Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky
MARKETINGOVÉ SPRAVODAJSTVO

Senior u nás nemôže byť za trest, hovorí riaditeľka IRIS - IV Radobica

S Vierou Maďarovou sme sa porozprávali o živote v zariadení aj o tom, kedy je čas na to, aby sme svojho blízkeho do zariadenia umiestnili.

V IRIS IV Radobica majú seniori pestrý program.V IRIS IV Radobica majú seniori pestrý program. (Zdroj: IRIS IV Radobica)

Aj keď zariadenie pre seniorov IRIS – IV Radobica funguje len rok, čerpajú z osemročných skúsenosti z rovnakého typu zariadenia v Skačanoch. Vo svojich priestoroch radi privítajú seniorov nad 62 rokov. O ich každodennom živote nám porozprávala riaditeľka zariadenia Viera Maďarová.

Ako život klientov ovplyvnil koronavírus?

V oboch našich zariadeniach IRIS – IV Skačany aj IRIS – IV Radobica sme našťastie nemali ani jeden prípad výskytu ochorenia našich klientov. U zamestnancov, ktorí boli zachytení testom s pozitívnym výsledkom, bola včas nariadená karanténa v domácom prostredí, najmä vďaka zodpovednému prístupu vedúcej zdravotnej sestry a zodpovednosti a opatrnosti všetkých zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

K dnešnému dňu sú všetci klienti, ktorí mali záujem o očkovanie, zaočkovaní aj preočkovaní vakcínou Pfizer/BioNTech. Aj 80 % našich zamestnancov už má za sebou kompletné očkovanie. Veríme, že sme toto ochorenie dostali pod kontrolu a pokiaľ by k nám preniklo, bude mať už iba slabý priebeh alebo žiadny. Aj preto plánujeme zvoľniť v prijatých opatreniach, najmä čo sa týka návštevy a osobných stretnutí klientov. Čakáme na celkové uvoľnenie opatrení na Slovensku.
V rámci prijatých opatrení spomeniem pravidelné testovanie klientov, zákaz návštev, každodenné meranie teploty, klientom sme zabezpečili všetky nákupy, neodporúčali sme opustiť areál zariadenia a podobne.

Pre klientov v terminálnom štádiu sme umožnili návštevu najbližších príbuzných v počte maximálne dvaja na maximálne 15 minút.

Skryť Vypnúť reklamu

Umožnili sme aj pobyt klientov doma počas veľkonočných sviatkov s podmienkou návratu s negatívnym PCR testom a absolvovaním päťdňovej karantény, z dôvodu ochrany ostatných.

Od októbra 2020 sme zaviedli rozhovory cez skype, čo pravidelne využívajú klienti a ich rodinní príslušníci dodnes. Pred príchodom zimy sme zakúpili viacero spoločenských hier na vyplnenie času počas uzatvorenia zariadení.

Môžu klienti za normálnych okolností opustiť priestory zariadenia?

V rámci bežnej prevádzky pred obdobím koronavírusu mohli klienti kedykoľvek počas dňa prijať v svojej izbe alebo v spoločenskej miestnosti návštevu, svojich príbuzných, priateľov, susedov alebo členov spoločnej komunity. Každý má právo aj možnosť ísť von, do obchodu, na kávu, na pivo alebo len tak na prechádzku po okolí. Stačí povedať službukonajúcej opatrovateľke. Jednoducho dovoľujeme slobodný pohyb a pobyt, naše zariadenia nie je väzenie a je našou snahou zachovať klientom všetky rodinné aj priateľské väzby. Bohužiaľ, toto obdobie je pre klientov dosť obmedzujúce, tak ako pre nás všetkých platia určité obmedzenia stretávania sa, cestovania a presunu.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj v rámci lockdownu však umožňujeme za prísnych opatrení raz za mesiac návštevu kňaza a prístup k bohoslužbe v rámci nášho zariadenia.

Ako vyzerá bežný deň vo vašom zariadení?

Deň u nás má ustálené pravidlá, ktoré klientom vyhovujú, avšak sú prispôsobené aj jednotlivcom podľa ich potrieb, schopností a záujmov.

Začíname spoločnými raňajkami, po nich nasleduje ranné cvičenie. Klienti sami predcvičujú cviky podľa pamäti. Každý cvik sa snažia pomenovať podľa precvičovanej časti tela alebo úkonu , napríklad rukavice, obúvanie, vešanie ´prádla´, miešanie cesta, brušný tanec a podobne.

Po cvičení nasleduje individuálny program podľa pripraveného rozvrhu. Vždy dbáme na predpoveď počasia a ak je to len trochu možné, rozvrh obsahuje prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu. Rozvrh pripravujú klienti spoločne so sociálnou pracovníčkou týždeň vopred. Zahŕňa aktivity na posilnenie drobnej motoriky, napríklad štrikovanie, kreslenie, strihanie, navliekanie korálok, lepenie obrázkov a podobne

V rámci denných aktivít majú klienti radi spoločné kino, kde sa premieta film podľa výberu klientov. Berú ohľad na aktuálne obdobie (vianočné rozprávky, veľkonočná omša ) alebo podľa nálady. Ak je smutno, ide komédia či stará veselohra. Obľúbené sú aj staré grotesky od Chaplina, ktoré sú veľmi blízke klientom s rôznym stupňom obmedzenia sluchu. Veľmi často sa venujeme aktivitám s prvkami reminisencie, či už pomocou fotografií, časopisov, alebo za pomoci rôznych domácich nástrojov. Všetci seniori majú radi aj spoločenské hry a súťaže, každý mesiac súťažíme v rôznych disciplínach, ako hod loptičkou na terč, zhadzovanie kolkov, hod lanovým kruhom alebo lovenie rybičiek z vedierka.
Tieto aktivity sa snažíme podporiť aj na rôznych spoločných podujatiach v rámci našich zariadení, kde v mesiaci máj usporadúvame olympiádu spojenú so spoznávaním inej obce a priestorov zariadenia, pohostením a malými odmenami. V roku 2020 to bolo v Radobici, tento rok to bude v Skačanoch. V rámci doobedia nikdy nechýba kávičková siesta. Výbornú kávu z preso stroja pije 80 % našich klientov. Pochutnávajú si na kapučíne alebo aj na latte. Samotní klienti zaviedli pojem čitáreň – pri kávičke čítajú dennú tlač, časopisy a podobne

O 12:00 je čas obeda, podávame štyri druhy stravy: racionálnu, diabetickú, bezlaktózovú a šetriacu. Poprípade mixovanú stravu z každej diéty. Stravu pripravujeme priamo v našej kuchyni, a preto sa dá individuálne prispôsobiť požiadavkám našich klientov.

Poobedie je hodinka vyhradená na oddych. Avšak tí, čo chcú svoj čas tráviť aktívne, sa venujú napríklad hodinám nemčiny, spoločnému čítaniu príbehov z kníh. V rámci tejto aktivity pripravujeme pre klientov retro obývačku, zariadenú v štýle ich domácnosti, ktorá bude slúžiť na spoločné oslavy klientov s ich rodinnými príslušníkmi a ako čitáreň alebo klubovňa.

Spoločná večera je o 17:00. Potom podľa zdravotného stavu, počasia či vlastného rozhodnutia sledujú televízor v spoločenskej miestnosti alebo sa venujú súkromným aktivitám na izbe .

Je pre klientov zabezpečená zdravotná starostlivosť?

Zdravotnú starostlivosť zabezpečujeme najmä našou vedúcou zdravotnou sestrou a obvodným lekárom v blízkej obci, ktorý pravidelne raz za mesiac chodieva na vyšetrenia klientov a poskytuje im telesnú aj duševnú oporu. Keďže sme už takmer všetci zaočkovaní, nebude problém opätovne chodiť na pravidelné kontroly k lekárom špecialistom, ktoré sme z dôvodu pandémie museli odkladať. Tieto kontroly absolvujú naši klienti po objednaní za pomoci opatrovateľky, preto nemusia dlho vyčkávať v radách a podobne.

Kedy je vhodné, aby človek išiel do takéhoto zariadenia? Respektíve kedy by som mal uvažovať o tom, že dám svojho blízkeho do zariadenia?

Podľa mojich približne dvadsaťročných skúseností je vhodné dať blízkeho do zariadenia pri vážnej zmene zdravotného stavu seniora, keď je odkázaný na 24-hodi-novú pomoc, pri strate väčšiny sebaobslužných schopností, ako hygienických či starostlivosť o zovňajšok, oblečenie, bývanie. Keď spozorujete rôzne zmeny správania, utiahnutosť, stratu komunikačných zručností alebo nezáujem o svoje okolie, rodinu, priateľov, susedov.

Nemusí ísť vždy o trvalé umiestnenie. Dnes je medzi nami veľa osamelých ľudí, ktorí majú svojich blízkych v zahraničí a po náhlom úraze alebo vážnejšom ochorení im nemá kto poskytnúť pomoc a opateru napríklad mesiac či dva. Aj vtedy odporúčam cielene zabezpečiť miesto pre seniora do zariadenia, pokiaľ sa mu nevrátia jeho schopnosti a môže sa opätovne vrátiť do svojho domu alebo bytu. Vždy však treba nechať možnosť rozhodnúť mu o sebe. V našom zariadení máme aj klientov, ktorí sa cítia slobodnejšie u nás ako doma, zavretí medzi štyrmi múrmi.

Aký je postup? Máte v súčasnosti dostatok voľných kapacít?

Naše zariadenie je nové, nachádza sa v krásnom prostredí horskej obce Radobica v Prievidzkom okrese, avšak je otvorené pre všetkých , ktorí majú záujem alebo potrebu využiť jeho služby. Stačí, ak má senior rozhodnutie o odkázanosti vydané na sociálnom úrade z trvalého bydliska seniora. Samozrejme, ak ide o akútny stav, vieme pomôcť aj do času vybavenia tohto rozhodnutia. Radi poskytneme všetky potrebné rady pri umiestnení.

Ešte stále máme zopár voľných miest pre mužov, ženy alebo aj pre jeden manželský pár. Interiér a vybavenie zodpovedá európskemu štandardu, každá izba má vlastnú kúpeľňu aj toaletu. Napriek nepriaznivej situácii školíme svoj personál, hľadáme nové možnosti pre uľahčenie adaptácie a pobytu klientov, ale aj zamestnancov.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 41 538
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 262
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 670
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 14 459
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 887
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 018
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 549
 8. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 241
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 6 992
 10. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 6 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Dušan Magdin, primár pracoviska klinickej onkológie nemocnici v Bojniciach.

Vďaka prevencii a včasnej diagnostike sa lekárom darí liečiť ľudí s nádorovými ochoreniami lepšie ako kedykoľvek predtým. Hrozbou sú zákerné typy ochorenia ako rakovina pankreasu.

9 h
Ilustračné foto.

Pre ružové a červené okresy sa podľa COVID automatu zvyšuje počet divákov pre kultúrne podujatia.

23 h
Ilustračná fotografia

Do Prievidze sa vrátili zberné nádoby na použité šatstvo.

23 h

Interiér a exteriér Centra voľného času Prievidza prešiel zmenami.

7. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muži, ktorí útočili pred nitrianskym barom, dostali tresty vo výške 4,5 a 4 roky. Na vyhlásenie rozsudku neprišli.

21 h

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Jedným z benefitov je práca v jednozmennej prevádzke. V automotive krajine je to podľa riaditeľa možné pokladať za malý zázrak.

7. máj

Dopravní policajti kontrolovali dodržiavanie rýchlosti na cestách.

7. máj

Už ste čítali?