BYSTRIČANY. V uplynulých dňoch domácnosti v Bystričanoch dostali novú publikáciu o triedení odpadu. Sú za ňou určité nejasnosti obyvateľov v oblasti odpadového hospodárstva.
„Ľudia nevedia, kde majú dať plastový téglik, či ho majú umyť. Nevedia, kde majú odviezť veľkoobjemový odpad. Nevedeli rozdiel medzi PET a plastom, mali sme určité rozdelenie kontajnerov. Bolo to také chaotické,“ vysvetlil starosta Bystričian Filip Lukáč.
V obci mali doposiaľ 16 stojísk na odpad. Nie na každom stojisku však boli kontajnery na všetky druhy odpadu. Samospráva preto stojiská zredukovala na dvanásť. Po novom tak budú na každom z nich kontajnery pre všetky druhy odpadu.
„Na to nadväzuje brožúra. Ľuďom sme chceli vysvetliť, ktorý odpad kam patrí, čo, kde, kedy a ako odovzdať. Chceli sme presne zadefinovať, ako to má v Bystričanoch vyzerať,“ ozrejmil Lukáč.

Poplatky aj edukácia
V úvode knihy samospráva hovorí o poplatkoch za odpad. Vysvetľuje zákonné normy a postupne zvyšujúce sa poplatky za skládkovanie odpadu. Tie v praxi znamenajú to, že ak obyvatelia danej obce málo triedia odpad, bude samospráva viac platiť za uloženie jednej tony nevytriedeného odpadu na skládke. To sa následne premietne aj do poplatkov za odvoz a likvidáciu odpadu pre obyvateľov.
Tvrdenie, že čím viac budú ľudia odpad separovať, tým nižšie budú poplatky, nie je úplne správne. Poplatok za skládkovanie odpadu bude totiž postupne narastať. „Triediť odpad je však nesmierne dôležité. Pretože čím viac triedime, tým budeme menej platiť oproti tomu, ako by sme platili, keby sme odpad netriedili vôbec,“ zdôraznil starosta.
V brožúre sa ľudia následne dozvedia, ktoré druhy odpadov do ktorého kontajnera patria, a to, ktoré tam, naopak, nesmú byť. Tieto pravidlá separovania sú uvedené pri všetkých druhoch opadu, ktoré v obci triedia.
Najväčší podiel na vzniku knihy má starosta Filip Lukáč. Podieľali sa na nej aj mnohí iní zainteresovaní a odborníci. Publikáciu samospráva hradila z vlastného rozpočtu. Takúto knihu chce obec robiť a rozdávať ľuďom každý rok s tým, že vždy v nej budú zaktualizované informácie. Už teraz vedia, že v budúcom roku budú písať aj o novej zložke separovaného odpadu, o kuchynskom bioodpade.

Potešili aj deti
Starosta zdôraznil to, že obyvatelia Bystričian chcú separovať. Aj najnovšie čísla hovoria, že za uplynulý rok stúpla v Bystričanoch miera separácie o štyri percentá. Na to, aby ľudia odpad triedili, však musia mať aj vhodné podmienky.
„Som presvedčený, že keď ľuďom vytvoríme podmienky a keď začneme deti od začiatku vzdelávať, tak ľudia budú odpad triediť,“ skonštatoval Lukáč. Aby vzbudili záujem o triedenie odpadu aj u detí, spolu s publikáciou o separovaní distribuovala obec aj detské maľovanky s pastelkami.
Deti si tak môžu vyfarbiť dominanty Bystričian, na ktorých nechýbajú nádoby na separovaný odpad.