HORNÁ NITRA. V Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach pracuje osem ľudí, ktorí pochádzajú z Ukrajiny. Medzi nimi je aj chirurg Ľubomír Kletsko a jeho manželka Marta Khomko, ktorá pôsobí v bojnickej nemocnici ako primárka oddelenia laboratórnej medicíny. Práve ona nám priblížila, ako celú situáciu vnímajú a ako sa to dotklo ich bežného života.
Marta Khomko v Ukrajine žila tridsať rokov a formovala sa ako ukrajinská občianka. „Žije tam moja celá rodina, kamaráti. Túto situáciu vnímam ako veľké zlo a veľkú nespravodlivosť,“ povedala na margo útoku Ruska na Ukrajinu.

Jej manžel je dôstojník v zálohe, síce nie ako vojak, ale ako lekár. V čase, keď sa situácia vyhrocovala, bol v prípade vojny ochotný ísť bojovať za svoju vlasť. Na Ukrajine momentálne platí všeobecná mobilizácia.
„Týka sa to najmä občanov mužského pohlavia vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí majú zakázané opustiť Ukrajinu. Toto opatrenie platí v čase platnosti stanného práva. Prosíme občanov, aby ho brali na vedomie," uvádza ukrajinská štátna pohraničná stráž na Facebooku.
V článku sa dozviete aj:
- Čo presvedčilo ukrajinského lekára, aby zostal v tejto situácii na Slovensku?
- Ako lekári konflikt vnímajú?
- Koho si u seba lekári ubytovali?
- Ako manželia pomáhali Ukrajincom v roku 2014?
Lekárka vysvetlila, že ak je občan Ukrajiny oficiálne zamestnaný v zahraničí a je nahlásený na veľvyslanectve, tak mu domov povolávací rozkaz nepríde. Hľadať by ho nemali ani cez veľvyslanectvo.