BOJNICE. Spojenie štyroch pôvodných oddelení má priniesť nielen zefektívnenie práce, ale aj úsporu finančných prostriedkov. O krátkej histórii nového oddelenia, jeho fungovaní a plánoch do budúcnosti sme sa rozprávali s primárkou MARTOU KHOMKO.
MUDr. Marta Khomko
Po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte Ľvivskej štátnej zdravotníckej univerzity v Ukrajine v roku 2006 smerovala svoju lekársku prax k práci v laboratóriu. V roku 2008 ukončila špecializáciu v odbore laboratórne vyšetrenia. Do 2012 roku pracovala ako lekárka v krajskom toxikologickom laboratóriu v meste Ľviv. Po príchode na Slovensko sa rozhodla pokračovať v laboratórnej praxi a od roku 2014 pôsobila ako sekundárna lekárka na oddelení klinickej biochémie v bojnickej nemocnici. V roku 2020 získala špecializáciu v odbore klinická biochémia a v decembri minulého roka sa stala primárkou oddelenia laboratórnej medicíny.
Ako vzniklo vaše oddelenie?
Vzniklo spojením štyroch oddelení, ktoré predtým mali svoju dlhú históriu. Štruktúra súčasného oddelenia laboratórnej medicíny sa skladá zo štyroch úsekov, ktoré zodpovedajú pôvodným oddeleniam klinickej biochémie, klinickej mikrobiológie, hematológie a patológie.
Prečo došlo k zlúčeniu týchto oddelení?
Tak ako celé zdravotníctvo, aj laboratóriá čelia výzvam súčasnej doby a hľadajú možnosti, ako fungovať čo najefektívnejšie. Tak je to aj v našom prípade. Spoločne sme silnejší, dokážeme lepšie čeliť výzvam a fungovať ekonomickejšie. Dokážeme ušetriť na chode oddelenia aj personálnych nákladoch či pracovnom čase. Lepšie využívame potenciál pôvodných oddelení. Prevaha spojeného laboratória sa ukázala aj pri nedávnej personálnej kríze na jednom z úsekov, keď kolegyne z iných úsekov prišli na výpomoc.
Ide o príbuzné odbory? Prečo napríklad patológia?
Áno, sú príbuzné, všetky patria medzi liečebné a vyšetrovacie zložky zdravotníckej starostlivosti, všetky majú vo svojej podstate laboratórnu diagnostiku. Niekto si