HORNÁ NITRA. Skríningové testovanie obyvateľov Slovenska síce prebieha od 18. do 26. januára, no väčšina miest a obcí v okrese Prievidza otvorila odberné miesta počas uplynulého víkendu. Oproti predchádzajúcim testovaniam teraz nastala jedna zásadná zmena. Kým v minulosti testovanie organizovali ozbrojené sily, teraz bolo všetko na pleciach samospráv.
Mestá a obce sa tak borili s viacerými problémami. Otázky, ktoré pri príprave skríningu nastali, riešili samosprávy v okrese Prievidza na mimoriadnom rokovaní Rady Združenia miest a obcí hornej Nity.
Obce riešili viacero problémov
„Proces testovania museli zastrešiť mobilné odberné miesta. Našli sme pochopenie a dohodli sme sa s mobilnými odbernými miestami bojnickej nemocnice a Nemocnice Handlová. Umožnili, aby obce mohli bez problémov testovať,“ informoval predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Vojtech Čičmanec.
Likvidácia nebezpečného odpadu
Ďalším veľkým problémom bolo riešenie likvidácie nebezpečného biologického odpadu, ktorý pri testovaní vzniká.
Pri predchádzajúcich testovaniach tento odpad zbierala po jednotlivých obciach armáda. Komplikácie nastávajú tým, že s takýmto druhom odpadu môžu narábať len určité firmy.
„V piatok sme podpísali zmluvu a máme zabezpečenú legálnu likvidáciu tohto odpadu s renomovanou firmou, ktorá po skončení testovania odpad odobrala,“ načrtol Čičmanec.

Obce si museli zaobstarať takzvané klinik boxy. Ide o špeciálne nádoby, do ktorých sa môže uložiť odpad z testovania. Keď sa táto nádoba raz uzavrie, nedá sa už otvoriť, musí sa už len zlikvidovať. Likvidáciu odpadu prostredníctvom firmy zabezpečilo združenie pre všetky obce v okrese. Za tento úkon združenie firmu vyplatí.
„Neboli by sme to inak zvládli, pretože 52 miest a obcí sa nedalo v takom čase fyzicky stihnúť. Preto sme prijali uznesie, že to ako združenie zastrešíme a následne to jednotlivým obciach vyfakturujeme podľa počtu klinik boxov,“ vysvetlil riešenie problému Čičmanec.