HORNÁ NITRA. V prvú júlovú sobotu sa konali viaceré podujatia po celom okrese Prievidza. Jedným z nich bol aj TOP Guláš Hornonitra. Už po siedmykrát sa konal ako spojené podujatie súťaže vo varení guľášov a futbalového turnaja vyslúžilcov Hornonitria
„Je to jedna krásna obrovská akcia. Stretáva sa tu všetkých deväť obcí Hornonitria,“ uviedla Radka Tarabčíková, projektová manažérka občianskeho združenia Hornonitrie.

Zaujímavosťou podujatia je to, že ide o putovnú akciu. Okrem OZ Hornonitrie ju každý rok spoluorganizuje iná obec. Tentokrát sa dediny stretli v Pravenci.
Každý má svoj recept
K spomínaným deviatim obciam patria Nitrianske Pravno, Tužina, Poluvsie, Nedožery-Brezany, Chvojnica, Malinová, Pravenec, Kľačno a Poruba. Každá z týchto obcí má svojho guľášmajsta, ktorý si zostavil svoje družstvo z obyvateľov obce. „Tým, že je tu deväť obcí, každá má svoju receptúru, a tak je každý ten guľáš jedinečný,“ načrtla Tarabčíková.
To potvrdili aj samotní súťažiaci. „V podstate postupujeme tradične, ale skúšame a každým rokom pridávame niečo iné. Aby sme postupne vyskúšali tie chute a uvidíme, čo z toho vypáli,“ priblížila Danka Znamenáková z Kľačna. Aj keď tieto prísady sú takzvaným tajomstvom šéfkuchára, dozvedeli sme sa, že v oblasti Kľačna niektorí ľudia do guľášov pridávajú mrkvu, petržlen a iné koreňové zeleniny. Iní zase pridávajú dokonca tavený syr z črievka. Tentokrát však súťažiaci z Kľačna vsadili na tradičný guľáš.

Varenie guľášov prinieslo so sebou aj viaceré sprievodné súťaže. Tak ako každý rok, aj teraz zástupcovia jednotlivých dedín súťažili v pití piva na čas, škriabaní zemiakov a pribíjaní klincov. Za dve minúty sa najviac zemiakov podarilo oškriabať dvojici z Nedožier-Brezian. V pití piva opäť zvíťazil Miroslav Dzina. „Raz ma nabili Chojničania. Ale asi mám šťastie alebo veľmi otvorené hrdlo či veľký smäd po futbale,“ zavtipkoval Dzina, ktorý je zároveň prezidentom OZ Hornonitrie.
Priateľské zápasy
Okrem víťazstiev v menších súťažiach však najväčšiu pozornosť púta tá hlavná súťaž. „Najzaujímavejšou cenou pre guľášmajstrov je ocenenie putovná vareška, ktorá je dôkazom toho, že ľuďom najviac chutil práve ten ich guľáš,“ vysvetlila Tarabčíková.

Zatiaľ, čo pri stoloch a kotlinách sa pracovalo na obľúbených pokrmoch, na ihrisku sa odohrávali futbalové súboje. Veľké ihrisko sa rozdelilo na dve časti, a tak sa hrali dva zápasy naraz. Futbal sa hral systémom 5+1 hráč, pričom počet striedaní nebol obmedzený. Aj keď to miestami vyzeralo na rivalstvo, jednotlivé družstvá majú medzi sebou dobré vzťahy.
Putovnú varešku za najchutnejší guľáš získala obec Poruba, putovný futbalový pohár putuje do Pravenca a celkovým víťazom v súťažiach TOP guláš 2022 sa stala obec Nedožery - Brezany. O jediný bod predbehli Tužinu.