PRIEVIDZA. Hlavná banská záchranná stanica (HBZS) na Slovensku sídli a funguje v Prievidzi.
Zastrešuje štyri ďalšie banské záchranné stanice v rámci celého Slovenska. Ako nám vysvetlil riaditeľ HBZS Stanislav Paulík, banských záchranárov najčastejšie privolávajú k požiarom v podzemí. Požiare tvoria približne 90 percent ich zásahov.
„Uhlie má schopnosť samo od seba sa zapáliť. Obsahuje uhlík a preto tam dochádza k oxidačným procesom. Oxidácia je exotermická reakcia s prebytkom tepla,“ vysvetlil Paulík. Ak sa teplo neodvádza, kumuluje sa na danom mieste. Ak sa nakumuluje dostatočné množstvo, uhlie sa samo zapáli.
Lavína udalostí

Hornonitrianske bane Prievidza monitorujú celé podzemie, v ktorom vykonávajú činnosť, teda približne 60 kilometrov chodieb. Pomocou meracích zariadení sledujú výskyt plynov.
Ak zaznamenajú vyššiu hladinu oxidu uhoľnatého, vedia, že niečo nie je v poriadku. Po vzniku požiaru sa spustí lavína udalostí.
V rozhovore sa dozviete aj...
- Aký čas majú banskí záchranári na výjazd?
- Ako pri zásahu postupujú?
- Majú aj lekárky ženy?
- Kto financuje HBZS?
- Čo bude s HBZS po útlme ťažby na hornej Nitre?
„Prvoradou úlohou dispečera je odvolať ľudí z ohrozenej oblasti,“ zdôraznil Paulík. Prúdenie vetrov v bani ide z jednej strany na druhú. Dispečer tak môže z bezpečnej strany vyslať človeka. Ten sa k požiaru môže priblížiť a situáciu skontrolovať.