HORNÁ NITRA. Pro Patria je nové regionálne ocenenie za záchranu a obnovu kultúrneho dedičstva. S myšlienkou jeho udeľovania prišiel hornonitriansky historik Jozef Lenhart a dotvoril ju s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi.
Ocenenie má podľa Lenharta motivovať ľudí k tomu, aby priznali charakter stavby tak, v akom štýle bola vytvorená a pritom si ho uspôsobili aj na súčasné bývanie. V súčasnosti totiž ľudia túžiaci po novom bývaní kúpia budovu s historickou hodnotou, no pri rekonštrukcii na to vôbec neberú ohľad. Nájdu sa však aj svetlé výnimky.
Práve takýchto majiteľov budov po prvý raz čakalo oceňovanie Pro Patria. Vyhodnotenie sa odohralo počas nedávnych Hornonitrianskych folklórnych slávností. Hlavnú cenu získal Andrej Jedlovský za obnovu kamenného Franzovho domu v Handlovej. Ďalší štyria nominanti dostali čestné uznania.

Za oceňovaním Pro Patria sme sa v krátkom rozhovore ohliadli spolu s jeho autorom Jozefom Lenhartom.
Máte za sebou prvé udeľovanie cien Pro Patria. Ako to celé dopadlo?
Podľa ohlasu verejnosti a tých, čo boli do projektu zaangažovaní, vraj ich zámer oceniť tých čo zachránili a obnovili tradičný objekt prekvapil a oslovil. Vo svojej podstate ale ide iba o morálne ocenenie ľudí, ktorí sa rozhodli vykonať to, čo sa očakáva od spoločnosti a v čom spoločnosť zlyhala. I keď zachránili iba fragment z našej histórie, ukázali že problém je v našej kultúrnej politike, ktorá nedocenila význam a hodnotu hmotného dedičstva obsiahnutú v architektúre, ktorá nás, rovnako ako folklór, identifkuje.
Kto sa stal víťazom a prečo?
Nebolo jednoduché určiť víťaza, pretože tohtoročných päť vytypovaných nominácii spĺňalo všetky stanovené kritéria ako historická hodnota objektu, stupeň narušena stavby pred obnovou, rozsah autenticity, spôsob obnovy... Hodnotilo sa bodovaním, anonymne a absolútnym tohtoročným víťazom sa stal Franzov dom z Handlovej, obnovený Andrejom Jedlovským.
Udeľovali ste aj ďalšie ceny?
Keďže rozdiel získaných bodov medzi jednotlivými nominovanými objektmi bol naozaj viacmenej len symbolicky, nakoniec sa porota rozhodla oceniť aj ďalších vlastníkov-stavebníkov.

Čestné uznanie Pro patria 2022 za zachovanie a obnovu tradičnej arcbitektúry na hornej Nire dostali pán Emil Medera za Benceje domu v Bojniciach, Wiznerovci za obnovu Schwartzovho domu v Tužine, manželia Cvopovi za Stanke dom v Pravenci, a pán Bernát za obnovu Franckinho a Viktorienkinho domu v Temeši.
Ako hodnotíte prvé udeľovanie cien?
Pre mňa je veľkou satisfakciou spokojnosť ocenených a ich úžasná ústretovosť s ktorou mi pomáhali projekt zrealizovať. S akou úctou ocenenie prijali. Teší ma, že projekt Pro Patria sa stretol s porozumením v RKC, vytvorili mu tu podmienky pre jeho uskutočnenie, začlenili ho do Hornonitrianskych folklórnych slávností, a práve na nich ho ako súčasť nehmotného kultúrneho dedičstva predstavili. Takto sa mohla zoznámiť s projektom verejnosť a projekt Pro patria získal určitú publicitu. Súčasťou projektu je aj výstava nominovaných objektov, ktorú môže verejnosť navštíviť až do konca augusta 2022.
Splnilo nové ocenenie vašu hlavnú myšlienku, dať do pozornosti obnovu budov v ich historickom kontexte?
To, že o projekt prejavil záujem generálny riaditeľ Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Pavol Ižvol, a že osobne prišiel na podujatie a odovzdal ocenenie nominovaným, je potvrdením, že projekt Pro patria je správnou cestou vedúcou k zachovaniu aspoň toho torza tradičnej architektúry, ktorá nám ešte po rokoch nevšímavosti a laxného prístupu k národnému dedičstvu v našich mestečkách a dedinách zostala. Hoci obnovené stavby nie sú kultúrnymi pamiatkami, po obnove minimálne dva až tri objekty kritéria kultúrnej pamiatky spĺňajú. A podľa prísľubu generálneho riaditeľa určite sa niektoré z nich podarí zaradiť do ústredného zoznamu pamiatok na Slovensku.
Pracujete už aj na ďalšom ročníku? Máme v regióne toľko budov a ich majiteľov, ktoré budú spĺňať podmienky?
Ešte nás čaká derniéra výstavy, možno nejaké prednáškovo-osvetárske aktivity na tému záchrany a obnovy tradičnej architektúry, no a popri tom už hľadám ďalšie obnovené stavby, ktoré by mohli naplniť nasledujúci ročník projektu Pro patria. Aj na budúci rok budeme pracovať iba s piatimi objektmi. Dva už mám vytypované... Ale podnety môžu posielať aj ľudia, ktorí pri túlaní sa vidiekom uvidia citlivo opravený starý dom ktorý dýcha minulosťou. Stačí ísť na stránku RKC a poslať fotku s popisom, kde sa dom nachádza. Stačí mať iba otvorené oči.