PRIEVIDZA. Poslednou zachovalou pamiatkou na niekdajšiu silnú miestnu komunitu židov (v Prievidzi najväčšej na hornej Nitre) je krypta rodiny Heumannovcov, dlhoročných majiteľov Carpathie. Firma bola jedným z najväčších zamestnávateľov. Hrobka bola postavená v roku 1903 na mieste hrobu zakladateľa rodu v Prievidzi Jozefa Heumanna.
Architektonické dielo vybudovali v novoklasicistickom štýle. Má štvorcový pôdorys, na ktorom sa nachádzajú štyri kanelované dórske stĺpy nesúce trámovie a priečelie s trojuholníkovým štítom (tympanónom), v ktorom sa na každej strane nachádza symbol Dávidovej hviezdy vo forme hexagramu – šesťcípej hviezdy pozostávajúcej z dvoch rovnostranných tro-juholníkov.
Na samotnom vrchu sú zhotovené dve vázy, takisto kanelované, s plamienkami. Kameň uprostred hrobky nesie dosku s nápisom: „Na tomto mieste sa nachádzal bývalý židovský cintorín bývalej židovskej náboženskej obce v Prievidzi až do jeho zrušenia v roku 1985.“
Cintorín bol založený v roku 1853. V roku 2019 bola hrobka vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Súčasné pietne miesto už celkom nezodpovedá pôvodnému usporiadaniu a zachránené torzo židovského cintorína s pár pôvodnými náhrobníkmi je možné nájsť ukryté v stromovej výstavbe.
Synagóga z roku 1868
Ďalším objektom, ktorý prezrádza prejavy židovskej komunity, je synagóga, ktorá sa nachádzala na Košovskej ceste, ktorá bola postavená v roku 1868.
Vnútorný priestor bol členený zvlášť pre mužov, ktorí sedeli na prízemí, a zvlášť priestor pre ženy, ktoré mali vymedzené miesto na poschodí, na galérii.
V roku 1941 v období holokaustu bola synagóga vykradnutá a vyrabovaná mladými nacistami z Nitrianskeho Pravna. Medzi rokmi 1951 – 1959 slúžila ako sklad potravín a stavebnín a v roku 1980 bola zbúraná.
Poslednými z objektov bola škola, sídliaca na bývalom Drevenom rínku, tá spomedzi spomínaných miest zmizla ako prvá, a pár domov v okolí prievidzského Námestia slobody.
Ďalšie židovské cintoríny na hornej Nitre sa nachádzali v Nitrianskom Pravne, Novákoch, Zemianskych Kostoľanoch, Oslanoch a v Diviackej Novej Vsi, kde je najrozsiahlejší a v pôvodnom stave relatívne najzachovalejší.
Synagóg stálo v regióne niekoľko, napríklad v Nitrianskom Rudne, Novákoch, Zemianskych Kostoľanoch, Oslanoch či Diviackej Novej Vsi.
Súťaž pre vás
Každý týždeň nájdete v článku ukrytú odpoveď na súťažnú otázku. Súťaže sa môže zúčastniť každý, podmienkou bude správna odpoveď na otázku, doručená do desiatich dní písomnou cestou na adresu MY Hornonitrianske noviny, Námestie slobody 22, Prievidza 97101 spolu s kupónom príslušného kola.
Správne odpovede zaradíme do zlosovania a výherca každého kola získa vecné ceny. Mená uverejníme vždy dve čísla po kole s otázkou.
Výhru si môžete prevziať priamo v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi na Košovskej ceste.