PRIEVIDZA. Nová kniha nesie názov Centrum voľného času Prievidza 1959 – 2022. Ide o zhrnutie historických udalostí, ktoré prievidzské centrum voľného času zažilo od svojho vzniku až do dnešných dní.
„Samozrejme, publikácia nie je úplná, čo sa týka všetkých informácií, lebo to by musela byť veľká kniha. Takže teraz pre čitateľov stručne opisujeme, čo sa v centre voľného času dialo a čo sa tu deje,“ priblížil riaditeľ CVČ Prievidza Dárius Štrba.
Knižka vyšla pri nie veľmi okrúhlom výročí 63 rokov od založenia tejto inštitúcie. „K 60. výročiu bol vydaný bulletin na štyri strany, myslím si, že je to dosť málo k takému vysokému výročiu. Takže som sa rozhodol, že pôjdeme od podlahy,“ vysvetlil Štrba.

Cieľom vedenia centra bolo, aby zachovali informácie o CVČ aj pre ďalšie generácie v budúcnosti. Čitatelia sa v knihe dozvedia o vzniku centra, ktoré bolo ešte v starej Sokolovni. Nechýbajú informácie o významných zahraničných súťažiach, informácie o bývalej pionierskej organizácii. „Jednoducho, čo sa tu zažívalo. Z novej doby sa pozrieme, ako to fungovalo už v nových priestoroch, aké krúžky boli a aké sú teraz. Čitateľ si príde na svoje,“ uviedol Štrba. Zdôraznil, že nezabudli ani na osobnosti, ktoré sa angažovali v centre voľného času a zanechali po sebe veľkú stopu.
Knihu slávnostne uvítali do života v prvé júnové dni. Tejto pocty sa dostalo vice-primátorovi Prievidze Ľubošovi Jelačičovi a predsedníčke komisie školstva a kultúry Helene Dadíkovej. „Knihe by som poprial, aby bola taká obľúbená, ako je obľúbené centrum voľného času. Som rád, že centrum sa dynamicky rozvíja a napreduje a je to vidieť na jeho činnosti aj vzhľade,“ skonštatoval Jelačič.
Helena Dadíková knižku vníma ako zdroj informácií o živote spomínaného zariadenia. Aj ona je rada rozvoju prievidzského centra voľného času. „Je tu niekoľko oblastí, v ktorých dosahujú špičku. Najvýraznejšími reprezentantmi centra voľného času, ale aj mesta Prievidza je Detský folklórny súbor Malý Vtáčnik, ktorý považujem za perlu Slovenska,“ uviedla Dadíková. Umeleckú vedúcu súboru Elišku Hrbíkovú považuje za druhú najlepšiu choreografku na Slovensku po Štefanovi Nosáľovi.

„Je tu aj unikátny projekt mažoretiek, ktoré celé roky vedú sestry Sokolové,“ spomenula Dadíková. Okrem toho sú podľa nej dôležité všetky aktivity, ktoré CVČ robí pre deti, pretože to všetko pozitívne vplýva na výchovu detí.
Keďže pri tvorbe knihy sa nepodarilo spomenúť všetky informácie, vedenie CVČ už avizovalo pokračovanie tejto publikácie.