HORNÁ NITRA. Mestá a obce na Slovensku musia od začiatku roku triediť novú zložku odpadu, a to kuchynský biologicky rozložiteľný odpad z domácností.
Voči tomuto kroku sa v minulom roku vzniesla zo strany samospráv vlna nevôle.
Kritizovali to, že sa na separovanie kuchynského bioodpadu nestihnú pripraviť a že ide o ďalšiu finančnú záťaž prenesenú na občanov.
Ministerstvo životného prostredia zákon o odpadoch už nemenilo, no prišlo s ústupkom, že nebude obce pokutovať, ak sa preukázateľne snažia triedenie tejto zložky odpadu zaviesť. Prechodné obdobie platí do konca júna.

Hľadajú spôsob
S novou povinnosťou sa boria aj obce v okrese Prievidza. Mnohé z nich to vyriešili kompostérmi, ktoré rozdali, zapožičali alebo odpredali obyvateľom.
Ak všetci obyvatelia bioodpad kompostujú, vzťahuje sa na nich výnimka zo zákona. „Obec Chrenovec-Brusno nezbiera kuchynský odpad, lebo všetci občania majú kompostéry. Máme výnimku,“ potvrdil starosta Chrenovca-Brusna Tibor Čičmanec. Podobne sú na tom aj v Nitrianskom Rudne.
Neefektívny zber
„Ľuďom sme odovzdali kompostéry, čo momentálne rieši problém s kuchynským odpadom, ktorého na dedinách býva veľmi málo a určite aj jeho zber bude vysoko ekonomicky neefektívny,“ informoval starosta Nitrianskeho Rudna Robert Štrbák.
Ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák však zdôraznil, že v tomto prípade musia byť do kompostovania zapojené všetky domácnosti. „Obec musí reálne preukázať, že sto percent domácností kompostuje, respektíve, že prevzali od obce kompostéry.

Preukázať sa prípadne môže aj výsledkami prieskumu nestrannej organizácie, ktorý kompostovanie obyvateľmi preukáže,“ uviedol Kaliňák.
Iná situácia nastáva v dedinách a mestách, kde je hustejšia bytová výstavba, najmä na sídliskách. Na to poukázal Ivor Husár, starosta Kanianky, ktorá je najväčšou dedinou v okrese Prievidza.
Jedným z problémom sú podľa neho štandardy v legislatíve.
Na účel zabezpečenia triedeného zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu musí obec zabezpečiť zberové kapacity dostupné pre každého obyvateľa obce s minimálnym objemom 250 litrov na rok.
Stojiská by ubrali miesta na parkovanie
Tieto nádoby musia byť pre ľudí v dostupnej vzdialenosti a obec ich musí vyvážať minimálne raz za týždeň.
„Čo sa týka Kanianky, nemáme dostatok stojísk,“ načrtol Husár. Na sídlisku v Kanianke sú už vybudované stojiská, ktoré sú plne obsadené zbernými nádobami na iné druhy odpadu.