HORNÁ NITRA. Zlatokopi počas hornonitrianskej zlatej horúčky hľadali vzácny kov vo viacerých obciach v okrese Prievidza. Preukazujú to rôzne nájdené predmety a iné pramene. Historici doposiaľ len odhadovali, že zlatokopi boli v stredoveku respektíve na počiatku novoveku aj v Tužine. Teraz to však vedia naisto, potvrdil to raritný nález.
Ide o objavenie základného náradia, ktoré zlatokopi v tom čase používali. „Sú to banícke želiezka, fragment klinu alebo konských podkov, pretože baníci kone pri práci využívali. Raritou je torzo baníckeho kahana,“ informovala Dominika Andreánska, archeologička Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Daný kahan podľa nej dokazuje to, že baníci hľadali zlato v podzemí, ktoré si potrebovali nejakým spôsobom osvetliť.
V článku sa dozviete aj:
- Prečo je nález pre hornonitrianskych archeológov vzácny?
- Ako sa do múzea dostal?
- Ako je to s hľadaním predmetov pomocou detektorov kovov?
- Kedy má nálezca nárok na nálezné?
- Bola na hornej Nitre skutočná zlatá horúčka?
To, že zlato sa v Tužine naozaj ťažilo, dokumentujú aj pozostatky priamo v teréne. „Stopy tvoria zaúsťovacie ryhy štôlní, ktoré vedú k jej portálom alebo terasy haldy, ktorá bola navŕšená z vydolovaného materiálu,“ priblížila Andreánska.
Pre hornonitrianskych archeológov je tento nález unikátny, pretože dopĺňa celkový obraz o ťažbe zlata na hornej Nitre. „Tak, ako v Malinovej máme rozsiahle ryžoviská, v Chvojnici hĺbinné štôlne, tak v Tužine sa pripája povrchová aj hĺbinná ťažba. Čiže nás tieto nálezy potešili,“ skonštatovala archeologička.