Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Senior u nás nemôže byť za trest, hovorí riaditeľka IRIS - IV Radobica

S Vierou Maďarovou sme sa porozprávali o živote v zariadení aj o tom, kedy je čas na to, aby sme svojho blízkeho do zariadenia umiestnili.

V IRIS IV Radobica majú seniori pestrý program.V IRIS IV Radobica majú seniori pestrý program. (Zdroj: IRIS IV Radobica)

Aj keď zariadenie pre seniorov IRIS – IV Radobica funguje len rok, čerpajú z osemročných skúsenosti z rovnakého typu zariadenia v Skačanoch. Vo svojich priestoroch radi privítajú seniorov nad 62 rokov. O ich každodennom živote nám porozprávala riaditeľka zariadenia Viera Maďarová.

Ako život klientov ovplyvnil koronavírus?

V oboch našich zariadeniach IRIS – IV Skačany aj IRIS – IV Radobica sme našťastie nemali ani jeden prípad výskytu ochorenia našich klientov. U zamestnancov, ktorí boli zachytení testom s pozitívnym výsledkom, bola včas nariadená karanténa v domácom prostredí, najmä vďaka zodpovednému prístupu vedúcej zdravotnej sestry a zodpovednosti a opatrnosti všetkých zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K dnešnému dňu sú všetci klienti, ktorí mali záujem o očkovanie, zaočkovaní aj preočkovaní vakcínou Pfizer/BioNTech. Aj 80 % našich zamestnancov už má za sebou kompletné očkovanie. Veríme, že sme toto ochorenie dostali pod kontrolu a pokiaľ by k nám preniklo, bude mať už iba slabý priebeh alebo žiadny. Aj preto plánujeme zvoľniť v prijatých opatreniach, najmä čo sa týka návštevy a osobných stretnutí klientov. Čakáme na celkové uvoľnenie opatrení na Slovensku.
V rámci prijatých opatrení spomeniem pravidelné testovanie klientov, zákaz návštev, každodenné meranie teploty, klientom sme zabezpečili všetky nákupy, neodporúčali sme opustiť areál zariadenia a podobne.

Pre klientov v terminálnom štádiu sme umožnili návštevu najbližších príbuzných v počte maximálne dvaja na maximálne 15 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Umožnili sme aj pobyt klientov doma počas veľkonočných sviatkov s podmienkou návratu s negatívnym PCR testom a absolvovaním päťdňovej karantény, z dôvodu ochrany ostatných.

Od októbra 2020 sme zaviedli rozhovory cez skype, čo pravidelne využívajú klienti a ich rodinní príslušníci dodnes. Pred príchodom zimy sme zakúpili viacero spoločenských hier na vyplnenie času počas uzatvorenia zariadení.

Môžu klienti za normálnych okolností opustiť priestory zariadenia?

V rámci bežnej prevádzky pred obdobím koronavírusu mohli klienti kedykoľvek počas dňa prijať v svojej izbe alebo v spoločenskej miestnosti návštevu, svojich príbuzných, priateľov, susedov alebo členov spoločnej komunity. Každý má právo aj možnosť ísť von, do obchodu, na kávu, na pivo alebo len tak na prechádzku po okolí. Stačí povedať službukonajúcej opatrovateľke. Jednoducho dovoľujeme slobodný pohyb a pobyt, naše zariadenia nie je väzenie a je našou snahou zachovať klientom všetky rodinné aj priateľské väzby. Bohužiaľ, toto obdobie je pre klientov dosť obmedzujúce, tak ako pre nás všetkých platia určité obmedzenia stretávania sa, cestovania a presunu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v rámci lockdownu však umožňujeme za prísnych opatrení raz za mesiac návštevu kňaza a prístup k bohoslužbe v rámci nášho zariadenia.

Ako vyzerá bežný deň vo vašom zariadení?

Deň u nás má ustálené pravidlá, ktoré klientom vyhovujú, avšak sú prispôsobené aj jednotlivcom podľa ich potrieb, schopností a záujmov.

Začíname spoločnými raňajkami, po nich nasleduje ranné cvičenie. Klienti sami predcvičujú cviky podľa pamäti. Každý cvik sa snažia pomenovať podľa precvičovanej časti tela alebo úkonu , napríklad rukavice, obúvanie, vešanie ´prádla´, miešanie cesta, brušný tanec a podobne.

Po cvičení nasleduje individuálny program podľa pripraveného rozvrhu. Vždy dbáme na predpoveď počasia a ak je to len trochu možné, rozvrh obsahuje prechádzky a pobyt na čerstvom vzduchu. Rozvrh pripravujú klienti spoločne so sociálnou pracovníčkou týždeň vopred. Zahŕňa aktivity na posilnenie drobnej motoriky, napríklad štrikovanie, kreslenie, strihanie, navliekanie korálok, lepenie obrázkov a podobne

V rámci denných aktivít majú klienti radi spoločné kino, kde sa premieta film podľa výberu klientov. Berú ohľad na aktuálne obdobie (vianočné rozprávky, veľkonočná omša ) alebo podľa nálady. Ak je smutno, ide komédia či stará veselohra. Obľúbené sú aj staré grotesky od Chaplina, ktoré sú veľmi blízke klientom s rôznym stupňom obmedzenia sluchu. Veľmi často sa venujeme aktivitám s prvkami reminisencie, či už pomocou fotografií, časopisov, alebo za pomoci rôznych domácich nástrojov. Všetci seniori majú radi aj spoločenské hry a súťaže, každý mesiac súťažíme v rôznych disciplínach, ako hod loptičkou na terč, zhadzovanie kolkov, hod lanovým kruhom alebo lovenie rybičiek z vedierka.
Tieto aktivity sa snažíme podporiť aj na rôznych spoločných podujatiach v rámci našich zariadení, kde v mesiaci máj usporadúvame olympiádu spojenú so spoznávaním inej obce a priestorov zariadenia, pohostením a malými odmenami. V roku 2020 to bolo v Radobici, tento rok to bude v Skačanoch. V rámci doobedia nikdy nechýba kávičková siesta. Výbornú kávu z preso stroja pije 80 % našich klientov. Pochutnávajú si na kapučíne alebo aj na latte. Samotní klienti zaviedli pojem čitáreň – pri kávičke čítajú dennú tlač, časopisy a podobne

O 12:00 je čas obeda, podávame štyri druhy stravy: racionálnu, diabetickú, bezlaktózovú a šetriacu. Poprípade mixovanú stravu z každej diéty. Stravu pripravujeme priamo v našej kuchyni, a preto sa dá individuálne prispôsobiť požiadavkám našich klientov.

Poobedie je hodinka vyhradená na oddych. Avšak tí, čo chcú svoj čas tráviť aktívne, sa venujú napríklad hodinám nemčiny, spoločnému čítaniu príbehov z kníh. V rámci tejto aktivity pripravujeme pre klientov retro obývačku, zariadenú v štýle ich domácnosti, ktorá bude slúžiť na spoločné oslavy klientov s ich rodinnými príslušníkmi a ako čitáreň alebo klubovňa.

Spoločná večera je o 17:00. Potom podľa zdravotného stavu, počasia či vlastného rozhodnutia sledujú televízor v spoločenskej miestnosti alebo sa venujú súkromným aktivitám na izbe .

Je pre klientov zabezpečená zdravotná starostlivosť?

Zdravotnú starostlivosť zabezpečujeme najmä našou vedúcou zdravotnou sestrou a obvodným lekárom v blízkej obci, ktorý pravidelne raz za mesiac chodieva na vyšetrenia klientov a poskytuje im telesnú aj duševnú oporu. Keďže sme už takmer všetci zaočkovaní, nebude problém opätovne chodiť na pravidelné kontroly k lekárom špecialistom, ktoré sme z dôvodu pandémie museli odkladať. Tieto kontroly absolvujú naši klienti po objednaní za pomoci opatrovateľky, preto nemusia dlho vyčkávať v radách a podobne.

Kedy je vhodné, aby človek išiel do takéhoto zariadenia? Respektíve kedy by som mal uvažovať o tom, že dám svojho blízkeho do zariadenia?

Podľa mojich približne dvadsaťročných skúseností je vhodné dať blízkeho do zariadenia pri vážnej zmene zdravotného stavu seniora, keď je odkázaný na 24-hodi-novú pomoc, pri strate väčšiny sebaobslužných schopností, ako hygienických či starostlivosť o zovňajšok, oblečenie, bývanie. Keď spozorujete rôzne zmeny správania, utiahnutosť, stratu komunikačných zručností alebo nezáujem o svoje okolie, rodinu, priateľov, susedov.

Nemusí ísť vždy o trvalé umiestnenie. Dnes je medzi nami veľa osamelých ľudí, ktorí majú svojich blízkych v zahraničí a po náhlom úraze alebo vážnejšom ochorení im nemá kto poskytnúť pomoc a opateru napríklad mesiac či dva. Aj vtedy odporúčam cielene zabezpečiť miesto pre seniora do zariadenia, pokiaľ sa mu nevrátia jeho schopnosti a môže sa opätovne vrátiť do svojho domu alebo bytu. Vždy však treba nechať možnosť rozhodnúť mu o sebe. V našom zariadení máme aj klientov, ktorí sa cítia slobodnejšie u nás ako doma, zavretí medzi štyrmi múrmi.

Aký je postup? Máte v súčasnosti dostatok voľných kapacít?

Naše zariadenie je nové, nachádza sa v krásnom prostredí horskej obce Radobica v Prievidzkom okrese, avšak je otvorené pre všetkých , ktorí majú záujem alebo potrebu využiť jeho služby. Stačí, ak má senior rozhodnutie o odkázanosti vydané na sociálnom úrade z trvalého bydliska seniora. Samozrejme, ak ide o akútny stav, vieme pomôcť aj do času vybavenia tohto rozhodnutia. Radi poskytneme všetky potrebné rady pri umiestnení.

Ešte stále máme zopár voľných miest pre mužov, ženy alebo aj pre jeden manželský pár. Interiér a vybavenie zodpovedá európskemu štandardu, každá izba má vlastnú kúpeľňu aj toaletu. Napriek nepriaznivej situácii školíme svoj personál, hľadáme nové možnosti pre uľahčenie adaptácie a pobytu klientov, ale aj zamestnancov.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 2. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 3. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 4. Sodastream sa mení
 5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 7. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 8. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 617
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 439
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 671
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 971
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 687
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 569
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 340
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 597

Blogy SME

 1. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 2. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 3. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 4. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 5. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 6. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
 7. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
 8. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 13 154
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 392
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 718
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 772
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 222
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 485
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 268
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 218
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Dvadsaťštyri stranový časopis plný rád a inšpirácií nájdete vložený v regionálnych novinách MY.


24. mar
Ilustračná fotografia.

Matky majú problém nájsť si prácu, ktorá zodpovedá ich schopnostiam či kvalifikácii. Často sa musia uspokojiť so zle plateným miestom, kde nevyužijú svoj potenciál.


18m

Druhý celok VII. ligy prehral na pôde tímu z chvosta tabuľky, v VIII. lige A prvý tím prehral rozdielom triedy.


a 1 ďalší 13 h

Kostoľany uspeli na horúcej pôde Plevníka, Kanianka prekvapila Košecu.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 2. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 3. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 4. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 5. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 6. Marian Letko: Geneticki sprostí a otupjevjení. Asi sme skutočne takí
 7. Radovan Čipka: Rozhodnutie, ktoré budem možno ľutovať, zverejňujem Prológ
 8. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 13 154
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 392
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 718
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 772
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 222
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 485
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 268
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 218
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu