Aj keď pudy kážu utekať, treba zachovať chladnú hlavu, radia hasiči

Po tragickom požiari v Handlovej sa viacerí ľudia zamysleli, ako by v takej krízovej situácii mali správne postupovať. Zisťovali sme rady, čo pri požiari bytovky urobiť pre záchranu svojho života.

Martin Vavro z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Prievidzi nám priblížil zásady, ako postupovať v krízovej situácii.Martin Vavro z Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Prievidzi nám priblížil zásady, ako postupovať v krízovej situácii. (Zdroj: Igor Roško)

HORNÁ NITRA. V noci z 15. na 16. júna vypukol na Okružnej ulici v Handlovej požiar v jedenásťposchodovej bytovke. Udalosť mala tragické následky, štyria ľudia pri nej zomreli a piati sa zranili. Len niekoľko dní po požiari sa vo viacerých bytových domoch v meste objavili pokyny, ako by ľudia v podobných situáciách mali postupovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takéto informácie podľa hasičov boli v bytovkách aj predtým, no na informačných tabuliach ich prekrývali iné oznamy, alebo im ľudia nevenovali veľkú pozornosť. Teraz ich správcovia bytoviek umiestnili na viditeľné miesto, napríklad na vchodové dvere. My sme oslovili odborníkov, ktorí nám priblížili základné postupy, ktoré ľuďom v prípade mimoriadnej udalosti môžu zachrániť život.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Obyvatelia domu v Handlovej sa budú môcť vrátiť domov najskôr o tri mesiace Čítajte 

„Nemali by sme podliehať panike, mali by sme zostať v kľude a triezvo rozmýšľať o možnostiach záchrany,“ načrtol Ján Donič, odborník na bezpečnosť a ochranu zdravia. „Presne to je veľmi dôležité,“ potvrdil jeho slová aj Martin Vavro z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi. Aj keď môže ísť o nebezpečnú situáciu, v prvom rade človek musí zvážiť svoje možnosti. „Prirodzený pud človeka je, že sa snaží utiecť. Ale treba sa nadýchnuť, vydúchnuť, porozmýšľať a rozhodnúť sa pre riešenie,“ poradil hlavnú zásadu hasič.

Po schodoch len bez dymu

Najhorším možným scenárom je podľa odborníkov vybehnutie na zadymené schodisko. „Zadymený priestor je bez viditeľnosti, čiže nevidíme, kam utekáme,“ vysvetlil Donič. Jeden nádych podľa požiarnej bezpečnosti vydrží na prejdenie vzdialenosti 25 metrov. „Čiže približne na jednu minútu,“ priblížil odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Ak človek na jeden nádych neprejde potrebnú vzdialenosť, s každým ďalším nádychom môže dýchať splodiny horenia čo ho môže ohroziť na živote. „Samozrejme, keď vidíme, že požiar je tri poschodia nad nami, tak únik po schodisku sa dá, ak nie je zadymené. Keď vidíme, že požiar je pod nami, neodporúčam opustenie bytu. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že schodisko bude zadymené,“ vysvetlil hasič.

Zdôraznil, že v týchto situáciách je nebezpečné opúšťať budovu pomocou výťahu. Na Slovensku je totiž veľmi málo požiarnych výťahov, ktoré musia spĺňať prísne bezpečnostné podmienky.

„Bežné výťahy môžu byť požiarom poškodené. Okrem toho pri príchode na miesto udalosti odstavujeme elektrinu, plyn a vodu, čiže výťah znefunkčníme,“ vysvetli riziká používania výťahu na evakuáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ísť na balkón a čakať na pomoc

V skratke, treba zistiť, kde sa požiar nachádza. Ak je aspoň dva až tri poschodia nad nami, môžeme sa samoevakuovať cez schodisko, dym by tam nemal byť. Ak je požiar pod nami, treba ostať v byte. Tam sa človek má pokúsiť odizolovať byt pred vstupom dymu. To znamená utesniť dvere, škáry či stúpačky mokrými handrami či uterákmi.

Súvisiaci článok Handlová vyhlásila v súvislosti s tragickým požiarom mimoriadnu situáciu Čítajte 

Keď toto všetko spraví, treba ísť na balkón či okno, kde je prístup čerstvého vzduchu a čakať na hasičov. „Tak si vieme určiť prioritu, ktorých ľudí v akom poradí budeme evakuovať, podľa rizika, aké im hrozí,“ ozrejmil Vavro. Hasiči si následne podľa okolností požiaru zvolia spôsob evakuácie ľudí. Najohrozenejších ľudí evakuujú vždy ako prvých.

"To znamená ľudí v bezprostrednom okolí požiaru riešime hneď, ako sa rozostaví výšková technika,“ uviedol Vavro. Potvrdil, že niekedy sa môže stať, že ľudia v niektorých častiach bytovky budú čakať na evakuáciu o niečo dlhšie. „Ale keď čaká takto dlhšie, môže si byť človek istý tým, že priamo nie je ohrozený na živote,“ zdôraznil hasič. Ako ďalej uviedol, chápe, že čas, kým človek z budovy unikne, sa pre neho neskutočne vlečie.

Kým niektorých ľudí hasiči z budovy dostanú pomocou výškovej techniky, iných v rámci bezpečnostných možností evakuujú po schodisku. V tom prípade hasiči zasahujú v dýchacích prístrojoch a obyvateľovi bytovky nasadia takzvanú evakuačnú masku. „Takže vie dýchať, môže normálne vidieť. Hasič je vedľa neho a bezpečne ho dostane dolu,“ priblížil spôsob vnútornej evakuácie ľudí.

Požiare v bytových domoch na Slovensku nie sú úplne neobvyklé, no nie vždy majú tragické následky. Tie lepšie prípady sú, keď obyvateľovi napríklad len prihorí strava. Ľudí tiež vystraší dym, no požiar nie je veľkého rozsahu. Pre laika však môže byť problém rozlíšiť, či ide o prípad pripálenej stravy a zadymenia kuchyne, alebo už požiar prerástol do vyššieho štádia horenia. „Pri posledných požiaroch, na Ulici Králika v Prievidzi z marca alebo teraz v Handlovej, bolo dym a plamene evidentne vidieť z okna, takže bolo známe, že ide o väčší požiar,“ načrtol Vavro.

Postup ostáva rovnaký

Tak či tak, hasič odporúča postupovať podľa spomínaných zásad. Teda zistiť, kde sa požiar nachádza, vyhýbať sa dymu a čakať na ďalšie pokyny hasičov. „Daný postup možno znie jednoducho, ale v takýchto prípadoch je to najsprávnejšie riešenie. Zároveň chápem, že kým človek čaká, zažíva veľkú bezmocnosť a chce to zmeniť,“ uviedol Vavro.

Súvisiaci článok V Handlovej zahynuli pri požiari v bytovom dome štyria ľudia Čítajte 

Podstatná je však ešte jedna dôležitá vec. Prvoradá je záchrana života, nie majetku. „Treba hľadieť na seba, na zdravie svojich blízkych, maximálne na domáceho miláčika. Ľudia nemôžu riešiť veľké tašky či elektroniku. Aj keď prídeme, evakuujeme iba ľudí, neberieme batožinu,“ dodal Vavro s tým, že ľudia by si mali zobrať možno peňaženku, doklady či nevyhnutné lieky. Aj tieto všetky veci sa však dajú nahradiť a podstatné je zachrániť si život.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 173
  2. Každý piaty zomrie 9 016
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 149
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 805
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 786
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 489
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 676
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 435
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 838
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ilustračné foto.

Samospráva Prievidze pripravuje rekonštrukciu mostného objektu na Košovskej ceste ponad rieku Handlovka.


TASR

Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Ilustračné foto.

Pre chrípku museli minulý týždeň v TSK prerušiť vyučovanie v jednej materskej škole.


TASR

Stavebník plánovaného obchodného centra (OC) na sídlisku Morovnianska cesta v Handlovej začne v tomto týždni s budovaním malého kruhového objazdu pred stavbou budúceho OC.


TASR
  1. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  2. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  3. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  4. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  5. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  6. Tupou Ceruzou: RTVS
  7. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  8. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 489
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 676
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 435
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 838
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu