BOJNICE. Niekdajší hrad v Bojniciach v sebe ukrýval i hradnú mučiareň. Po poslednej prestavbe objektu na prelome 19. a 20. storočia zanikla, no o jej existencii svedčí niekoľko záznamov.
"V matrike úmrtí bojnickej farnosti nachádzame zápis z 27. decembra 1777, že o štvrtej hodine vo väznici bojnického hradu - in arresto Arcis Bajmocz - vo veku 47 rokov zomrel Juraj Dian. Pomazania umierajúceho sa mu nedostalo, z čoho môžeme usúdiť, že zomrel náhle. Ak miestom úmrtia bola hradná mučiareň, nad príčinou úmrtia nemusíme dlho premýšľať," načrtol archivár Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice Erik Kližan na webe SNM s tým, že muža pochovali dva dni po smrti na starom cintoríne v okolí bojnického kostola.
V hradnej mučiarni podľa neho skonal 13. októbra 1783 i 38-ročný Ján Čakatur, tentoraz už zaopatrený sviatosťami, s najväčšou pravdepodobnosťou na ňom vykonali hrdelný trest.
Hradnú mučiareň tiež nepriamo spomína i iný záznam o unikátnej a známej Vzbure prievidzských žien z roku 1771. "Ženy (a s nimi i niekoľko sympatizujúcich mužov), ktoré sa vzbúrili proti neprávosti bojnického panstva, boli po potlačení vzbury potrestané palicovaním. Skôr ako došlo k rozsudku, ženy pochytali a ich priznanie získali aj násilnou cestou, a to v Bojniciach, v hradnom väzení. Trest 40 až 60 rán korbáčom vykonali na tom istom mieste alebo na výstrahu ostatným na prievidzskom námestí," priblížil Kližan.
Kde sa nachádzala mučiareň múzeum nevie

Pravdepodobne posledný záznam o existencii mučiarne na bojnickom hrade podľa neho pochádza z revolučného roku 1848, keď sa obyvatelia handlovskej doliny vzopreli ďalšiemu odovzdávaniu poddanských dávok zemepánovi a vďaka novým zákonom si privlastnili urbársku pôdu.
"Ale zemepán si zaumienil zobrať svoje násilím. Vzbúrencov dal pochytať, uväzniť a v noci boli v hradnej väznici palicovaní, korbáčovaní alebo virgasovaní. Richtári obcí handlovskej doliny podali voči zlovôli bývalého zemepána sťažnosť na uhorské ministerstvo. Jej výsledok nepoznáme. V roku 1848 sa však úloha bojnickej hradnej mučiarne či hladomorne skončila. Neskôr celkom zanikla," doplnil archivár múzea.
Múzeum presne nevie, kde sa nachádzala hradná mučiareň, jednou z možností však je podzemný priestor pod Stĺpovou sieňou. Dve podzemné miestnosti nemajú žiadne okná, len dvojicu vetracích šácht. "O dávnom využití tohto miesta svedčia nápisy na stenách. Tri letopočty – 1774, 1790, 1804 - a niekoľko iniciál, pravdepodobne mien väznených. Pripomínajú zabudnutú kapitolu dejín Bojnického zámku," dodal Kližan.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!