HORNÁ NITRA. Vstup zospodu nemocnice aj zelená oáza na streche. Takto bude vyzerať nový urgentný príjem bojnickej nemocnice, ktorý je práve vo výstavbe. Hotový by mal byť do konca februára budúceho roka.
„Nový urgent je veľmi potrebný, pretože urgent v našej nemocnici v Bojniciach bol taký biedny,“ uviedol na kontrolnom dni predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. V súčasnosti sú na takéto zariadenie kladené oveľa vyššie nároky. Nový urgent ich bude spĺňať. Baška zároveň vyzdvihol prínos bojnickej nemocnice pre región hornej Nitry.
Pôvodne chceli projektanti zrekonštruovať súčasné priestory starého príjmu. Zvažovali všetky možnosti a zavážilo to, ako pacienti na urgent prichádzajú a to, že musia prejsť veľkou časťou areálu. V súčasnosti vstupujú rovnako pacienti po vlastnej línii aj pacienti privezení sanitkou. „Princíp bude taký, že keď niekoho dovezú, príde iným vstupom, ako keď prichádza ambulantne po svojom,“ načrtol Stanislav Majcher, ktorý spolu s Marekom Jablonským nový urgentný príjem naprojektovali.

Vstup z inej strany
K novým priestorom sa už nebude vchádzať hlavným vstupom, ale zo spodnej časti nemocnice.
Urgentný príjem sa stane srdcom bojnickej nemocnice. Z jednej jeho strany je nemocnica už vybudovaná, pozemok na druhej strane je miesto, kde sa nemocnica môže rozšíriť. „Keď sa nemocnica v budúcnosti bude rozvíjať, tak to bude týmto smerom,“ poukázal Majcher.
Nový pavilón bude myslieť aj na životné prostredie. Strecha jednopodlažnej budovy bude totiž pochôdzna s rôznymi zelenými prvkami. Pacienti z okolitých budov tak nebudú pozerať na betónovú plochu. „Bude slúžiť aj na to, že ak príde nejaká návšteva, tak si budú môcť ísť sadnúť do tohto intímneho prostredia. Čiže strecha bude mať aj rekreačný význam,“ vysvetlil Majcher.

Obrovský prínos
Prínos investície potvrdil aj námestník bojnickej nemocnice a zároveň primár urgentného príjmu Milan Henčel. „V aktuálnom urgentnom príjme nám chýbajú expektačné lôžka. To znamená lôžka pre tých pacientov, ktorí čakajú na došetrenie,“ ozrejmil Henčel. o lôžka, kde budú pacienti sledovaní počas niekoľkých desiatok minút až hodín a bude im podávaná liečba. Po sledovaní lekár rozhodne, či pacient bude potrebovať hospitalizíciu alebo ho budú môcť prepustiť do domácej starostlivosti.
Počet ambulancií zostane zachovaný, ale pribudnú určité špecifiká. „Ako samostatná zákrokovňa, kde sa budú môcť robiť malé operačné zákroky ako šitie. Bude samostatná sádrovňa, samostatná repozičná miestnosť, samostatná miestnosť pre infekčného pacienta,“ opísal Henčel. Veľkým prínosom by mala byť aj malá jednotka intenzívnej starostlivosti, kde bude sonograf, C-rameno či resuscitačné pomôcky. Výstavbu nového urgentného príjmu zaplatí zo svojho rozpočtu zriaďovateľ nemocnice Trenčiansky samosprávny kraj. Vyhradil na to čiastku 3,6 milióna eur. „Nebude to posledná investícia, ktorú tu robíme. Keď postavíme urgent, tak potom chceme urobiť poriadne ARO, teda Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ dodal Jaroslav Baška.