KĽAČNO. Medvede sa v posledných mesiacoch stali témou, ktorá ostro polarizuje spoločnosť. Časť ľudí trpí škodami, ktoré im šelmy spôsobujú, iní sú za ich prísne chránenie a strety s medveďmi považujú za vymyslené či prehnane emocionálne vnímané.
To, koľko jedincov medveďov sa na Slovensku nachádza, bolo známe len z genetického sčítania z rokov 2013 a 2014. Odvtedy však mnoho ľudí z celého územia Slovenka hovorilo o tom, že počet medveďov narástol.

Túto skutočnosť malo vyvrátiť alebo potvrdiť nové modelovanie veľkosti populácie medveďa hnedého zo získaných vzoriek DNA. To uskutočnila Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) s nezávislými expertmi z Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe.
Premnožené zrejme nie sú
Odborníci analyzovali 2 179 vzoriek srsti a trusu medveďa hnedého. Ich zber sa uskutočnil v dvoch fázach, a to od 1. septembra 2019 do 30. apríla 2020 a od 1. septembra 2020 do 30. apríla 2021.
V článku sa dočítate aj:
- V akom intervale sa pohybuje skutočná početnosť najväčšej slovenskej šelmy?
- Prečo ide o predbežné výsledky?
- Ako na výsledky reagujú obyvatelia Kľačna?
- Boli nejaké vzorky v analýze odobraté aj priamo v Kľačne?
- V čom podľa ochranárov spočíva problém s medveďmi v Kľačne?
„Na základe modelovania veľkosti populácie medveďa hnedého zo získaných vzoriek DNA, sa dospelo k odhadu početnosti západokarpatskej populácie medveďa hnedého na 1 056 jedincov,“ informoval tlačový odbor Štátnej ochrany prírody.