Letná súťaž s Hornonitrianskym múzeom:Prievidzu v elektrifikácii predbehla obec Čereňany

Zúčastniť sa môže každý záujemca, podmienkou je správna odpoveď na otázku, doručená písomnou cestou s kupónom príslušného kola.

(Zdroj: Hornonitrianske múzeum v Prievidzi)

Nástup mechanizácie domácností podmienilo privedenie zdrojov potrebných energií, pričom ešte skôr, ako bola známa elektrina, sa miestami používal plyn. Iný, nie menej dôležitý účel mali prívody vody, ktorej regulácie boli známe od najstarších dôb. Vodovody a akvadukty sa vo svete stavali od antiky. Na Slovensku boli najstaršie prívody vody budované od 14. storočia v súvislosti s banskou ťažbou v Kremnici. Prvý verejný vodovod mal od roku 1423 Bardejov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek starej histórii vodovodov ešte v 20. rokoch 20. storočia boli do domácností zavádzané len výnimočne. Zdrojom pitnej vody boli verejné studne a na kúpanie či pranie slúžili miestne toky. V Prievidzi bol prvý známy vodovod s dreveným potrubím vybudovaný v rokoch 1750 – 60, vodu z ktorého si obyvatelia chodili naberať do veľkej verejnej cisterny – „kašny“ na námestí. Neskoršie boli na Dlhej ulici vybudované drevené výtoky zvané harajky. V roku 1911 stavalo mesto druhý vodovod s potrubím z kovu.

SkryťVypnúť reklamu

Každá hlavnejšia ulica bola riadne zásobená pitnou vodou. Vtedy vzniklo prvý raz aj niekoľko domácich vodovodov, pravda, len na prízemí, lebo na poschodie sa voda nedostala z dôvodu slabého tlaku. Po svetovej vojne za prvej Česko-slovenskej republiky nastal nebývalý rozvoj mesta. Obyvateľstva pribúdalo, zvýšila sa životná úroveň a potreba väčšieho množstva vody kládla na prievidzský vodovod väčšie nároky, ktorým tento nestačil. V tridsiatych rokoch sa začali práce na výstavbe ďalšieho vodovodu, tentokrát i s kanalizáciou, ktorú dovtedy nahrádzali povrchové stoky. Realizácia prebiehala v rokoch 1931 – 34, pričom časť bola odovzdaná do užívania už v roku 1932 a koncom desaťročia bol ešte rozšírený. Druhé v regióne mali vodovod Bojnice, vybudovaný v 19. storočí a na jeho konci, v roku 1894, rozšírený. V roku 1905 napájal len sedem mestských hydrantov, do domácností sa začal zavádzať až od roku 1930, pričom od 1931 už bola budovaná aj kanalizácia. Medzi prvými obcami v okrese zaviedla vodovod Veľká Čausa v roku 1931 a Horné Vestenice v roku 1935, posledná obec získala vodovod až v roku 1976, no až do roku 1987 mali niekde povrchovú kanalizáciu. Po zavedení vodovodu boli porcelánové misy a džbány nahradené nástennými umývadlami s prívodom vody. Začali sa používať práčky na ručný kľukový pohon.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od vodovodov, budovaných od staroveku, elektrina začala človeku slúžiť až od 19. storočia. V roku 1834 bol zhotovený jeden z prvých funkčných elektromotorov, no k jeho praktickému využitiu mohlo dôjsť až po zavedení elektriny. Prvá elektráreň na svete bola spustená v roku 1881 v závode na výrobu kože v meste Godalming v Anglicku.

Prvá elektráreň na území Slovenska vznikla už v roku 1884 v Bratislave a o päť rokov bolo v časti mesta aj verejné osvetlenie.

Trvalo ešte takmer storočie, kým prebehla elektrifikácia celej krajiny. Na Slovensku sa celková elektrifikácia uskutočnila až po 2. svetovej vojne a bola zavŕšená v 60. rokoch 20. storočia.

V Prievidzskom okrese prvú elektráreň sprevádzkovali Handlovské uhoľné bane v roku 1911 a o dva roky sa Handlová začala elektrifikovať. Centrum regiónu Prievidza zavádzalo elektrinu až v roku 1930, hoci už v roku 1924 začala výstavba elektrárne Carpathie, vďaka ktorej sa nasledujúci rok zaviedlo verejné osvetlenie ulíc a v rokoch 1926 – 27 sa v meste vybudovali elektrické rozvody. Prievidzu v elektrifikácii predbehli Čereňany (1920), ktoré len dva roky zaostávali za prvou obcou na Slovensku, nasledovalo Ráztočno (1920 – 1923), Bojnice a Nitrianske Pravno (1925), Lazany a Oslany (1928), Lipník (1929). Nitrianske Pravno malo tiež elektráreň, postavenú v roku 1923. Zároveň s centrom regiónu či krátko po ňom zaviedli elektrinu Chrenovec, Nedožery, Brezany, Zemianske Kostoľany a Kamenec (1931), Veľká Čausa (1932), Bystričany a Nováky (1933). Elektrifikácia v okrese sa ukončila až v roku 1960.

SkryťVypnúť reklamu

Po zavedení elektriny plynové osvetlenie postupne nahradilo elektrické, uplatnili sa prvé malé domáce strojčeky. Spočiatku napätie a prúd v domácnostiach nestačili na pohon výkonnejších zariadení ako práčka, len na využitie pri menších strojoch, ako napríklad žehlička. Už v roku 1915 prišli v USA do predaja rúry na pečenie s termostatom. Prvé malé elektromotory na pohon domácich spotrebičov sa sériovo vyrábali od roku 1924. Už v roku 1929 nemecká firma Miele začala s predajom elektrických umývačiek riadu. I keď boli určené pre domácnosť, uplatnili sa skôr v reštauráciách. Od 30. rokoch 20. storočia začali pri domácich prácach slúžiť mixér, vysávač a elektrická práčka. Trvalo však ešte desaťročia, kým pomocníci na elektrický pohon našli trvalé miesto v bežných domácnostiach.

Súťaž pre vás:

Letná súťaž v deviatich kolách informuje o témach, obsiahnutých na výstave Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Pomocníci v domácnosti. Príspevky a úlohy budú uverejňované aj na webových stránkach múzea www.muzeumpd.sk a periodika www.myhornanitra.sme.sk. Zúčastniť sa môže každý záujemca, podmienkou je správna odpoveď na otázku, doručená písomnou cestou s kupónom príslušného kola do desiatich dní na adresu redakcie MY Noviny, Námestie slobody 22, Prievidza 971 01. Tieto budú zaradené do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa zaujímavé ceny. Mená výhercov sa uverejnia dve čísla po kole s otázkou. Odpoveď na súťažnú otázku nenájdete v článku, budete si po ňu musieť prísť do múzea.

Autor: Jaroslava Kupčoková, HNM PD

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 523
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 598
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 383
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 206
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 580
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 261
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 492
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Vladimír Šimko

Problémom je aj križovatka.


7
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Vodič prežil silný náraz do stromu.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu