PRIEVIDZA. Od októbra minulého roka opäť funguje pred bojnickou nemocnicou zdravotnícky filter. Zabezpečujú ho dobrovoľníci z Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Prievidzi.
„Snažíme sa odčleniť pacientov, ktorí vykazujú covidové príznaky,“ jednoducho vysvetlila poslanie filtra riaditeľka Územného spolku SČK v Prievidzi Renáta Lukáčiová.

Ľudia sa zmenili
Filter pred nemocnou funguje počas pracovných dní od šiestej do osemnástej hodiny. Ak príde človek s príznakmi koronavírusu, dobrovoľníci kontaktujú covidové oddelenie bojnickej nemocnice, ktoré ich ďalej usmerní.
„Aj taký pacient potrebuje vyšetriť. Potom náš človek alebo v spolupráci s vojakom pacienta odvedie na covidové oddelenie, kde si ho na recepcii prevezme sestrička a oni ho potom už usmernia,“ opísala Luká-čiová. V prvej vlne pomáhalo v zdravotníckom filtri dvadsať dobrovoľníkov. Z nich v súčasnosti zostal iba jeden.
Zmenou je aj to, v akom ročnom období pracujú. Prvý filter pred nemocnicou postavili v polovici marca členovia Klubu priateľov civilnej ochrany Prievidza – Dobrovoľnej jednotky Chrenovec-Brusno. Následne sa k nim pridali ľudia z Červeného kríža.
Aktuálne filter funguje opäť od októbra. V posledných dňoch denné teploty dosahovali aj -10 stupňov Celzia.
„Každé ročné obdobie prináša so sebou niečo pozitívne a negatívne. V tej prvej vlne boli vysoké teploty. Cítili sme sa ako v skafandroch. Bolo teplo a boli sme spotení. Teraz je zima a chladno. Kúrime si a teplejšie sa obliekame,“ ozrejmila Lukáčiová. Veľká zmena podľa nej nastala v správaní ľudí.
„V prvej vlne boli ľudia viac spolupatriční, dobrosrdeční. Zažili sme situácie, ktoré nás hriali pri srdci. Nosili nám upečené koláče či ovocie, aby nám spríjemnili situáciu pred nemocnicou,“ spomenula.
Teraz sú už ľudia inak naladení. Z dlho pretrvávajúcej situácie sú vyčerpaní. Unavuje ich neustále čakanie.
„Čaká sa počas testovania, čaká sa, keď idete do nemocnice, čaká sa, keď idete nakúpiť do obchodu. Sú z toho unavení,“ načrtla.

Nechcú sa testovať
Frustráciu ľudí vnímajú dobrovoľníci aj počas plošného testovania.
Pracujú totiž ako zdravotníci alebo administratívni pracovníci.
Počas prvého testovania museli týmto procesom ľudí prevádzať, vysvetľovať im, ako to bude prebiehať, ako sa majú pri tom správať a kvôli čomu sa to robí.
„Teraz sú už ľudia znechutení. Niektorí sa odmietajú testovať, lebo majú poškodené sliznice. Niektorí majú v nosoch herpesy,“ priblížila Lukáčiová.
Práve zdravotné problémy s testovaním viacerých ľudí rozhorčujú.
Dôvody správania ostatných ľudí sú rôzne.
„Vo všeobecnosti, ľudia pri testovaní sú na nás nepríjemní. Tí, čo sú ticho, tak tí si len myslia svoje. Potom tí odvážnejší aj niečo povedia a zadudrú. Takže vidíme, že z testovania nie sú nadšení,“ dodala Renáta Lukáčiová.