BOJNICE. Neurologické oddelenie bojnickej nemocnice bolo otvorené ako jedno zo základných oddelení súčasne s otvorením nemocnice v roku 1961.
Od roku 1990 ho vedie ANDREJ MIHÁL, najdlhšie pôsobiaci primár neurológie na Slovensku.
Ako vyzeralo neurologické oddelenie v čase svojho vzniku?
Krátko disponovalo tridsiatimi lôžkami, následne malo pridelenú ďalšiu lôžkovú jednotku, takže od roku 1962 malo 50 lôžok. Prvým primárom sa stal Ľudovít Zeman, od roku 1979 do roku 1990 oddelenie viedol Eduard Gajdoš a následne som prevzal vedenie oddelenia ja.
Kam sa za tie roky posunula situácia v neurológii?
V počiatočných rokoch činnosti oddelenia boli pacienti hospitalizovaní priemerne 18 až 20 dní, čo súviselo s pomerne malými a komplikovanými vyšetrovacími možnosťami, ktoré boli často pre pacientov veľmi nepríjemné a bolestivé.
Hospitalizovaní pacienti boli zároveň aj rehabilitovaní a v spolupráci s rehabilitačným oddelením mali podávanú aj fyzikálnu liečbu. V priebehu rokov sa postupne zlepšovali vyšetrovacie možnosti, v okrese sa otvorili doliečovacie oddelenia, čo pomohlo veľmi zintenzívniť prácu na našom oddelení a postupne skrátilo hospitalizačnú dobu na terajších 6 až 7 dní v priemere na jedného pacienta.
V osemdesiatych rokoch bola v rámci oddelenia zriadená jednotka intenzívnej starostlivosti, kde sú liečení najmä pacienti s cievnymi ochoreniami mozgu, ale aj pacienti s ďalšími akútnymi neurologickými ochoreniami.
Na akej úrovni je vaše oddelenie dnes?
Vzhľadom na zlepšujúce sa možnosti diagnostiky a uplatňovanie akútnej liečby náhlej cievnej príhody mozgovej pri dobrej spolupráci s rádiodiagnostickým oddelením bolo naše oddelenie zaradené medzi centrá pre liečbu cievnych ochorení mozgu na Slovensku.
V posledných rokoch vzhľadom na rýchlu diagnostiku akútnych cievnych poškodení mozgu dokážeme už na centrálnej príjmovej ambulancii v indikovaných prípadoch zabezpečiť intervenčnú liečbu v nemocniciach vyššieho typu – najmä v Martine a v Banskej Bystrici. Po úspešných operačných zákrokoch s radosťou preberáme našich pacientov späť na naše oddelenie s cieľom doliečenia.
Veľmi si vážim, že naše neurologické oddelenie bolo farmakologickými firmami opakovane vyzvané do realizácie štúdií o liekoch, ktoré sme s úspechom vždy ukončili.
Zamestnanci neurológie sa venujú aj osvetovej činnosti. Na koho je zameraná?
Lekári aj sestry v spolupráci s klubmi dôchodcov v Prievidzi aj v Bojniciach sa zapájajú do prednáškových aktivít. Dôchodcovia si najčastejšie žiadajú prednášky o príčinách a liečbe mozgových porážok a hlavne, ako im predchádzať a aké majú možnosti samodiagnostiky.
V rámci širšej osvetovej činnosti sme poskytli besedu na tieto témy aj v regionálnej televízii, čo plánujeme v najbližšej budúcnosti opakovať vzhľadom na to, že možnosti diagnostiky a liečby v našich podmienkach sa opäť zlepšili.
Aké aktivity ešte vaše oddelenie zastrešuje?
Neurologické oddelenie bolo poverené Slovenskou neurologickou spoločnosťou organizovaním neurofarmakologického sympózia s medzinárodnou účasťou. S veľkým úspechom sme sa počas 22 rokov zapísali do povedomia slovenskej aj českej neurologickej obce. Medzi prednášateľmi nechýbali ani zahraničné neurologické kapacity z USA, Rakúska, Nemecka, Česka, Francúzska, Belgicka aj Anglicka. Opakovane sme boli pozvaní vedením Trenčianskeho samosprávneho kraja na prezentáciu svojej činnosti v rámci dňa otvorených dverí . Táto akcia bola usporiadaná v sídle TSK v Trenčíne. O sonografickú a myografickú diagnostiku realizovanú našimi lekármi a sestrami bol obrovský záujem z radov návštevníkov, ale aj samotných zamestnancov TSK.
Pri neurologickom oddelení funguje aj občianske združenie. Čomu sa venuje?
S cieľom podpory činnosti neurologického oddelenia, a tým možnosti zvýšenej starostlivosti o našich pacientov máme vyše dvadsať rokov založené občianske združenie Neurológia Horného Ponitria.
Z finančných prostriedkov tohto združenia, ale aj z podpory podnikateľských subjektov neustále zlepšujeme starostlivosť najmä o hospitalizovaných pacientov. Zriadili sme štyri jednoposteľové izby a dve dvojposteľové izby s nad-štandardným vybavením s malým doplatkom a musím konštatovať, že o hospitalizáciu v týchto izbách je veľký záujem. Z uvedených zdrojov zlepšujeme aj prístrojové vybavenie neurofyziologického laboratória a sociálne podmienky zamestnancov na pracoviskách, ako aj materiálne vybavenie vyšetrovní, izieb pacientov a podobne.
Čím sa môže bojnická neurológia pochváliť?
Vyšetrovacie možnosti máme rovnaké ako iné klinické pracoviská. Sociálny komfort pacientov v lôžkovej časti je dokonca aj na vyššej úrovni. V rámci starostlivosti o ambulantných pacientov sme rozšírili činnosť o dve neurologické ambulancie.
Po vyškolení lekárov sme rozšírili činnosť neurofyziologického pracoviska, kde vykonávame sonografické vyšetrenia magistrálnych mozgových ciev, elektro-myografické vyšetrenia aj s cielenou špeciálnou liečbou. Vykonávame elektroencefalografické vyšetrenia a video EEG a aj EEG vyšetrenie po spánkovej deprivácii.
Vyšetrovanie evokovaných potenciálov vykonávame aj pre potreby ORL oddelenia.
Súčasťou oddelenia je aj neurologický stacionár. Aké služby pacientom ponúka?
Neurologický stacionár sme svojpomocne zriadili v roku 2016 reprofilizáciou priestorov prislúchajúcich neurologickému oddeleniu.
Podávame tu infúznu liečbu indikovanú ambulantnými neurológmi, ale často aj ortopédmi a krčnými lekármi. Títo pacienti tiež využívajú možnosť podávania oxygenoterapie.
V rámci platených služieb sa rozšírila ponuka na masáž pomocou masážnej podložky, masážneho kresla, masážneho vankúša, tiež ďalšej reflexnej terapie – bankovanie, moxovanie, masáž lávovými kameňmi.
Všetku túto terapiu podávajú vyškolené zdravotné sestry, školenie mali uhradené našim občianskym združením.
Funguje stacionár aj počas pandémie koronavírusu?
Stacionár je otvorený aj teraz v čase pandémie, aspoň takto pomáhame zmierniť bolesť pacienta za dodržiavania všetkých epidemiologických opatrení, keďže hospitalizačná časť oddelenia je aktuálne reprofilizovaná v rámci covidových úprav nemocnice.
Pevne verím, že po „normalizácii“ tohto obdobia sa opäť bude môcť naša neurológia venovať pacientom s neurologickými ochoreniami v plnej miere tak ako pred covidovým obdobím.
Ako ste spokojný s personálnym zabezpečením vášho oddelenia?
V súvislosti s rozširovaním diagnostických a liečebných možností, ako aj zintenzívnením starostlivosti o hospitalizovaných pacientov sme postupne zvyšovali počty lekárov o nových absolventov.
Pri pohľade do budúcnosti to súvisí aj s budúcou nutnosťou dopĺňať rady odborných neurológov po ich odchode do dôchodku.
Žiaľ, nedarí sa nám rozšíriť rady stredného a nižšieho zdravotníckeho personálu, ktorý len s vypätím všetkých síl, najmä v terajšom covidovom období, plní svoje úlohy. Mojou veľkou pomocou v riadení sestier a sanitárok je vedúca sestra nášho oddelenia pani Mária Gatialová. Jej myšlienky a slová vždy majú svoju váhu a padnú na úrodnú pôdu.
Na záver, vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti, chcem použiť výrok Tomáša Baťu: „Nie som pyšný na svoje závody, ale som pyšný na svojich ľudí“.