BOJNICE. Očné oddelenie prijalo v roku 1960 historicky prvého pacienta bojnickej nemocnici.
Za tie roky prešlo mnohými zmenami, rovnako sa menili aj trendy v očnej medicíne. Bojnickí oftalmológovia s nimi vždy držali krok a majú na konte niekoľko prvenstiev a úspechov.
O ich práci sme sa rozprávali s primárkou očného oddelenia IDOU
MUDr. Ida Simonidesová
Po ukončení štúdia na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine v roku 1989 začala pracovať ako sekundárny lekár očného oddelenia NsP Prievidza. Absolvovala špecializačné štúdium v odbore oftalmológia I. a II. stupňa. V nemocnici pracuje doteraz. Od roku 2007 vedie oddelenie ako primárka.
SIMONIDESOVOU.
Kedy vzniklo očné oddelenie? Má niekoľko prvenstiev, môžete ich priblížiť?
Existencia očného oddelenia sa datuje dňom otvorenia nemocnice. Je to práve očné oddelenie, ktoré vlastní chorobopis číslo jeden bojnickej nemocnice.
Pracovisko bolo na tú dobu pomerne dobre vybavené, čo umožňovalo konzervatívnu a operačnú liečbu na vysokej úrovni.
Jedno z úplne prvých angiografických vyšetrení sietnice na Slovensku bolo realizované v roku 1972 na očnom oddelení v Bojniciach.
V roku 1988 aj FAG dúhovky, ako na jednom z mála pracovísk. Zakúpením xenónovej výbojky a neskôr argónového lasera, fundus kamery, automatického perimetra a irigačno-aspiračného systému oddelenie rozšírilo svoje diagnostické a liečebné postupy o liečbu diabetickej retinopatie, takzvané nekrvavé operácie glaukómu, extrakcie katarakty s implantáciou umelých vnútroočných šošoviek a fluoresceínovú angiografiu.
Aké mená sa spájajú s oddelením?
Prvým primárom bol František Kuruc. V rokoch 1969 až 1993 viedol oddelenie Teodor Streicher.
Som poctená, že tento nestor slovenskej oftalmológie bol mojím prvým učiteľom a ukázal mi krásy tohto odboru. Jeho meno dodnes rezonuje v odborných oftalmologických kruhoch. Po ňom sa funkcie primárky ujala Jana Špirková a od septembra 2007 ja.
Pracovisko od začiatku existencie rozvíjalo bohatú publikačnú a prednáškovú činnosť. Na svojom konte má 48 publikácií, z toho päť zahraničných. Vypracovalo aj inštruktážne a výučbové CD o fluoresceínovej angiografii z vlastných materiálov.
Kam sa posunulo očné lekárstvo počas histórie vášho oddelenia?
Odbor zaznamenal v posledných desaťročiach priam raketový vývoj, predovšetkým v oblasti operatívy, ale aj liečby doteraz neliečiteľných očných ochorení. V priebehu prakticky jedného desaťročia sme boli schopní zbaviť pacienta dlhého čakania na operáciu sivého zákalu, skrátila sa doba hospitalizácie a dnes sa tieto zákroky robia ambulantne, pacient vidí operovaným okom hneď druhý deň. Všetko to vyžadovalo úplnú zmenu operačných postupov, neustále vzdelávanie, nové prístrojové vybavenie. Však len za obdobie tridsiatich rokov, odkedy pracujem na očnom oddelení, sa trikrát výrazným spôsobom zmenili operačné postupy sivého zákalu.
Sleduje oddelenie aj súčasné moderné medicínske trendy?
Naše pracovisko nikdy za progresívnymi trendmi nezaostávalo. Od roku 2003 sa u nás operácie začali ako na jednom z prvých pracovísk na Slovensku vykonávať