KOŠ. V okolí obce Koš v okrese Prievidza vzniklo banskou činnosťou niekoľko mokradí. Za štyridsať rokov sa postupne stali vzácnym biotopom, v ktorom žije veľké množstvo vtákov a iných živočíchov. Keďže mokrade vznikli banskou činnosťou, Hornonitrianskym baniam Prievidza z banského zákona vyplávala povinnosť poddolované územie rekultivovať na ornú pôdu.
„To znamená mokrade zasypať inertným materiálom, zabezpečiť technickú a biologickú rekultiváciu a vrátiť ich na poľnohospodárske účely. Horná Nitra by naplnením litery zákona definitívne prišla o tieto vzácne biotopy,“ vysvetlila tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

Proti tomu však sú samotné bane, ornitológovia ale aj ochranári. Ornitológ Vladimír Šrank poukázal na to, že ide o najväčšiu vodnú plochu v širokom okolí.
V článku sa dočítate aj:
- Aké vzácne živočíchy mokrade obývajú?
- Ako na zasypanie reagujú ochranári?
- Aké je konečné rozhodnutie okresného úradu?
- Čo bude s mokraďami ďalej?
„Sú tu druhy európskeho významu ako je bobor či vydra. Ďalej sú to obojživelníky, ako hrabavka škvrnitá, ktorá je tiež chránená,“ vymenoval Šrank. Mokrade sú veľkým lákadlom pre sťahovavé vtáky, ktoré sa tu na sezónu buď usídlia, alebo vodnú plochu využijú na regeneráciu počas svojho sťahovania.