RADOBICA. Samosprávy v tomto roku zorganizovali už niekoľko kôl plošného skríningového testovania. Pravidelne sa do neho zapája aj Radobica.
Starostka Radobice Elena Valenteje zdôraznila, že si veľmi váži ľudí, ktorí testovanie v obci zabezpečujú. Počas týždňa totiž chodia do svojho zamestnania.
Výtery robí zdravotná sestra, ktorá je vrchná sestra pre dve dve zariadenia pre seniorov. Testy vyhodnocuje žena, ktorá zabezpečuje triáž pacientov pred vstupom do nemocnice. Zároveň študuje na vysokej škole urgentnú zdravotnú starostlivosť externou formou.
Ďalší člen odberového tímu pracuje na urgentnom príjme. Administratívny pracovník cez týždeň pôsobí ako manažér v zariadení poskytujúcom zdravotnú starostlivosť. Posledný člen teamu je dobrovoľník, ktorý zabezpečuje dezinfekciu priestorov, testujúcich občanov a technické záležitosti spojené s fungovaním odberového miesta.
„Čiže sú to ľudia, ktorí sú pracovne maximálne vyťažení. A ešte sobotu trávime spoločne tu, v kultúrnom dome. Takže patrí im veľká vďaka,“ vyzdvihla Valenteje.
Dočasné odberné miesto Radobica vytvorila v tomto roku už po ôsmy raz. Zatiaľ čo v prvých siedmich kolách testovania zaznamenali len dvoch pozitívnych ľudí, testovanie v obci počas uplynulej soboty odhalilo 30 pozitívnych ľudí. Každé kolo otestovali v priemere viac ako tristo ľudí

Nemajú prehľad
Vedenie obce má prehľad len o výsledkoch z tamojšieho dočasného odberného miesta. Či sú v obci pozitívni ľudia, ktorí sa dali testovať mimo Radobice, nevedia. Na tento problém už od začiatku pandémie upozorňujú mnohí starostovia.
Nedostávajú totiž informácie o pozitívnych obyvateľoch.
Samosprávy tieto informácie v žiadnom prípade nechcú zneužiť, ale pomohli by im v ochrane ostatných obyvateľov. „Ak máte zabezpečovať starostlivosť o zdravie iných ľudí, tak by sme chceli vedieť, na koho si dať pozor,“ uviedla starostka.
Zdôraznila však, že ide o čisté úmysly. Väčšina pozitívnych ľudí sa správa vzorne, okamžite sa izoluje a dodržiava nariadenú karanténu.
No sú aj takí, ktorí môžu ochorenie šíriť ďalej. Práve takých by obce chceli ustriehnuť.
Radobica uplynulú sobotu pripravila už ôsme kolo testovania v tomto roku. Samospráva tak chce pomôcť svojim obyvateľom, ktorí potrebujú absolvovať testovanie.
„Sme koncová obec okresu. Stále mobilné odberné miesta sú zriadené od ruky. Najbližšie odberné miesto je v Partizánskom. To bolo dlhodobo v čiernych číslach,“ ozrejmila starosta. Obec preto vytvára odberné miesto v kultúrnom dome, aby záujemcovia nemuseli nikam cestovať autom či autobusom.
Mnoho tamojších ľudí je totiž vo vyššom veku a nevlastní auto. Takto obec znižuje aj mobilitu ľudí.

Čakajú na preplatenie nákladov
Náklady na testovanie hradí Radobica, tak ako ostatné obce, zatiaľ z vlastného rozpočtu.
„V médiách zaznelo, že testovanie je pre samosprávy zárobkový podnik. S týmto sa nestotožňujem. Ak chceme testovanie zabezpečiť, máme s tým spojené náklady,“ skonštatovala Valenteje. Ochranné pomôcky, priestory, strava aj odmeny pre testovací tím, odvoz a likvidácia odpadu a iné výdavky. To všetko stojí obec peniaze.
„Budeme radi, ak sa nám tieto náklady vrátia. Zatiaľ nám štát preplatil výdavky za tri kolá testovania,“ načrtla starostka.