BOJNICE. Miniatúrny slepý ulitník Belgrandiella bojniciensis dostal meno po mieste nálezu. Objavili ho zoológ Ján Brtek a malakológ Vojen Ložek v 60. rokoch 20. storočia v blízkosti zámku v Bojniciach. Vodný slimáčik sa nachádza v zbierkach Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi.
"Bojnický zámok ako súčasné sídlo Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice bol pred rokom 1981 okresné a vlastivedné, predtým i krajské múzeum. Okrem histórie a umenia tam boli prírodovedné, archeologické, etnologické a geologické zložky," spomenul pre TASR archivár SNM - Múzea Bojnice Erik Kližan.
V bojnickom múzeu v minulosti podľa neho pôsobil ku každej oblasti nejaký odborník, pre oblasť zoológie bol prvým a v podstate jediným Ján Brtek, ktorý bol zoológom európskeho, ba i svetového významu. "Špecializoval sa na skúmanie triedy Anostraca, čo boli ulitníky. Vytvoril zbierku, ktorá bola pôvodne tu v múzeu, len po delimitácii prírodovednej a vlastivednej zložky prešla do dnešného Hornonitrianskeho múzea," priblížil.

Zbierku označil Kližan za jednu z najunikátnejších v európskom či svetovom meradle, pretože Brtek nazbieral veľké množstvo ulitníkov alebo ich preparátov. "Dopisoval si s mnohými odborníkmi, vedcami z prestížnych univerzít, organizácií, dokonca i s japonským cisárom, ktorý bol amatérskym bádateľom v tejto oblasti," priblížil.
Keďže zámok stojí na travertínovej skale, ktorá vznikla pôsobením uhličitej termálnej vody, Brtek sa zameral i na skúmanie foriem života v nej, doplnil archivár. "Okrem známych druhov, ktoré zaznamenali formou skamenelín alebo života, tu objavil aj malého ulitníka. Zistil, že tento druh sa nikde inde nevyskytuje, dostal aj priliehavé pomenovanie Belgrandiella bojniciensis, pochádzajúci z Bojníc. Objavili ho v podzemných vodách, či to už bolo v jaskyni alebo priekope, kde je výver podzemnej vody, je jedno, keďže tieto lokality sú zrejme navzájom prepojené," dodal Kližan.
Bezstavovec Belgrandiella patrí do radu prednožiabrovcov, čeľade hydrobiovité a zahŕňa drobné slepé sladkovodné ulitníky. "Významní prírodovedci Brtek a Ložek v druhej polovici minulého storočia výskumom prameňov na hornej Nitre zistili a opísali až tri poddruhy trpasličieho druhu Belgrandiella slovenica: Belgrandiella slovenica bojniciensis, Belgrandiella slovenica slovenica a Belgrandiella slovenica alticola," priblížila pre TASR kurátorka geologických zbierok Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi Katarína Keratová.

V minulosti sa niekoľko desiatok schránok endemického ulitníka s prívlastkom bojniciensis podľa nej našlo v hradnej priekope Bojnického zámku. "Ulity, len zriedka živé jedince drobného slepého vodného slimáčika, viazaného na podzemné vody, boli z hlbín vyplavované na povrch prameňmi," ozrejmila.
Belgrandiella slovenica bojniciensis Ložek & Brtek s výškou schránky len 1,8 milimetra a šírkou 0,6 milimetra je o niečo väčšia ako ostatné druhy. Má tenkú bielu až sivobielu schránku, ktorú tvorí uhličitan vápenatý, na povrchu je hladká a špirálovito vinutá do výšky.