NEDOŽERY-BREZANY. Pneumatiky boli v lese v Nedožeroch-Brezanoch dlhé roky. Okrem nich ľudia na miesto doviezli aj množstvo iného odpadu. Aktivisti sa na trápenie prírody nemohli už viac pozerať a čiernu skládku odstránili.
„Dostali sme informáciu, že v nedožerskom lese v Nedožeroch-Brezanoch, v doline Malá Rysná, sa nachádza približne päťdesiat pneumatík z nákladných áut, ktoré tam ležia už viac ako tridsať rokov,“ informoval Marek Měrka, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Prievidzi.

Ako nám ochranári opísali, pneumatiky boli už poprerastané stromami a inou zeleňou. Preto sa dohodli spolu s miestnymi obyvateľmi, že danú lokalitu vyčistia a čiernu skládku odstránia. „Chceli sme to stih-núť ešte na konci zimy, lebo na jar už začínajú hniezdiť vtáky, aby sme ich nerušili. Počasie bolo kadejaké, raz bol sneh, potom mokro,“ priblížil Měrka. Aj keď počas čistenia danej lokality neboli ideálne podmienky, našlo sa viacero dobrovoľníkov, ktorí priložili ruku k dielu.
Komplikované bolo aj to, že aktivisti museli zohnať potrebnú techniku.
„Pneumatiky mali váhu aj sto kilogramov, pretože boli plné hliny a ľadu. Hore desaťmetrovým brehom sme ich vyťahovali pomocou navijaka a štvorkolky. Potom sme to naložili na vlečku traktora a odviezli na zberný dvor,“ opísal Měrka. Vyzdvihol pomoc všetkých dobrovoľníkov aj obce Nedožery--Brezany. Samospráva aktivistom sprístupnila počas víkendu zberný dvor, kde mohli pneumatiky doviezť.
Na mieste sa nachádzal aj stavebný odpad. Kachličky a dokonca aj pórobetón. „Tento odpad sem ľudia doniesli veľmi dávno,“ skonštatoval Měrka. Usúdil to z toho, že donesený materiál už bol zarastený a príroda sa s jeho prítomnosťou snažila vyrovnať.
A práve toto považujú ochranári za veľké riziko. „To, že nejaký odpad už v lese je, v nás Slovákoch evokuje to, že sa tam môže hromadiť ďalší odpad. Slováci sú, bohužiaľ, taký národ, že kde vidia nejaký odpad, tak tam pridávajú,“ uviedol. Tým, že pneumatiky a odpad blokovali koryto neďalekého potoka, mohli v budúcnosti vzniknúť ďalšie problémy.

V čase, keď človek pneu-matiky do lesa doniesol, možno neboli také možnosti, ako sú dnes.
„Ale počin človeka, že zobral toľkoto veľa pneumatík a išiel tak ďaleko do hory a tam to vyhodil. je nielen nemorálny, ale aj nelogický,“ dodal Měrka. Zdôraznil, že v súčasnosti už takmer každá obec ponúka možnosti, kde obyvatelia môžu odpad doniesť a kde bude ekologicky zlikvidovaný, len ľudia musia chcieť.