HORNÁ NITRA. Policajti, zdravotníci aj hasiči sa pri svojej práci stretávajú s rôznymi situáciami. Pandémia koronavírusu rozmanitosť zásahov ešte znásobila. Negatívny dosah strachu z koronavírusu zaznamenali aj handlovskí mestskí policajti.
„Často sa stretávame s tým, že obyvatelia nás kontaktujú telefonicky, keď nájdu osobu ležiacu na verejnom priestranstve. Často to tam z pozície občana končí,“ načrtla problém koordinátorka prevencie handlovskej mestskej polície Lucia Chudá.

Ľudia nepomôžu
Narážala na to, že ľudia síce oznámia ležiaceho či dokonca zraneného človeka, no sami mu nepomôžu.
Neoslovia ho, nespýtajú sa, či potrebuje pomôcť, či je zranený alebo pod vplyvom alkoholu. Rovnako sa ho nedotknú, aby zistili, či je vôbec pri vedomí. „Len nám to nahlásia a odídu,“ skonštatovala Chudá. Pre mestských policajtov, ktorí takýto oznam idú okamžite preveriť, je následne veľmi ťažké zistiť, ako do ich príchodu osoba reagovala. Či náhodou nevracala, či sa nepokúšala postaviť, či si neudrela hlavu, alebo či tam od volania nenastala iná závažná situácia.
Smutné prípady
S podobnými udalosťami sa stretávajú aj zdravotní záchranári. Potvrdila nám to Alena Krčová, vedúca oddelenia komunikácie a marketingu Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
„Žiaľ, dochádza k prípadom, kedy okoloidúci nájdu osobu s vážnym zdravotným problémom a domnievajú sa, že stačí zavolať na 155 a to je všetko, čo treba urobiť. Potom odídu alebo priamo odmietnu pomôcť,“ opísala Krčová.
Zdôraznila, že zavolať na tiesňovú linku nestačí. Kým totiž na miesto príde ambulancia záchrannej zdravotnej služby, môže uplynúť aj niekoľko minút. „Ak