PRIEVIDZA. Podvodníci a zlodeji neustále vymýšľajú nové spôsoby, ako čo najľahšie prísť k peniazom. Námety im dáva aj situácia s pandémiou koronavírusu. Poukázali na to prievidzskí mestskí policajti.
„Aj túto situáciu môžu rôzni podvodníci zneužiť na oklamanie seniorov. Či už v mieste bydliska, alebo na ulici. Ponúkajú rôzne zlacnené testovanie na koronavírus, meranie teploty alebo rôzne lieky proti ochoreniu covid-19 a podobne,“ načrtol Vít Zajac, koordinátor prevencie Mestskej polície v Prievidzi.
Ako ďalej uviedol, vyskytli sa aj prípady telefonátov od falošného lekára, ktorý pod zámienkou ochorenia príbuzného na covid-19 pýta od rodiny peniaze na začatie liečby. „Takéto konanie je vždy pokus o podvod,“ varovali policajti.

Pozor aj na nákupy
V aktuálnej situácii sa dajú zneužiť ponuky nákupov pre seniorov. Podvodník sa pod zámienkou ochrany zdravia ponúkne seniorovi, že mu donesie nákup z obchodu. Naň však vopred potrebuje peniaze.
„Ponuky nákupu a dovozu potravín neprijímajte od cudzích a neznámych ľudí. Využite napríklad možnosti ponúkané mestom Prievidza alebo prostredníctvom dôveryhodných kontaktov, sprostredkovaných rodinou alebo blízkou osobou,“ vyzvali policajti.
Zdôraznili aj to, aby ľudia nezabúdali na staré finty podvodníkov, ako preskúmanie pravosti bankoviek falošným policajtom, vylákanie finančnej hotovosti na operáciu po dopravnej nehode, zakúpenie či opravu motorového vozidla, výmenu odkvapových žľabov, poskytnutie rôznych služieb a podobne.
Prievidzskí mestskí policajti preto ľudí vyzvali, aby boli opatrní pri akýchkoľvek podozrivých ponukách. Najmä seniori by nemali dôverovať neznámym ľuďom a nikoho cudzieho nevpúšťať do svojho bytu.
Nikdy by nemali otvárať dvere svojho bytu, pokiaľ nevedia, kto je za nimi. Pomôže aj panoramatický priezor na dvere, ktorý ľuďom umožní dobre si návštevníka prezrieť.

Veci si treba overiť
Obozretní by seniori mali byť aj vtedy, keď pri dverách zazvoní opravár, pracovník úradu alebo iných služieb. V prípade odpočítavania meračov tepla, vody či plynu sú tieto činnosti dopredu oznamované.
Spomínaní zamestnanci sa musia vedieť preukázať služobným preukazom. Ak si nie ste istý, radšej si situáciu telefonicky overte na úrade alebo inštitúcii, na ktorú sa pracovník odvoláva.
Volajte však na svoje overené čísla a nie na tie, ktoré uvedie spomínaný pracovník. „V prípade akýchkoľvek pochybností trvajte na tom, že nemáte záujem, a vec oznámte polícii,“ zdôraznili policajti.
Starším ľuďom môžu pomôcť aj ich susedia a najmä rodina.
„Ak máte príbuzného v dôchodkovom veku, treba sa o neho aktívne zaujímať. Mali by s nim komunikovať, ale aj ho upozorňovať na možné riziká,“ dodal Vít Zajac.