HORNÁ NITRA. V Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach v týchto dňoch bojujú o život samice rysa ostrovida. Zranená sa niekoľko týždňov pohybovala v okolí Podhradia, kde ju videlo viacero ľudí. Ošetrovatelia z bojnickej zoo ju napokon odchytili v Lehote pod Vtáčnikom.
Ako informoval vedúci zoologického odboru bojnickej zoo Branislav Tám, o zranenom zvierati mali informácie niekoľko dní. „Následne nás kontaktovali policajti z Novák, že zranený rys sa nachádza v dome v Lehote pod Vtáčnikom, na záhrade, a nevedia, čo to je,“ priblížil Tám. Pracovníci zoo podľa týchto informácii usúdili, že ide práve o zraneného rysa z Podhradia. Zo skúsenosti totiž predpokladali, že zranené divoké zviera skúša aj poslednú možnosť, a to priblížiť sa k ľudským obydliam. „Kde skúsi ešte niečo uloviť alebo tam príde jednoducho zomrieť. Vždy, keď je zranený rys v intraviláne obce, znamená to, že naozaj už ide o hodiny a že ho treba okamžite zachraňovať,“ zdôraznil Tám.

Vážne zranenie
Podľa ošetrovateľov samica rysa mohla zranenie utrpieť pri love, ale aj pri zrážke s autom. Jej zranenie je vážne. Röntgen odhalil pomerne rozsiahlu zlomeninu panvy. Zo snímok zistili, že rys so zraneniami žil približne štyri týždne, než ho odchytili. Momentálne ho čaká veľmi náročná operácia. „ V prvom rade sa musíme sústrediť na to, aby sme zviera stabilizovali, dali ho trochu do kondície a následne ho čaká ťažká operácia. Uvidíme, ako sa bude mať po operácii, či to vlastne prežije a ako sa bude liečiť. Pokiaľ bude mať trvalý hendikep, skončí u nás v zoologickej záhrade, kde máme dostatok miesta. Pokiaľ to bude možné, budeme sa ho snažiť vypustiť naspäť do prírody,“ ozrejmil Tám.
Rysom pomáhajú dlhodobo
Bojnická zoo sa snaží o záchranu rysov už dlhšie. So zranenými rysmi sa stretáva pomerne často. „Veľké uznanie dostávame zo zahraničia. Naše postupy a metodiky sú aplikované do medzinárodných a národných strategických plánov na manažment rysa ostrovida,“ podotkol zoológ.

Zoo bola či je zapojená i do niekoľkých medzinárodných záchranných programov. „Momentálne funguje slovinský LIFE, kde zachraňujeme dinársku populáciu pred vyhynutím. V minulosti sme vypúšťali rysy i vo Falckom lese v Nemecku. Naše rysy putovali i do Česka, Francúzska i na územie Slovenska,“ dodal vedúci zoologického odboru.