Letná súťaž s Hornonitrianskym múzeom: Petrolejová lampa prvý raz zasvietila v roku 1853

Zúčastniť sa môže každý záujemca, podmienkou je správna odpoveď na otázku, doručená písomnou cestou s kupónom príslušného kola.

(Zdroj: Hornonitrianske múzeum v Prievidzi)

Oheň prvým ľuďom slúžil na ohrievanie, aj ako zdroj svetla. Vzdialením od ohniska sa chodby jaskýň strácali v tme, tak si ich obyvatelia svietili na cestu horiacim konárom. Staroveké civilizácie využívali fokle a fakle – palice namočené do živice, vosku alebo smoly, neskôr omotané brezovou kôrou. Mávali držiaky s bohatou výzdobou a na ich dusenie slúžili tzv. čapice. Viac svetla dávali ohňové koše – kovové nádoby s krátkymi kusmi dreva a smolou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujímavosťou bolo použitie luminofórov, tiel fosforeskujúceho hmyzu, ktorým plnili nádoby slúžiace ako lampáše. Inde si ich upevňovali na nohy, aby im svietili na cestu.

SkryťVypnúť reklamu
Písali sme Za Kľačnom sa pri ceste pohybovala zakrvavená medvedica s mladými, mala byť agresívna Čítajte 

Ako zdroj svetla sa objavujú a zdokonaľujú lampáše a kahance. Prvú kamennú lampu, známu už v paleolite, tvoril plochý kameň s kôrou, ktorý mal priehlbinu na horiacu látku, prechádzajúcu tenkou cestičkou na okraj. Lampy boli stolové alebo visiace a kahany prenosné svietidlá s otvoreným plameňom, z rôznych materiálov, v staroveku hlavne z hliny, no aj z tiel živočíchov, pestrých tvarov, závesné či s podstavcom, kahance zvyčajne s uškom. V lampášoch horel olej, rybí tuk i vosk. Ako knôt slúžili črevá alebo ľan. Okolo roku 400 pred n. l. v Grécku obohatili olejovú lampu o automaticky sa posúvajúci knôt, predlžujúci výdrž náplne.

Sviečky z konopy namočenej vo vosku sa objavili už v starom Ríme, no viac sa využívali až od stredoveku. Potom už ako svietidlo pretrvali dve tisícročia. Jedna sviečka – kandela, sa stala aj jednotkou svietivosti (cd). Knôt sa obaľoval rôznymi topiacimi sa látkami, ako loj či vosk. V palácoch a kaštieľoch sa počas osláv pálilo niekoľko tisíc sviečok. Sviečkami s vyznačenými líniami dĺžky horenia sa aj meral čas. Svietniky sa vyvinuli zo stojanov na fakle.

SkryťVypnúť reklamu

Na území Slovenska až do konca 19. storočia najmä na vidieku izbu osvetľoval oheň planúci na ohnisku, neskôr sa na svietenie používal drevený lúč – trieska, niekedy namočená v smole, zasunutý v mobilnom stojane – posvetáči. Na dlhšie cesty sa používali pochodne namáčané v smole a tuku. Kahany a sviečky pribudli v šľachtických sídlach už na počiatku stredoveku, v ľudovom prostredí až od 19. storočia. Úsporné svietenie kahanom, spaľujúcim domáce tuky a oleje, sa na vidieku udržalo až do príchodu petrolejovej lampy. Drahé sviečky sa používali len príležitostne na sviatky, pri úmrtí či svadbe. V 2. polovici 19. storočia pribudli malé sklenené olejové lampôčky, ktorých plameň svietil len slabo a čmudil.
Vo vyspelej Európe – Anglicku a Francúzsku, sa už v roku 1792 rozžiarili lampy na plyn, získaný koksovaním kamenného uhlia alebo dreva. Ich nažlto blikajúce svetlo zmenila na jasnobiele v roku 1892 plynová svetelná pančuška.
Petrolejová lampa prvý raz zasvietila v roku 1853 a do konca 19. storočia sa stala najpoužívanejším zdrojom osvetlenia. Vychádzala z olejovej lampy, no petrolej lepšie horel, bol čistejší a lacnejší ako olej. Dĺžka knôtu a tým aj intenzita osvetlenia boli nastaviteľné.

SkryťVypnúť reklamu
Písali sme Niektorí ľudia nevedia, že majú covid. Príznaky prechladnutia pripisujú klimatizácii Čítajte 

Okrem petrolejok existovali aj acetylénové lampy. Mali dvojitú nádržku, v spodnej časti boli hrudky karbidu a vo vrchnej voda. Regulačným ventilom na karbid kvapkala voda, vylučoval sa acetylénový plyn, ktorý horel ostrým plameňom. Výroba svietiplynu umožnila rozvoj plynového osvetlenia. Plynové lampy na prelome 19. a 20. storočia osvetľovali ulice.

V druhej polovici 19. storočia sa začali prvé pokusy s osvetľovaním verejných priestranstiev elektrinou. Elektrické pouličné osvetlenie je staršie ako žiarovka i elektrárne. V roku 1808 Angličan Humphry Davy vynašiel elektrické oblúkové lampy, pri ktorých sa dve oblúkové tyče na batérii takmer dotýkali a elektrický prúd medzi nimi prekonal medzeru svetelným oblúkom. Problematická bola krátka životnosť používaných uhlíkových elektród.

Žiarovku nezávisle od seba vyvíjalo viacero vynálezcov s rôznymi úspechmi. V roku 1878 vyskúšal prvú použiteľnú žiarovku Angličan Joseph Swan, s ktorým sa spojil Thomas Alva Edison, pracujúci na rovnakom výskume, a do roka vynález úspešne dotiahol. Edison rozsvietil žiarovku so zuhoľnateným vláknom z japonskej bavlny na 13 hodín. Následne prepracoval nielen žiarovku, ale aj všetko potrebné k jej praktickému využitiu, teda výrobu prúdu. Neskôr sa začali používať kovové vlákna z tantalu, osmia a wolfrámu, spočiatku vo vzduchoprázdnej sklenej banke, potom naplnenej neutrálnym plynom, aby vlákno vydržalo dlhšie.
Zavedenie elektriny bolo prínosom aj v spôsobe osvetľovania priestorov. Ešte dlhší čas existovali popri sebe archaické i novšie zdroje osvetlenia.

Súťaž pre vás

Letná súťaž v deviatich kolách informuje o témach, obsiahnutých na výstave Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Pomocníci v domácnosti. Príspevky a úlohy budú uverejňované aj na webových stránkach múzea www.muzeumpd.sk a periodika www.myhornanitra.sme.sk. Zúčastniť sa môže každý záujemca, podmienkou je správna odpoveď na otázku, doručená písomnou cestou s kupónom príslušného kola do desiatich dní na adresu redakcie MY Noviny, Námestie slobody 22, Prievidza 971 01. Tieto budú zaradené do zlosovania a z každého kola vylosovaný výherca získa zaujímavé ceny. Mená výhercov sa uverejnia dve čísla po kole s otázkou. Odpoveď na súťažnú otázku nenájdete v článku, budete si po ňu musieť prísť do múzea.

Autor: Jaroslava Kupčoková, HNM PD

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 335
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 569
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 343
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 394
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 541
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 246
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 556
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Vladimír Šimko

Problémom je aj križovatka.


7
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Vodič prežil silný náraz do stromu.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu