Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Martin Marko vysvetľuje súťažné novinky: Chceme futbal posunúť vpred

Pohárová súťaž, zmeny pri mládeži a tým to ešte nekončí. Slovo dostala osoba poverená vedením ŠTK.

Martin Marko, poverený vedením ŠTK OblFz PrievidzaMartin Marko, poverený vedením ŠTK OblFz Prievidza (Zdroj: Samuel Ďuriš)

PRIEVIDZA. Svojej funkcie sa ujal len v máji, no odvtedy už stál pri viacerých zmenách, ktoré majú ešte viac zatraktívniť a zlepšiť futbal na hornej Nitre. Zatiaľ pri svojej práci nachádza podporu nielen v ostatných členoch komisie, ale aj na výkonnom výbore zväzu. Vďaka tomu sa kluby dočkali napríklad pohárovej súťaže, prípravkári zase hry bez tabuliek a výsledkov. Nielen o tom, ale aj o ďalších veciach rozprával Martin Marko, člen ŠTK poverený jej vedením, v rozhovore pre MY Hornonitrianske noviny.

SkryťVypnúť reklamu
Napísali sme Prievidza žila behom: Young Run bol úspešný Čítajte 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jar oblastný zväz druhýkrát anuloval všetky súťaže. Rodilo sa toto rozhodnutie veľmi ťažko?

Prvotne sme chceli, samozrejme, hrať. Ale nie za každú cenu. Keby sa uvoľnili podmienky, určite by sme súťaže spustili. Plánovali sme to, bola pripravená termínová listina dohrávok a už sme len čakali na zrušenie opatrení. Bohužiaľ sa to nestalo. Prakticky ani teraz nie sú pravidlá úplne uvoľnené.

Napísali sme Bojnickí futbalisti sa dočkali. Zatrénovali si s Jurajom Kuckom Čítajte 

Preto sme oslovili kluby s otázkou, či chcú alebo nechcú hrať. Odpovedalo nám 80 percent oslovených, ale nie s jasným výsledkom. Názory sa rôznili. Neboli jednoznačne za hranie, ale ani proti nemu. Okrem šiestej ligy. Zo šestnástich klubov sa vyjadrilo 10 proti dohrávaniu.

Je súčasný model s postupujúcimi a zostupujúcimi v tejto dobe najspravodlivejší?

Treba povedať, že zostupy nie sú, ale ani postupy. Súťažný poriadok pri anulovaní líg neumožňuje postupovať ani zostupovať. Všetci s tým boli uzrozumení, aj keď sa ozvali nejaké nespokojné hlasy. Ale keď sme sa nad celou situáciou zamysleli, tak sme uznali, že by bolo férové dať mužstvám šancu.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina klubov, ktoré išli do vyšších súťaží boli v tejto, ale aj v minulej sezóne na prvom mieste. Dávali do toho energiu, financie, uhrali si to aj na ihrisku. Preto sme ako ŠTK navrhli, aby boli tieto kluby pri prejavenom záujme zaradené do vyššej súťaže aj za cenu rozšírenia ligy. Výkonný výbor sa s tým stotožnil a odsúhlasil to.

Čiže je výrazný rozdiel v anulovaní a ukončení ligy?

To je dobrá otázka. V súťažnom poriadku je, že ak sa neodohrá aspoň polovica súťaže, musí sa liga anulovať. Nemôže sa ukončiť. Ukončí sa len pri splnení určitých podmienok. Potom sa môže postupovať, alebo zostupovať. Ak si to niekto nepozmení samozrejme. U nás výkonný výbor ukončil súťaže a ŠTK ich následne v súlade so súťažným poriadkom anulovala. Nestihli sme odohrať potrebnú porciu zápasov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Štart sezóny sa blíži. Na konferencii sa dolaďovali detaily Čítajte 

Najvyššia oblastná súťaž nakoniec odštartuje s nepárnym počtom 15 mužstiev. Nebolo možné ponúknuť ešte niečo ako baráž na jej doplnenie?

Na zmeny už nezostal čas, pretože preradenie Chynorian prišlo deň pred aktívom klubov.

V najnižšej ôsmej lige evidujeme len šesť mužstiev. Ako sa vám na to pozerá?

Smutne. Nie je to dobré, ale nemáme s tým čo teraz urobiť. Pri zlúčení so siedmou ligou by došlo k veľmi vysokému počtu účastníkov a to až 19. Je to náborová súťaž, kde sú aj ihriská v o niečo horšom stave. V hlave máme nejaké alternatívy na riešenie. Ale musíme si odpovedať na otázku, či chceme kvalitu, alebo len to, aby kluby hrali len s najbližšími súpermi a mali svoje derby zápasy.

Akým smerom by sa podľa vás mal uberať náš futbal?

Určite cestou kvality. Preto sa aj v ostatným ligách snažíme spraviť niečo navyše pre zatraktívnenie a zlepšenie súťaží. Nie vždy však dostávame pozitívnu odozvu, čo je aj pochopiteľné. Nemôže sa všetkým všetko vždy len páčiť. Niekedy sa stretávame so značnou neochotou absolvovať trochu dlhšie cesty na zápasy. Aj preto som bol prekvapený, že neprišla napríklad žiadna námietka k úprave súťaží dorastu.

Dve pandemické prestávky kluby zatiaľ ustáli. Mohla by tretia priniesť ešte väčšie následky?

To sme si hovorili už pred tou druhou. Polročná pauza nikomu neprospieva. Možno sa to stane, možno nie. Nikto nevie, aká bude sila prípadnej tretej vlny. Máme už aj zaočkovaných, takže to nemusí byť až tak zlé.

Kde beriete inšpiráciu a energiu na všetky zmeny, ktoré ste už buď presadili, alebo ich ešte len chcete zaviesť?

Ponuku viesť ŠTK som dlhšie zvažoval. V predošlých rokoch sa príliš veľa zmien nedialo, takže aj to ma tiahlo k tejto činnosti. Chcel som sa pričiniť o inovácie, vylepšenia či zatraktívnenie futbalu. Zatiaľ som z odozvy výkonného výboru či klubov príjemne prekvapený. Človeka potom jeho činnosť viac napĺňa. Uvidíme, či tieto zmeny prinesú pozitívny dopad, alebo nie.

Súvisiaci článok Vyžrebovanie prvého kola oblastného pohára, Bojnice vyzvú Opatovce Čítajte 

Oblastný zväz zaviedol pohárovú súťaž, z ktorej v iných regiónoch postupuje víťaz do Slovnaft Cupu. Ak budúci pohárový šampión bude mať tiež túto možnosť, čo sa stane v prípade, pokiaľ pohár vyhrá niektorý B-tím?

O tom rozhoduje výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu. Ten si riadi Slovnaft Cup. Súťažný poriadok s účasťou B-mužstiev však nepočíta. Hľadali sme preto riešenie, aby sme našli súlad medzi týmto a faktom, že u nás sa štart B-mužstvám nakoniec povolil. To nevyvolalo najpozitívnejšie reakcie. Snažili sme sa však zabezpečiť regulárnosť tým, že hráč, ktorý nastúpi v krajskej lige, už v našej pohárovej súťaži hrať za oblastné B-mužstvo nemôže. Ak by niektorý B-tím vyhral náš pohár a už budeme mať miestenku v Slovnaft Cupe pre víťaza, postupoval by neúspešný finalista.

Kde sa vzala myšlienka pohárovej súťaže?

Ideu pohára som mal v hlave už dlhšie. Videl som, že inde sa to hráva, že to ponúka zaujímavé zápasy a víťaz postupuje aj do Slovnaft Cupu. Kedysi sa v prvej polovici 80. rokov, ako súčasť zimnej prípravy, hrával Pohár OV ČSZTV (Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy). Hralo sa v skupinách s následnou nadstavbou.

Fungovalo to dva alebo tri ročníky. Ako člen komisie som sa snažil túto myšlienku priviesť k realite, respektíve zistiť záujem o ňu. Keď som bol poverený vedením ŠTK, tak som už prešiel k realizácii, k čomu napomohol aj výkonný výbor schválením tejto súťaže.

Súvisiaci článok Misia splnená. Pravenec na druhý pokus do šiestej ligy Čítajte 

Finálové dejisko by mohlo pripadnúť tým najlepším štadiónom z regiónu. Kde si to viete vy predstaviť?

Určite by bolo krásne vyvrcholenie v Prievidzi. Mne sa však pozdáva aj myšlienka, že by sa striedala po roku Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Možno ich oslovíme, možno urobíme konkurz. Uvidíme. V hre sú však aj iné štadióny, ktoré by spĺňali podmienky, pripadne by to zapadlo do nejakej špeciálnej udalosti daného klubu.

K výrazným zmenám pred touto sezónou patrí aj zrušenie tabuliek a výsledkov prípraviek. Pomerne pálčivú tému ste vyriešili zdanlivo rýchlo a bez problémov. Je to tak?

Keby sme to riešili s klubmi, tak to bude asi inak. V Topoľčanoch sa o to snažili minulý rok, ale neuspeli, pretože proti boli najmä rodičia. Mali sme na tento krok pozitívne ohlasy. Dostávali sa k nám totiž informácie, že jeden klub odohral s piatimi hráčmi pomaly tri kategórie, pretože tlačili na výsledky. Konzultovali sme to s trénersko-metodickou komisiou, ktorá zrušenie výsledkov a tabuliek vrelo odobrila. Najmenšie deti majú hrať. A všetky. Na konci sezóny sa môže na záverečnom turnaji ukázať, kto ako pracoval.

Aké máte ďalšie ambície pri zlepšovaní futbalu v regióne?

Myšlienok a nápadov má ŠTK viacero, ale nemôžeme ich všetky uplatňovať naraz. To by bol veľký chaos. Už aj bez toho sú posledné sezóny pre pandémiu dosť hektické. Niektoré hracie systémy súťaží si možno otestujeme pri mládeži, aby sme klubom ukázali, že im vieme dať cestu, ktorá vedie k zlepšeniu všetkých. Ich odozva a záujem má svoj význam. Všetko je to dlhodobý proces. Budem rád, keď nám spolupráca bude fungovať nielen na zväze, ale aj medzi zväzom a klubmi tak, ako za doterajšie tri mesiace, čo som poverený vedením ŠTK. Bol by som však rád, keby svoje nápady vyslovili aj kluby. Som otvorený diskusiám o akomkoľvek vylepšení a zatraktívnení súťaže.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
 2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 32 944
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 316
 3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 630
 4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 344
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 160
 6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 545
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 351
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 267

Blogy SME

 1. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 2. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 3. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 4. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 5. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 6. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 7. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 352
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 927
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 650
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 276
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 846
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 679
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 148
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 704
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Nočná policajná akcia.

Medzi časté prehrešky piatkovej noci patrila rýchla jazda. Maximálnu povolenú rýchlosť prekročilo dvanásť vodičov.


2 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


31. mar

Sivý zákal nie je možné odstrániť inak ako operáciou a neexistuje iný spôsob jeho liečby.


14. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


31. mar

Na diskusiu s bývalým premiérom prišli asi dve stovky ľudí.


8 h

Smrť známeho veterinára z Trnavy všetkých šokovala.


31. mar

Takmer štyridsať otázok pre trénera-legendu. Takto zachránil Nitru.


31. mar

Blogy SME

 1. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
 2. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
 3. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
 4. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
 5. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
 6. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
 7. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
 8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 352
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 927
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 650
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 276
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 846
 6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 679
 7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 148
 8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 704
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu