NOVÁKY/PRIEVIDZA. Rok 1943. V židovskom pracovnom tábore v Novákoch sa narodilo päť detí. Prvým z nich je Eva Umlauf. Ani nie ako dvojročnú ju a jej rodinu deportovali do koncentračného táboru Auschwitz-Birkenau, ktorý vďaka meškaniu vlaku prežila.
Svoj príbeh pri smutnom výročí 80 rokov od deportácii židovského obyvateľstva vyrozprávala žiakom Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi.
„Do Novák prišla mama spolu s otcom v októbri 1942, bola v šiestom mesiaci a o tri mesiace som sa narodila,“ načrtla Umlauf. Z rozprávania jej mamy sa dozvedela, že jej rodičia sa zobrali na jar v roku 1942 v Trenčíne. Verili, že na transport zoberú len slobodných ľudí a že páry v manželskom zväzku to obíde. To sa však nestalo.

Napriek tomu podmienky v nováckom pracovnom tábore a Osvienčime boli neporovnateľné. „To nebol ten tábor, kde ľudí zavraždili. Ale odtiaľ ich transportovali do táborov, kde potom prišli o život,“ priblížila Umlauf.
V článku sa dozviete aj:
- Ako reagovali ľudia, keď do Novák prišiel vlak?
- Čo Evu Umlauf a jej rodinu zachránilo?
- Čo robila po návrate na Slovensko?
- Prečo teraz chodí medzi mladých ľudí?
Pracovný a koncentračný je rozdiel
Z fotiek, ktoré Eva Umlauf študentom gymnázia ukázala, vyplýva, že napriek okolnostiam mala v tábore znesiteľné detstvo. „O tehotné ženy a novorodencov bolo dobre postarané. Dostávali mlieko a tehotné ženy aj maslo navyše,“ spomenula.