Počas karantény preto museli prihliadať na to, aby k rozšíreniu ochorenia nedochádzalo.
Domácnosti sa tam rozdelili na dva tábory, ale pozitívny išiel do karantény niekam inak.
To však nie vždy bolo možné. Pomocnú ruku v takýchto prípadoch môžu svojim obyvateľom podať niektoré samosprávy.
Napríklad tá v Čavoji vypracovala projekt a vďaka dotácii vybudovala takzvané covidové centrum.
To vzniklo prerobením starej a poškodenej budovy, v ktorej sa nachádza požiarna zbrojnica a kedysi v nej sídlil miestny národný výbor.
„Prerobili sme jedno podlažie. Ak niekto bude postih-nutý covidom a nebude mať možnosť karantény v domácom prostredí, tak môže využiť tieto priestory,“ uviedla starostka Čavoja Anna Gulášová. V centre vznikli tri izby, z ktorých sú dve veľkometrážne a môže v nich byť ubytovaných až päť ľudí naraz.
„Budova bola predtým veľmi zdevastovaná. Strešná krytina bola poškodená, tiekla tam voda. Tak boli zničené aj stropy na dvoch podlažiach,“ opísala starostka.
Prerobili budovu
V rámci rekonštrukcie vymenili kúrenie, zvnútra zateplili celú budovu, zateplili stropy, opravili strechu aj strešnú krytinu, vymenili okná, zrekonštruovali sociálne zariadenia.
Pre prípad, že je v domácnosti viacej ľudí a chorý by nechcel byť s nimi, aby nemuseli byť tiež v karanténe, tak môže tieto priestory využiť,“ načrtla Gulášová.
Zároveň však dúfa, že covidové centrum budú musieť využívať čo najmenej. No ak to bude potrebné, sú pripravení. Keď bude chorý človek potrebovať ubytovanie v centre, stačí kontaktovať obecný úrad a tam mu vysvetlia všetky podmienky.
Na vybudovanie covidového centra získal Čavoj peniaze z výzvy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Žiadateľov bolo viac
Táto výzva bola zameraná na zmiernenie dopadov koronakrízy, podporou tvorby a udržania pracovných miest a aktivity na podporu lokálnych komunít.
„Ministerstvo promptne zareagovalo na pandémiu covidu-19, čo vyvolalo enormný záujem zo strany oprávnených žiadateľov, teda obcí a vyšších územných celkov.
Do výzvy sa zapojilo približne 565 žiadateľov so žiadosťou o finančný príspevok vo výške takmer 19 miliónov eur,“ informoval Andrej Ďuríček z tlačového oddelenia Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
V tejto výzve uspelo celkovo päťdesiat žiadateľov, ktorí splnili všetky podmienky poskytnutia dotácie uvedené vo výzve.
Celkovo si rozdelili 1,1 milióna eur. Najviac žiadali samosprávy dotácie na kúpu ochranných prostriedkov a dezinfekcie.
Za príspevok tiež chceli zvýšiť hygienické štandardy či zabezpečiť hygienické zázemie pre vylúčené komunity, ako sú bezdomovci alebo príslušníci marginalizovaných rómskych komunít.
Niektoré samosprávy chceli, tak ako aj Čavoj, vybudovať karanténne priestory.
„Tiež sa o podporu uchádzajú projekty, kde samosprávy zamestnali ľudí, ktorí distribuovali pomoc, ako hygienické potreby, stravu, nákupy pre seniorov a zabezpečovali osvetu a psychologickú pomoc,“ dodal Andrej Ďuríček.
