NEDOŽERY-BREZANY/LAZANY. Len nedávno prievidzskí ochranári osadili na komín v areáli poľnohospodárskeho družstva v Nedožeroch-Brezanoch umelo vytvorené hniezdo pre bociany. Nádejali sa, že sa tam usadí jeden z párov bocianov bielych, ktoré k nám priletia z južnej Afriky. Preto ich veľmi potešilo, keď v hniezde videli pár, ktorý sa dokonca páril.
Neďaleké hniezdo pre bociany na družstve v Lazanoch v tom čase obsadila kačica divá. Po uvoľnení tohto hniezda sa bociany z Nedožier-Brezian presunuli do Lazian.
Tu sa však šťastný príbeh lásky skončil. Bocian biely je zákonom chránený živočích a je mimoriadne užitočný. Okrem iného sa živý aj hlodavcami, napríklad hrabošmi. A jeden z lovov sa samcovi, ktorého v minulosti zakrúžkovali v Českej republiky, stal osudným.
„Chcel si uloviť hraboša na tejto lúke, ktorá je pokosená. Sadol na elektrický stĺp. Oboma krídlami sa dotkol drôtov, uzatvoril obvod a zahynul,“ priblížil Marek Měrka, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi. O tom, či k smrti bociana došlo takto, podľa neho niet pochýb. Našli ho priamo pod stĺpom elektrického vedenia a nemal na sebe známky žiadneho cudzieho zavinenia ani stopy po výstreloch.

Časté prípady
„Stáva sa to veľmi často. Stĺpy, ktoré nie sú zabezpečené proti sadaniu vtákov, sú miestom, kde nielen bociany, ale aj dravce s väčším rozpätím krídel končia,“ poukázal ochranár. Chce preto kontaktovať správcu elektrického vedenia a požiadať ho o zabezpečenie stĺpov v blízkosti lazianskeho družstva.
Hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná Miroslav Gejdoš nás informoval, že na území Stredného Slovenska spravujú viac ako 35-tisíc kilometrov elektrických vedení. Keďže väčšina týchto vedení prechádza vzduchom, v správe majú aj viac ako 300-tisíc stĺpov a stožiarov. „Na naše stĺpy a stožiare