PRIEVIDZA. Samospráva Prievidze kritizuje informatívnu správu o budúcom vykurovaní hornej Nitry, ktorú na stredajšie rokovanie vlády SR predložil minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Argumentuje, že v materiáli je viacero nepresností a zavádzajúcich informácií. Primátorka Katarína Macháčková (Spolu) zároveň tvrdí, že z neho vyplýva, že štát preferuje projekt Slovenských elektrární (SE).

Samospráva pre uverejnenie materiálu v utorok (15. 12.) večer nemala možnosť materiál pripomienkovať. Macháčková sa obrátila i na členov vlády, aby informatívnu správu stiahli z rokovania, uviedla ďalej primátorka v stredu na brífingu. Vláda ešte rokuje.
Macháčková tvrdí, že materiál obsahuje viacero nepresností. "V materiáli sa hovorí, že tu hrozí riziko, že bude predĺžený všeobecný hospodársky záujem (VHZ) po roku 2023, s čím vzniknú i vyššie náklady. Toto považujem za veľmi nekompetentné konštatovanie, pretože sme viazaní Európskou úniou k skončeniu spaľovania hnedého uhlia a ani zákon nepozná, že by mohol byť VHZ z dôvodu zabezpečenia vykurovania," argumentuje primátorka.
Tá sa ohradila i voči tvrdeniu o finančnej stabilite Prievidzského tepelného hospodárstva (PTH), kde je mesto väčšinovým akcionárom. Tvrdí, že spoločnosť je vo výbornej finančnej kondícii, na rozdiel od SE. Primátorka kritizuje i hodnotenie zámerov, ktoré pripravilo po jednej z diskusií MH SR a z ktorého vyplynulo, že dve tretiny opýtaných preferujú projekt SE. "Považujeme to za neobjektívne hodnotenie. Je mätúce a môže do budúcna ovplyvniť i pohľad na náš projekt (projekt PTH, pozn. TASR)," ozrejmila.
Problematickým je podľa samosprávy i tvrdenie, že PTH nemá pripravené riešenie pre vykurovanie pre Zemianske Kostoľany a Nováky, čo podľa Macháčkovej nie je pravda, keďže priemyselní odberatelia budú mať zabezpečené vlastné vykurovanie. PTH tiež podľa nej doplnilo i podklady k vydaniu osvedčenia, pričom v materiáli sa spomína, že je to tak nie je.

"Niekedy aj informatívny materiál môže mať zásadný vplyv na verejnú mienku, názory ľudí, poslancov, a preto nemôžeme zostať ľahostajní k takémuto materiálu," vyhlásila ďalej Macháčková. Tá sa podľa svojich slov obáva, že ak vláda zoberie materiál na vedomie, s tvrdeniami v ňom súhlasí a s tým mesto nie je spokojné. Prievidzská primátorka zároveň tvrdí, že z materiálu nadobudla pocit, že vláda lobuje za projekt SE, kde je akcionárom.
O zdroji budúceho vykurovania sa rozhodne na lokálnej úrovni. Mestské zastupiteľstvo sa bude problematikou budúceho vykurovania zaoberať na rokovaní 21. decembra, na ktorom majú poslanci odporučiť primátorke ako členke predstavenstva PTH a ostatným zástupcom mesta v spoločnosti, realizovať projekt PTH, dodala Macháčková.
"Materiál o spôsobe nahradenia tepelného zdroja na hornej Nitre, ktorý bol dnes stiahnutý z rokovania, bol len informatívny a nemusí byť predmetom medzirezortného pripomienkového konania," reagovala pre TASR hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Katarína Matejková.
Všetci zainteresovaní vrátane mesta Prievidza mali podľa nej priestor vyjadriť sa v rámci metódy multikriteriálnej analýzy, ktorú pripravil poradca Európskej investičnej banky JASPERS, pričom výsledky analýzy sú súčasťou tohto informatívneho materiálu pre vládu. "Z pohľadu MH SR je zásadné to, aby bola vzhľadom na ukončenie výroby elektriny z domáceho uhlia v tepelnej elektrárni Nováky vo VHZ najneskôr do konca roka 2023 zaistená kontinuita dodávok tepla od roku 2024. Čo sa týka samotného nahradenia vykurovania, ide o komplexný proces na viacerých úrovniach rozhodovania, ktorý sa uskutočňuje v súlade s podmienkami a lehotami podľa príslušných predpisov, najmä zákona o tepelnej energetike, zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie alebo stavebného zákona," ozrejmila.
MH SR je v rámci procesu rozhodovania jedným z parciálne rozhodujúcich subjektov a prijatie rozhodnutia o budúcej podobe zásobovania teplom v regióne je predovšetkým na pleciach lokálnych aktérov a samosprávnych orgánov, dodala Matejková.
Ekonomické dôsledky pandémie ohrozujú aj posledné nezávislé printové médiá v našich mestách a obciach. Patrí medzi ne aj sieť regionálnych týždenníkov MY, ktorá pod touto hlavičkou prevádzkuje 23 platených týždenníkov, 27 spravodajských regionálnych webov a viac ako 50 FB stránok.
Toto všetko už môže byť čoskoro minulosťou, pretože ekonomický útlm nám spôsobil masívny prepad predaja a príjmov. Ak chcete, aby aj vo vašom meste alebo v regióne zostali zachované kritické a nezávislé médiá (noviny a web) a ak chcete, aby vás o práci mesta a života v ňom neinformovali iba mestom financované média, podporte nás. Už aj sumou 4€ mesačne prispievate k tomu, aby sme mohli aj naďalej prinášať aktuálne a pravdivé informácie o živote vo vašom regióne, meste a obci. Vašu podporu teraz potrebujeme viac ako inokedy predtým. Ďakujeme!