Utorok, 9. marec, 2021 | Meniny má FrantiškaKrížovkyKrížovky
MARKETINGOVÉ SPRAVODAJSTVO

Zuzana Baková: Naše oddelenie vidím ako budúceho slovenského tigra

Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení bojnickej nemocnice absolvujú ročne okolo sedemsto pôrodov. Jediná pôrodnica v regióne zatiaľ potreby svojich pacientok dokáže pokrývať bez problémov.

Zuzana Baková, primárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v nemocnici v Bojniciach. Zuzana Baková, primárka gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v nemocnici v Bojniciach. (Zdroj: archív Zuzana Baková)

BOJNICE. Primárka gynekologicko-pôrodníc-keho oddelenia ZUZANA BAKOVÁ nastúpila do funkcie v júni 2020. Snaží sa na oddelení implementovať moderné pôrodnícke trendy a postupy, za podstatnú považuje kvalitnú komunikáciu medzi kolegami, ako aj zdravotníkov s rodičkami.

V akom stave ste prebrali oddelenie, aké malo nedostatky a v čom boli, naopak, jeho kvality?

Z môjho pohľadu boli hlavnými nedostatkami dlhodobý personálny deficit (lekári, pôrodné asistentky i sanitári), nepružnosť pri zavádzaní moderných operačných terapeuticko-diagnostických postupov a praktík a nedostatočné materiálovo--technické zabezpečenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Paradoxne, pozitívnym dôsledkom dlhodobého personálneho nedostatku bolo nadobudnutie širokého spektra praktických skúseností gynekologických i pôrodníckych operačných výkonov, ku ktorým sa mladí lekári gynekologicko-pôrod-níckych oddelení iných nemocníc nemajú možnosť dostať.

Zavádzate na oddelení moderné pôrodnícke trendy?

V súčasnosti je 21. storočie. A tomu sa my pôrodníci musíme prispôsobiť. Tak, ako rýchlosťou svetla napreduje medicína samotná, tak aj trendy v pôrodníctve. Už len tým, že v minulosti bol tento odbor doménou mužov – lekárov. Dnes je však gynekológ – pôrodník na oddelení skôr výnimka ako pravidlo.

Na našom oddelení implementujeme trendy moderného pôrodníctva s ohľadom na požiadavky mamičiek. Podarilo sa nám nadviazať trvalú spoluprácu s laktačnou poradkyňou, v čom vidím obrovský prínos pre naše oddelenie. Naším cieľom je získať titul Baby Friendly Hospital. Uvedomujem si, že je to beh na dlhé trate, ale verím, že s podporou vedenia NsP sa nám to postupne podarí.

Skryť Vypnúť reklamu

Treba si uvedomiť, že gynekologicko-pôrodnícke oddelenie je odlišné a výnimočné od ostatných oddelení tým, že 50 % „pacientok“ nie sú skutočné pacientky. Sú to zdravé ženy, ktoré k nám prichádzajú porodiť zdravé dieťa.

Často k nám prichádzajú rodičky s pôrodným plánom, kde uvedú svoje požiadavky. V takých prípadoch je potrebné nájsť si na rodičov primeraný čas, aby sa jednotlivé požiadavky prebrali a vysvetlili. Pôrodné plány si rodičia nastavujú na ideálne podmienky, ideálny priebeh pôrodu a najlepšie bez bolestí. Avšak každý jeden pôrod je výnimočný a jedinečný, aj u tej istej rodičky. A nie vždy to ide bezbolestne a podľa predstáv. Pôrodníctvo je nádherné, ale i záludné v tom, že v priebehu pár sekúnd sa môže priebeh pôrodu zmeniť a my musíme okamžite zareagovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorí sa, že pôrodník musí byť aj psychológom, je to tak?

V súčasnosti je veľmi vysoká informovanosť rodičiek, nie však vždy odborná, ktorá do značnej miery ovplyvňuje požiadavky a nároky budúcich mamičiek. Je veľmi dobré, keď sa budúce mamičky na pôrod pripravia, ale primerane. Všetkého veľa škodí, a preto je pre ne a aj pre nás pôrodníkov veľkým prínosom, keď absolvujú predpôrodnú prípravu – fyzickú i psychoprofylaktickú. V súčasnosti i formou webinárov či online seminárov. Sú však aj také, ktoré samotný pôrod „ zaskočí“. Bolesť ich dokáže ovplyvniť do takej miery, že môžu ohroziť zdravie nielen svojho dieťatka, ale aj to svoje. Vtedy je na nás, aby sa preukázali naše nielen pôrodnícke, ale aj psychologické schopnosti.

Ako by ste zhodnotili úroveň vášho oddelenia čo sa týka poskytovaných služieb, materiálno-tech-nického a personálneho zabezpečenia?

Musím povedať, že napriek momentálnej personálnej poddimenzovanosti spolu s mojimi kolegami dokážeme plnohodnotne poskytnúť kvalitnú zdravotnú gynekologicko-pôrodnícku starostlivosť v rámci okresnej nemocnice, sledujúc celosvetové i európske odporúčania. Je náročné objektívne hodnotiť momentálnu situáciu, keďže sa pracuje v neštandardnom režime. Pri obmedzenom počte zamestnancov zabezpečujeme širokospektrálnu gynekologicko-pôrodnícku zdravotnú starostlivosť, ale súčasne aj starostlivosť pre symptomatické covid pozitívne pacientky na karanténnom oddelení. Hlavne na ňom pociťujeme nedostatky v materiálno-technickom zabezpečení. Dovolím si tvrdiť, že každý pracuje nad sto percent a touto cestou musím poďakovať mojim lekárom, vedúcej i staničnej sestre, pôrodným asistentkám, sanitárkam i celému ostatnému personálu nášho oddelenia za ich profesionalitu, obetavosť a výnimočné pracovné nasadenie.

Čím sa vaše oddelenie môže pochváliť?

Hodnotiť výsledky nášho oddelenia za šesť mesiacov môjho pôsobenia vo funkcii primára, komplikovaného koronakrízou, je predčasné.

Pochváliť sa však môžeme každou našou spokojnou rodičkou, ktorá sa k nám opäť vráti, každou našou spokojnou, odoperovanou či vyliečenou pacientkou. Je pre nás veľkým zadosťučinením vidieť šťastných a usmiatych rodičov opúšťajúcich naše oddelenie.

Postupne modernizujeme priestory oddelenia a ambulancií. Ako som spomínala, nadviazali sme spoluprácu s laktačnou poradkyňou, pani P. Kleskeňovou, ktorej prínos pozitívne vníma nielen personál, ale hlavne naše rodičky. V gynekologickej operatíve uplatňujeme rastúci trend endoskopických miniinvazívnych výkonov.
Som veľmi hrdá na svoj tím, ktorý súčasnú ťažkú celospoločenskú situáciu zvláda flexibilne a s plným nasadením. Za to im patrí obrovské uznanie.

Vaše oddelenie je už niekoľko rokov jediné pôrodnícke v okrese. Sú jeho kapacity dostačujúce pre potreby pacientok?

Kapacity nášho oddelenia sú momentálne postačujúce, veľký priestor však vidím v modernizácii oddelenia a jeho technicko-materiá-lovom zabezpečení. Verím, že po pominutí súčasnej epidemiologickej situácie sa prostriedky presunú týmto smerom a my budeme môcť pokračovať v zveľaďovaní oddelenia nielen materiálnom, ale i odbornom.

Koľko detí sa u vás ročne narodí? Aký je trend v pôrodnosti oproti minulosti?

V našej nemocnici je ročne okolo sedemsto pôrodov. Oproti osemdesiatym a deväťdesiatym rokom nám pôrodnosť výrazne poklesla. Je to však celoslovenský trend. Hoci vekové spektrum rodičiek je pomerne široké, nezriedka sú dnes prvorodičky staršie ako štyridsať rokov. Samozrejme, s tým sú spojené vyššie riziká chorobnosti pre mamičku i dieťatko počas tehotnosti i samotného pôrodu, a tým priamo súvisiace zvyšujúce sa počty cisárskych rezov. Do značnej miery k tomuto vývoju prispieva emancipácia žien a ekonomické zázemie. K našej radosti, v súčasnosti pozorujeme opäť zvýšenie pôrodnosti u mladých mamičiek okolo dvadsať až dvadsaťpäť rokov, čo je optimálny vek ženy pre pôrod prvého dieťatka.

Prichádzajú k vám rodiť aj ženy z iných regiónov?

V súčasnosti je trendom takzvaná pôrodnícka turistika. Prichádzajú k nám rodičky z rôznych kútov Slovenska, ale i žijúce v zahraničí, či už pôvodom z hornej Nitry, alebo z iných častí Slovenska, a nezriedka aj cudzinky, ktorým vieme poskytnúť služby bez jazykovej bariéry.

Dnes si budúce rodičky vyberajú, kde budú rodiť a aj s kým budú rodiť. Keďže je to veľmi intímna záležitosť, ktorú žena zažije párkrát v živote, je veľmi dôležité, aby sa cítili pri narodení svojho dieťatka komfortne, ale zároveň bezpečne. Je veľkým prínosom, keď prostredie a ľudí, kam prichádzajú, už poznajú. Dôvera medzi lekárom a budúcou mamičkou výrazne zlepšuje výsledok spoločnej spolupráce.
Je veľa rodičiek z hornej Nitry, ktoré odchádzajú do iných pôrodníc? Čím to je?
Toto je skôr otázka pre rodičky, prečo odchádzajú. Ako som už spomínala pri predchádzajúcej otázke, je to pôrodnícka turistika, či už z dôvodu výberu pôrodníka, návratu do miesta bydliska rodičov, ktorí im bezprostredne po pôrode pomôžu, alebo z rôznych iných príčin. Či sa nám to páči, alebo nie, dnes mnohokrát zaváži pri výbere pôrodnice viac estetičnosť prostredia pred odbornosťou personálu.

Čo by ste v súčasnosti na oddelení najviac potrebovali?

Myslím, že momentálne by každý jeden z nás potreboval aspoň mesiac dovolenky, nielen na fyzickú, ale najmä na psychickú regeneráciu. Pracujeme v mimoriadne náročnom prostredí i období s výnimočným pracovným nasadením a každý vydáva zo seba maximum. My sme však tiež len ľudia a nadmerné pracovné zaťaženie si skôr či neskôr vypýta svoju daň.

Aké sú vaše profesionálne plány do budúcnosti?

Naše oddelenie vidím ako moderné a prosperujúce gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, vyhľadávané budúcimi mamičkami a gynekologickými pacientkami nielen nášho kraja, ale aj z celého Slovenska. Oddelenie s pracovným kolektívom, kde sa bude ruka v ruke prelínať dlhodobá skúsenosť s mladou dravosťou a ambicióznosťou. Kde je jasná, otvorená a pokojná komunikácia základom korektných pracovných vzťahov nielen v nemocnici, ale aj v rámci ambulantnej sféry. Oddelenie, kde sa do praxe zavádzajú moderné trendy a postupy zdravotnej starostlivosti, sledujúce najnovšie európske i svetové odborné odporúčania. Pracovisko, ktoré má čo ponúknuť nie- len medikom počas štúdia medicíny, ale i kolegom zo zahraničia v rámci medzinárodnej spolupráce.
Vidím ho ako „slovenského tigra“ v Trenčianskom kraji, ale i na Slovensku. Je to dlhodobá a náročná práca, ktorá si vyžaduje vysoké nasadenie nielen jednotlivca, ale celého pracovného tímu, preto pevne verím, že spoločnými silami a s podporou vedenia nemocnice a TSK sa nám to podarí.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 2. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 3. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 4. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 5. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 6. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 7. Nové číslo Historickej revue
 8. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 9. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať?
 10. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia
 1. FVT - malá fakulta, veľké úspechy
 2. Rovnaká, a predsa iná - Zelená energia od SSE
 3. Porovnanie cien 4-izbových bytov v Bratislave. Poznáme víťaza
 4. Tichá hrozba menom oxidačný stres. Ako sa pred ním chrániť?
 5. Metropolis sa stane ikonickou stavbou Bratislavy
 6. Čo napĺňa v práci úspešné ženy v jednej z najznámejších firiem?
 7. Svieže jarné ceny v PLANEO Elektro sú aj v marci extra výhodné
 8. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní?
 9. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj
 10. Porsche sa rozrastá o nový shooting brake Taycan Cross Turismo
 1. Oplatí sa teraz kupovať byt alebo je lepšie si počkať? 27 156
 2. Korona zlacňuje elektroniku. Tento týždeň je až o 50 % lacnejšia 15 450
 3. Ostrov Saona pri Dominikánskej republike je pravý karibský raj 13 798
 4. Skutočná vanilka a čokoláda. Čo robí potraviny kvalitnými? 13 470
 5. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 939
 6. Nové číslo Historickej revue 9 148
 7. Ako môžete zastaviť dýchavičnosť pri covide a po jeho prekonaní? 8 160
 8. Denník SME spolu s knihou Rozhovory o ľudskom tele 7 967
 9. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami 7 634
 10. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou 7 632
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Všetko začali americké krajčírky bojom za lepšie pracovné podmienky.

8. mar
Predseda OblFZ Prievidza Anton Laco

Prioritou budú dohrávky. Dlhá prestávka by nemala okresať počet klubov.

20m

Od pondelku 8. marca budú centrá otvorené pre zákazníkov, za dodržiavania platných protipandemických opatrení.

17 h

Počas uplynulého víkendu sa konalo ďalšie kolo skríningového testovania. Viaceré obce už zverejnili jeho výsledky.

19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

NANO rúška sú z unikátneho materiálu, ktorý vyvinuli v Českej republike.

15 h

Počas uplynulého víkendu sa konalo ďalšie kolo skríningového testovania. Viaceré obce už zverejnili jeho výsledky.

19 h

Miera pozitivity je najvyššia počas tohtoročného testovania.

8. mar

Konečne sa minula čierna farba v tlačiarni, napísal na sociálnej sieti primátor mesta Partizánske Jozef Božik.

14 h

Už ste čítali?