HORNÁ NITRA. Vladimír z Handlovej pracoval celý svoj život v podzemí bane.
Spolu 36 rokov, no do výpočtu kompenzačného príspevku mu bane zarátali 35 rokov.
Keďže výška a doba vyplácania kompenzačného príspevku závisí od doby odpracovanej v podzemí, prichádza Vladimír každý mesiac o určitú sumu peňazí.
„Celý život. Od učilištia až do 30. apríla 2020 som si oddrel v podzemí. Pracovnú zmluvu som mal do ukončenia pomeru v podzemí, nikde inde. Prečo mi to skrátili? Nikto mi na to nevedel odpovedať,“ hovorí Vladimír Debnár.
Keďže do kompenzačného príspevku sa mu nezapočítal jeden rok, mesačne prichádza približne o 25 eur.
Hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková vysvetlila, že pri skončení pracovného pomeru vystavujú baníkom dva doklady. Zápočtový list, kde je uvedená celá doba trvania pracovného pomeru, a doklad na uplatnenie kompenzačného príspevku, kde je uvedený počet odpracovaných rokov v podzemí. Podľa zápočtového listu pracovný pomer Vladimíra Debnára v bani trval viac ako 36 rokov.
Doklad na uplatnenie kompenzačného príspevku však hovorí, že v podzemí odpracoval 35 rokov.
„Tieto dva doklady sa môžu líšiť, pretože niektoré druhy absencie nie je možné do počtu odpracovaných rokov v baníctve na účely kompenzačného príspevku započítať. Ide napríklad o neospravedlnenú absenciu, väzbu, výkon trestu a podobne,“ načrtla Siváková.
Nezapočítali poslednú práceneschopnosť
Bývalý baník sa však ohradil, že vo väzbe nikdy nebol a nerobil ani záhaľky.
Problém vznikol pre práceneschopnosť pred ukončením jeho pracovného pomeru.
Posledné mesiace v zamestnaní bol totiž na maródke. Naštudoval si preto zákon o kompenzačnom príspevku a zistil, že do výpočtu výšky príspevku sa majú započítať aj dovolenky a trvanie práceneschopnosti. To potvrdili aj bane.
„Ostatné absencie, dovolenku, práceneschopnosť, ošetrovanie člena rodiny a rodičovskú dovolenku baníkom pre účely kompenzačného príspevku započítavame.