BOJNICE. Šelmy, kopytníky, vtáky, ježkovia či veveričky. Aj tieto zranené zvieratá privážajú do rehabilitačnej stanice bojnickej zoo. Ošetrovateľov následne čaká dlhá cesta k ich vyliečeniu. „Žiaden vták ani zviera vám neukáže kde a čo ho bolí. Na to musí prísť každý ošetrovateľ a veterinár,“ skonštatovala ošetrovateľka Libuša Martincová. V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach pracuje už 28 rokov, stále na rovnakom úseku, kde sa venuje vtákom.

Práve tento druh zvierat najčastejšie prichádza do tamojšej rehabilitačnej stanice. Tá funguje už viac ako 65 rokov a jej cieľom je záchrana a starostlivosť o poranené a hendikepované jedince z prírody.
„Prichádzajú k nám rôzne vtáky s rôznymi zraneniami. Postup je taký Vtáctvo sa najskôr umiestňuje do karanténnej stanice a po určitej dobe liečenia ide do rehabilitačnej stanice. Následne vyhodnocujeme, či ide o trvalé hendikepy, alebo sa môžu vypustiť do voľnej prírody. Trvalý hendikep, samozrejme, už doživotne zostáva u nás,“ informoval hovorca bojnickej zoo Pavel Procner.
V článku sa dozviete aj:
- Ako dopadol osud plamienky driemavej?
- Podarí sa zachrániť všetky zvieratá v rehabilitačnej stanici?
- Ako sledujú svojich vypustených vtákov? Odkiaľ sa im prihlásili?
- Ako postupovať, ak nájdeme zranené zviera?
Ako trvalý hendikep prišla do zoo plamienka driemavá, ktorá je chráneným