HORNÁ NITRA. Štyridsiatka obcí na hornej Nitre sa na utorkovej pracovnej porade zhodla na tom, že počas najbližšieho víkendu nezriadia dočasné odberné miesta. Informoval o tom predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec.
„Rozobrali sme si všetky vážne dôvody. Na stretnutí nás bolo 41 a 40 bolo za to, aby sme tento víkend netestovali,“ uviedol Čičmanec. Samosprávy poukázali na to, že v tomto roku už trikrát zabezpečovali kompletnú logistiku testovaní.

„Zisťujeme, že už ťaháme za kratší koniec. Jednak je problém so zabezpečením zdravotných pracovníkov do mobilných odberných miest, pretože mnohí nemajú voľnej chvíľky. Musia pracovať na trvalom pracovnom pomere a cez víkendy chodia testovať do mobilných odberných miest,“ načrtol Čičmanec. Problém je aj s administratívnymi pracovníkmi. Tieto práce počas testovania často vykonávali zamestnanci obecných úradov, ktorí sú už tiež vyčerpaní.
Na únavu ľudí poukázal aj starosta Kanianky Ivor Husár. „Doktor, ktorý má minimálne jednu atestáciu alebo má vlastnú ordináciu, zarobí cez víkend väčšie peniaze, ako tie, ktoré mu my ponúkame za testovanie. To, že nám doktori pomáhajú a zdravotní personál vieme ako tak zohnať je preto, že s nimi máme dobré vzťahy a majú záujem pomôcť obyvateľom jednotlivých obcí a že v tých obciach bývajú,“ skonštatoval Husár a vyslovil veľkú vďaku všetkým, ktorí s testovaním doteraz pomohli.
Ďalším dôvodom, ktorý pri rozhodovaní starostov zavážil, boli peniaze. „Suma, ktorú nám štát za testovanie ponúka, nezodpovedá skutočným nákladom,“ uviedol Husár. Čičmanec doplnil, že podľa avizovaných informácii by samosprávy mali dostať za jedného otestovaného človeka púť eur. Tieto peniaze však musia vynaložiť vopred a od štátu ich dostanú až neskôr. „Niektoré mestá a obce sú v rozpočtovom provizóriu, nemajú schválené rozpočty. To im komplikuje financovanie testovania,“ zhodnotil Čičmanec.

Samosprávy v Združení miest a obcí hodnej Nitry sa preto listom obrátili na kompetentných Oznámili im, že členské samosprávy združenia už nie sú schopné naďalej zabezpečovať kapacity pre ďalšie testovanie obyvateľov na COVID-19. Odporúčajú, aby v zmysle uznesení vlády SR a príslušnej legislatívy prevzal iniciatívu okresný úrad v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom.
Podľa Husára sa samosprávy problémom s koronavírusom postavili čelom. Pripravili niekoľko kôl plošných testovaní. „Dokázali sme, že to vieme robiť vlastnými silami s minimálnou podporou štátu. Pretože rozhodnutia a pokyny boli svojim spôsobom chaotické. Myslím si, že je čas povedať štátu a zodpovedným orgánom, že v rámci svojich kompetencií a legislatívy by si mali testovať sami. Vidíme aj východisko, čo by napomohlo testovaniu, a to je zriadenie stálych mobilných odberných miest v jednotlivých obciach,“ dodal Ivor Husár.
O tom, či obec alebo mesto testovanie zorganizuje, budú jednotlivé samosprávy informovať prostredníctvom svojich komunikačných kanálov. To, že testovanie počas najbližšieho víkendu v obci nezorganizujú, už avizovali Malá Čausa, Poruba, Lipník, Kľačno a iné dediny.