Znamená to, že počas dvanástich mesiacov môže ktokoľvek odovzdať zbraň, ktorú mal v nelegálnej držbe. Kto tak urobí, vyhne sa potrestaniu za nedovolené ozbrojovanie. Cieľom novely bolo nielen zníženie počtu nelegálne držaných zbraní, ale aj uľahčenie identifikácii zbraní použitých pri páchaní trestnej činnosti.
Všetky odovzdané zbrane budú podrobené expertíze, aby sa zistilo, či neboli použité pri nejakej trestnej činnosti. „Pokiaľ bude výsledok znaleckého skúmania negatívny, môže občan požiadať o zaevidovanie zbrane,“ informovala zástupkyňa hovorkyne KR PZ v Trenčíne Katarína Hlaváčová. Žiadosť o zaevidovanie však treba podať do dvoch mesiacov od oznámenia, že so zbraňou nebol spáchaný žiadny trestný čin. Kto nepožiada o jej zaevidovanie, zbraň prepadne v prospech štátu.
Od 14. apríla do konca júna odovzdali občania v Trenčianskom kraji 25 strelných zbraní. Na hornej Nitre však nelegálnu zbraň priniesli na políciu len dvaja ľudia. „Zbraňovú amnestiu“ by podľa K. Hlaváčovej mali využiť hlavne tí, ktorí roky skrývajú staré zbrane, pochádzajúce ešte z obdobia druhej svetovej vojny. Tieto sú totiž nebezpečné aj pre samotných vlastníkov, pretože dlhé roky neboli podrobované žiadnym skúškam.