HORNÁ NITRA. V noci z 15. na 16. júna vypukol na Okružnej ulici v Handlovej požiar v jedenásťposchodovej bytovke. Udalosť mala tragické následky, štyria ľudia pri nej zomreli a piati sa zranili. Len niekoľko dní po požiari sa vo viacerých bytových domoch v meste objavili pokyny, ako by ľudia v podobných situáciách mali postupovať.
Takéto informácie podľa hasičov boli v bytovkách aj predtým, no na informačných tabuliach ich prekrývali iné oznamy, alebo im ľudia nevenovali veľkú pozornosť. Teraz ich správcovia bytoviek umiestnili na viditeľné miesto, napríklad na vchodové dvere. My sme oslovili odborníkov, ktorí nám priblížili základné postupy, ktoré ľuďom v prípade mimoriadnej udalosti môžu zachrániť život.

„Nemali by sme podliehať panike, mali by sme zostať v kľude a triezvo rozmýšľať o možnostiach záchrany,“ načrtol Ján Donič, odborník na bezpečnosť a ochranu zdravia. „Presne to je veľmi dôležité,“ potvrdil jeho slová aj Martin Vavro z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi. Aj keď môže ísť o nebezpečnú situáciu, v prvom rade človek musí zvážiť svoje možnosti. „Prirodzený pud človeka je, že sa snaží utiecť. Ale treba sa nadýchnuť, vydúchnuť, porozmýšľať a rozhodnúť sa pre riešenie,“ poradil hlavnú zásadu hasič.
Po schodoch len bez dymu
Najhorším možným scenárom je podľa odborníkov vybehnutie na zadymené schodisko. „Zadymený priestor je bez viditeľnosti, čiže nevidíme, kam utekáme,“ vysvetlil Donič. Jeden nádych podľa požiarnej bezpečnosti vydrží na prejdenie vzdialenosti 25 metrov. „Čiže približne na jednu minútu,“ priblížil odborník.
Ak človek na jeden nádych neprejde potrebnú vzdialenosť, s každým ďalším nádychom môže dýchať splodiny horenia čo ho môže ohroziť na živote. „Samozrejme, keď vidíme, že požiar je tri poschodia nad nami, tak únik po schodisku sa dá, ak nie je zadymené. Keď vidíme, že požiar je pod nami, neodporúčam opustenie bytu. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že schodisko bude zadymené,“ vysvetlil hasič.
Zdôraznil, že v týchto situáciách je nebezpečné opúšťať budovu pomocou výťahu. Na Slovensku je totiž veľmi málo požiarnych výťahov, ktoré musia spĺňať prísne bezpečnostné podmienky.
„Bežné výťahy môžu byť požiarom poškodené. Okrem toho pri príchode na miesto udalosti odstavujeme elektrinu, plyn a vodu, čiže výťah znefunkčníme,“ vysvetli riziká používania výťahu na evakuáciu.
Ísť na balkón a čakať na pomoc
V skratke, treba zistiť, kde sa požiar nachádza. Ak je aspoň dva až tri poschodia nad nami, môžeme sa samoevakuovať cez schodisko, dym by tam nemal byť. Ak je požiar pod nami, treba ostať v byte. Tam sa človek má pokúsiť odizolovať byt pred vstupom dymu. To znamená utesniť dvere, škáry či stúpačky mokrými handrami či uterákmi.

Keď toto všetko spraví, treba ísť na balkón či okno, kde je prístup čerstvého vzduchu a čakať na hasičov. „Tak si vieme určiť prioritu, ktorých ľudí v akom poradí budeme evakuovať, podľa rizika, aké im hrozí,“ ozrejmil Vavro. Hasiči si následne podľa okolností požiaru zvolia spôsob evakuácie ľudí. Najohrozenejších ľudí evakuujú vždy ako prvých.
"To znamená ľudí v bezprostrednom okolí požiaru riešime hneď, ako sa rozostaví výšková technika,“ uviedol Vavro. Potvrdil, že niekedy sa môže stať, že ľudia v niektorých častiach bytovky budú čakať na evakuáciu o niečo dlhšie. „Ale keď čaká takto dlhšie, môže si byť človek istý tým, že priamo nie je ohrozený na živote,“ zdôraznil hasič. Ako ďalej uviedol, chápe, že čas, kým človek z budovy unikne, sa pre neho neskutočne vlečie.
Kým niektorých ľudí hasiči z budovy dostanú pomocou výškovej techniky, iných v rámci bezpečnostných možností evakuujú po schodisku. V tom prípade hasiči zasahujú v dýchacích prístrojoch a obyvateľovi bytovky nasadia takzvanú evakuačnú masku. „Takže vie dýchať, môže normálne vidieť. Hasič je vedľa neho a bezpečne ho dostane dolu,“ priblížil spôsob vnútornej evakuácie ľudí.
Požiare v bytových domoch na Slovensku nie sú úplne neobvyklé, no nie vždy majú tragické následky. Tie lepšie prípady sú, keď obyvateľovi napríklad len prihorí strava. Ľudí tiež vystraší dym, no požiar nie je veľkého rozsahu. Pre laika však môže byť problém rozlíšiť, či ide o prípad pripálenej stravy a zadymenia kuchyne, alebo už požiar prerástol do vyššieho štádia horenia. „Pri posledných požiaroch, na Ulici Králika v Prievidzi z marca alebo teraz v Handlovej, bolo dym a plamene evidentne vidieť z okna, takže bolo známe, že ide o väčší požiar,“ načrtol Vavro.
Postup ostáva rovnaký
Tak či tak, hasič odporúča postupovať podľa spomínaných zásad. Teda zistiť, kde sa požiar nachádza, vyhýbať sa dymu a čakať na ďalšie pokyny hasičov. „Daný postup možno znie jednoducho, ale v takýchto prípadoch je to najsprávnejšie riešenie. Zároveň chápem, že kým človek čaká, zažíva veľkú bezmocnosť a chce to zmeniť,“ uviedol Vavro.

Podstatná je však ešte jedna dôležitá vec. Prvoradá je záchrana života, nie majetku. „Treba hľadieť na seba, na zdravie svojich blízkych, maximálne na domáceho miláčika. Ľudia nemôžu riešiť veľké tašky či elektroniku. Aj keď prídeme, evakuujeme iba ľudí, neberieme batožinu,“ dodal Vavro s tým, že ľudia by si mali zobrať možno peňaženku, doklady či nevyhnutné lieky. Aj tieto všetky veci sa však dajú nahradiť a podstatné je zachrániť si život.