HANDLOVÁ. Od najväčšej banskej tragédie na Slovensku uplynulo už dvanásť rokov. K výbuchu v Bani Handlová došlo 10. augusta 2009. O život pri ňom prišlo dvadsať baníkov a banských záchranárov. Túto smutnú udalosť si v baníckom meste pripomenuli pietnym podujatím, Dňom bielych ruží.
Dopoludnia o 9:30 sa mestom niesol zvuk kostolných zvonov, ktorý pripomínal posledné spojenie baníkov s dispečerom. Počas zvonenia život v meste nezastal. Ľudia pokračovali v chôdzi či nakupovaní. Na tvárach mnohých z nich však bolo vidieť slzy. V Handlovej len ťažko nájdete niekoho, kto v podzemí nemal aspoň jedného zo svojich blízkych. O to viac tragická udalosť miestnych ľudí zasiahla.
O 9:30 si zosnulých kolegov uctila položením vencov na handlovskom mestskom cintoríne delegácia z Hornonitrianskych baní Prievidza. Počas celého dňa ľudia zapaľovali sviečky a kládli biele ruže aj ku Pamätníku baníkov na Ulici 29. augusta. Práve tento pamätník si Handlovčania vybrali za pietne miesto, ktoré už navždy bude späté s tragédiou.

Pietna spomienka
Podvečer, o 18:00 sa tam zišli domáci, pozostalí, vedenie mesta ale aj ústavní činitelia. „Všetky banícke nešťastia, malé či veľké, úmrtia alebo úrazy, všetky tieto tragédie sú súčasťou našej identity. Ak by bolo mesto Handlová človek, mal by poškodené zdravie. Preukaz ŤZP je v podstate súčasťou našej DNA, rovnako ako kvetinové záhony na námestí a výlety na Tri studničky,“ uviedla vo svojom príhovore primátorka Silvia Grúberová.
Mesto sa podľa nej skláňa pred každým jedným baníkom, ktorý kedy fáral, lebo svojou odvahou, odhodlaním a zodpovednosťou totiž doslova poháňal ekonomiku a pomohol vybudovať mesto. „Pre vlastnú rodinu a pre nás, obyvateľov, naše mesto podstupovalo riziko. Prosím všetkých baníkov, ktorí stále neohrozene podstupujú riziko, buďte opatrní a zodpovední. Ochraňujte jeden druhého tak, ako členovia baníckych kolektívov stoja plece vedľa pleca a pri sebe od nepamäti a v súdržnosti. Prosím rodiny tých, ktorým banícka práca vzala blízkych, o ich odpustenie a silu žiť šťastne,“ ozrejmila.
„Je morálnou povinnosťou štátu nenechať Handlovú, a nielen Handlovú, 'v štichu'. Vieme, že v baniach pracovali nielen Handlovčania, ale aj ľudia, ktorí sa sem prisťahovali z rôznych kútov Slovenska, aby si tu našli prácu,“ vyhlásil v súvislosti s transformáciou regiónu podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽANO).
Štát musí podľa neho zabezpečiť to, aby sa ľudí transformácia dotkla čo najmenej, aby na svojej životnej úrovni nepocítili, že tam dochádza k zmene. „To si myslím, že je najpodstatnejšie pre ľudí, aby dosahy boli hlavne nielen mierne, ale pokiaľ je to možné, žiadne,“ dodal.
Pietna spomienka sa konala v utorok dopoludnia aj v Prievidzi pred sochou baníka na Ulici A. Hlinku.
Tragický deň
Pred dvanástimi rokmi o 7:00 vypukol vo východnej šachte Bane Handlová v hĺbke 330 metrov požiar. Ako napísala kronikárka Jana Oswaldová v Kronike mesta Handlová, dispečer poslal k miestu deväť baníkov, ktorí sa dostali do blízkosti požiaru, ale nedokázali ho zahasiť.
O pol hodinu neskôr zavolali na likvidáciu požiaru 11 banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. Tí sa o 8:30 pripojili k deviatim baníkom hasiacim požiar. Vtedy bolo pod zemou 20 ľudí. O 9:30 dispečer Bane Handlová naposledy telefonicky hovoril s veliteľom dvoch záchranárskych čiat, ktoré v jednej zo starších banských chodieb hasili požiar vzniknuvší oxidáciou uhlia. Krátko po tom sa spojenie so záchranárom prerušilo.
V prvých minútach nikto netušil, že to spôsobil mohutný výbuch banských plynov. Pod zemou vyhasli životy 20 baníkov, ďalší deviati baníci utrpeli zranenia. Išlo o najväčšiu tragédiu v dejinách slovenského baníctva.
Vláda v októbri v roku 2010 pridala nový Pamätný deň Slovenskej republiky, a to Deň obetí banských nešťastí. Stal sa ním práve 10. august. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína viac ako 470 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na slovenskom území.