Štefan Uher a bratia Siakeľovci sa narodili v obciach od seba vzdialených približne 40 kilometrov. Podarilo sa im natočiť na Slovensku vo svojej dobe prelomové filmy. Štefan Uher, rodák z Prievidze, filmom Slnko v sieti spustil v 60-tych rokoch ´novú vlnu´ slovenského a českého filmu a vďaka novátorstvu bol označovaný moderným a priekopníckym Slovákom vo filme.
Bratia Jaroslav a Daniel Siakeľovci z Blatnice prišli do svojej rodnej obce a milovaného Turca z Chicaga, aby natočili prvý slovenský celovečerný hraný film Jánošík. Ako vysťahovalci v Amerike mali možnosť poznať už nemý film a tento zázrak chceli ukázať aj svojim rodákom. Film mohol vzniknúť vďaka finančnej zbierke prevažne Slovákov v Chicagu a založeniu spoločnosti Tatra Film Corporation.

Prvého Jánošíka hral český herec Teodor Pištek. Film vznikal v dedinkách na Turci, ale aj v Prahe. Predlohou k filmu bol román slovenského vysťahovalca z Báčskeho Petrovca Gustáva Maršalla – Petrovského ´Jánošík – kapitán horských chlapcov - jeho búrlivý život a desná smrť´. Jeho premiéra sa uskutočnila 1. 12.1921 v Chicagu pre Slovákov, druhá v Prahe a tretia slovenská 3. 1. 1922 v Žiline.
Vďaka nadšeniu, duchaplnosti a akčnosti našich rodákov za veľkou mlákou vznikol film, ktorý bol zaradený medzi prvých 10 celovečerných hraných nemých filmov, ktoré vo svete vznikali začiatkom 20. storočia . História hraného nemého filmu siaha do roku 1895, kedy bol verejne premietnutý úplne prvý hraný film Príjazd vlaku do stanice Ciotat v parížskom Grand Caffe bratmi Lumierovými.
Náš Jánošík je zaradený do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, ale aj medzinárodnej ochrannej organizácie UNESCO.
Celovečerný film Slnko v sieti v réžii Štefana Uhra vznikal začiatkom šesťdesiatych