HANDLOVÁ/CIGEĽ. Stodvanásť rokov bola dominantou v Handlovej ťažba hnedého uhlia. Posledná tona uhlia sa na povrch dostala vlani v septembri. Odvtedy časť baníkov pracuje na postupnom uzatváraní tejto bane.
Na areál baní môžeme nazerať ako na dva svety. Na povrchu sú stovky rôznych stavieb, nielen priamo v areáloch baní, ale sú rozložené po celom území dobývacieho priestoru.
„Pod povrchom sa rozprestiera paralelný svet uhoľnej bane, tvorený desiatkami kilometrov banských chodieb s potrebnou infraštruktúrou,“ informovala tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková.

Keďže dobývací priestor handlovskej bane má rozlohu 48,75 kilometrov štvorcových, uzatváranie je komplikovaný a dlhodobý proces.
Zodpovední pracovníci musia mať poriadne zmapovanú situáciu a poznať všetky riziká. Na základe toho musia naprojektovať spôsob uzatvárania. Samotné uzatváranie podzemia spočíva v odstrojení banských diel a vynesení potrebného materiálu na povrch.
V článku sa dozviete aj:
- Vďaka čomu je uzatvorené banské podzemie bezpečné?
- V čom spočívajú práce na uzatváraní podzemia?
- Ako prebiehajú práce na povrchu?
- Čo bude s banskými budovami?
- Ako narábajú s odpadom pri búraní budov?
„Následne sa prostredie tesne a výbuchovzdorne uzavrie. Potom zostáva sledovať a monitorovať stav v danom bode uzatvorenia bane,“ priblížil v jednoduchosti postup Ján Jankula špecialista pre uzatváranie baní.