V Prievidzi sa rozšírili krádeže a vandalizmus na cintoríne. Mesto ako vlastník cintorína nemôže vzhľadom na ochranu osobných údajov použiť v tomto prípade monitorovanie kamerovým systémom.
Preto sa obracia na verejnosť a hľadá spôsoby, ako zabrániť zneuctievaniu pietneho miesta.
O tejto chúlostivej téme sme sa rozprávali s vedúcou Strediska pietnych služieb Helenou Dadíkovou.

Hovoríte o množiacich sa krádežiach. Ako viete, že ide o krádeže, keď nemáte kamerový systém a stálu kontrolu na jednotlivých pohrebiskách?
Pravidelne chodia nájomcovia hrobov a urnových miest oznámiť, že im zmizla z hrobu kytica, venček, pietny predmet či sviečky. Áno stane sa, že príde veľký vietor a kytice či venčeky sú odnesené niekoľko metrov ďalej. Ale to spravidla návštevník pietneho miesta zistí a sám si uletené veci nájde.
Ale keď príde nájomca hrobu nahlásiť, že predchádzajúci deň položil na hrob novú kyticu a na druhý deň tam nie je, čo mu môžu zamestnanci povedať?
Nie je možné, aby zamestnanci Strediska pietnych služieb strážili taký veľký areál. Mestská polícia hlavný cintorín zatvára aj otvára podľa hodín, určených všeobecne záväzným nariadením mesta. V prípade, že sa konali v čase pred pandémiou väčšie pohreby, prišli a pomohli s verejným poriadkom, najmä pri parkovaní.
Rovnako bežne prejdú počas dňa cintorínom v rámci prevencie.
Ale ich kapacity rovnako nedovoľujú 24-hodi-novú kontrolu takého rozľahlého areálu, ako je cintorín na Mariánskej ulici.
Spomenuli ste aj rozmáhajúci sa vandalizmus.
Azda najrozsiahlejším výsledkom vandalizmu sú maľby na pôvodnom