Vedenie kožného oddelenia sleduje medicínske aj technologické trendy, vďaka čomu sa môže pochváliť úspechmi pri včasnej diagnostike nádorových ochorení kože, ako aj skrátenými čakacími dobami či znížením počtu hospitalizácií.
Primár oddelenia TIBOR ŠTOVČÍK v rozhovore povedal, akú úlohu zohráva dermatovenerológia v systéme zdravotníctva, prečo dnešných pacientov trápia iné ťažkosti ako v minulosti a ako ovplyvnila pandémia fungovanie kožného oddelenia.
MUDr. Tibor Štovčík
Po absolvovaní Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine nastúpil v roku 1996 ako sekundárny lekár dermatovenerologického oddelenia Nemocnice s poloklinikou Prievidza. Od roku 2004 oddelenie vedie ako primár. V rokoch 2006 až 2014 bol predsedom Dozornej rady Slovenskej dermatologickej spoločnosti a v rokoch 2008 až 2018 pôsobil ako krajský odborník pre dermatovenerológiu TSK.
Čím je kožné lekárstvo špecifické, aké je jeho zastúpenie v rámci lekárskych odborov?
Dermatovenerológia je základným medicínskym odborom. Spája v sebe širokú
paletu znalostí všeobecnej medicíny, pracovného lekárstva, chémie, biológie, imunológie. Koža zrkadlí chorobné stavy mysle, tela, vplyv pracovného a životného prostredia. Už dávno to nie je len o rôznych mastiach, mazadlách, práškoch a tinktúrach. Systémová liečba autoimunitných zápalov postihujúcich kožu a mnohokrát aj iné orgány tela, je moderným trendom liečby súčasnej doby, napríklad ide o liečbu psoriázy, atopickej dermatitídy a iných zápalových ochorení.
Akými zdravotnými problémami sa najčastejšie zaoberá kožné lekárstvo?
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenia patria kožné nádory. Ich skorá diagnostika a liečba dokážu zachrániť život, predovšetkým v prípade