PRIEVIDZA. Prievidzskí mestskí policajti v uplynulých dňoch riešili kuriózny prípad.
Dostali oznámenie o neznámom mužovi, ktorý sedel v snehu pri bývalej mliekarni. Hliadka podnet preverila a zistila, že v snehu sedel mladistvý chlapec.
„Ako príčinu únavy a vyčerpania na vysvetlenie povedal, že od včera bol u kamaráta v Topoľčanoch, kde v garáži hrali počítačové hry. Až nadránom odcestoval vlakom domov a takmer dva dni nespal, preto doslova nevládal dôjsť domov, sadol si na zem a zaspal,“ priblížil prípad preventista Mestskej polície Prievidza Vít Zajac. Policajti mladíka odprevadili domov, kde si ľahol do postele a zaspal.
Tento a podobné prípady natískajú otázku, či mladí ľudia vedia odhadnúť svoje sily pri hraní počítačových hier, či sa na nich stávajú závislí a či pandémia ovplyvnila vzťah mladých ľudí k počítačom a mobilným telefónom.
V článku sa dozviete aj:
- Koľko hodín denne strávených pri počítačových hrách sa dá považovať za zdravé množstvo?
- Ako závislosť na počítačových hrách vzniká? Na čo by si rodičia mali dať pozor?
- Ako sa takáto závislosť môže riešiť?
- Posledné mesiace sú deti často nútené, aby na počítačoch či mobiloch trávili viac času kvôli škole. Môže aj toto vyvolať závislosť?
- Stáva sa, že deťom kvôli návykom z pandémie počas klasického vyučovania teraz chýba mobil?
Odpovede na tieto otázky sme hľadali v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Prievidzi. Odpovedali školská psychologička Eva Bartová a sociálna pedagogička Barbora Katrenčíková.
Obe sa zhodli, že hranie online hier je medzi mladými na vzostupe a dá sa povedať, že ide o veľmi častý a už bežný jav.