Háčkovaniu a pleteniu sa sestry venujú už niekoľko rokov. To, koľko výrobkov už zhotovili, odhadnúť nevedia. Zhodli sa na tom, že pre obe je to veľká záľuba a relax.
Hračky nemusíme len kúpiť, môžeme si ich aj vyrobiť. Ako taká domáca výroba prebieha?
Soňa: Najprv je to nápad alebo požiadavka. Ide o to, či si niekto niečo vypýta a robíme konkrétnu hračku, alebo máme chuť niečo nové uháčkovať.
Je táto práca náročná?
Soňa: Tá práca je skôr zábavou. Keď je na to čas, tak náročné to nie je.
Ale človek to asi musí vedieť, aby to nebolo náročne?
Soňa: Áno. Zo začiatku to pre mňa bolo náročné, ale teraz už nie. Keď viem o niečom, že mi to nejde, tak to nerobím.
Koľko času musíte venovať jednej hračke?
Soňa: Nedá sa to odhadnúť. Na každú jednú hračku je potrebný iný čas. Niekedy to ide, niekedy to nejde. Záleží či tam je chuť na prácu alebo nie. Ale menšia hračka trvá približne týždeň, väčšia dva týždne.
Koľko času ste pri jednej hračke strávili najmenej a koľko naviac?
Soňa: Keď mám čas háčkovať bez prerušenia, tak jednu menšiu hračku urobím aj za jeden deň. Ale málokedy je to tak, že niečo začnem a neodídem, kým to nedokončím. Väčšinou je to rozkúskované. Človek si k tomu sadne až večer, keď už deti spia a je na to pokoj. Keď si pri niečom chcem oddýchnuť, tak si oddýchnem pri háčkovaní.
Kde beriete inšpiráciu?
Soňa: Internet je plný návodov. Sú buď voľne šírené, alebo platené. My už sme medzi tými, ktoré si návody aj vytvárajú.
Ako prebieha vytvorenie návodu?
Soňa: Príde prvotná myšlienka, že toto by sa dalo urobiť. Potom treba skúšať a všetko zapisovať, postupne fotiť. Konkrétnu hračku treba potom uháčkovať viackrát, kým návod sedí a môžeme ho publikovať.
Ako taký návod vyzerá?
Soňa: Zapisujú sa jednotlivé časti hračky, zapisujú sa počty riadkov a očiek. To už žienky, ktoré háčkujú, sa v tom vyznajú a vedia, čo to znamená. Každý návod obsahuje odporúčaný materiál a vysvetlivky. Musí tam byť postup a vhodný je aj fotonávod, ako sa jednotlivé komponenty spájajú.
Aké motívy ste už vytvorili?
Soňa: Medzi najobľúbenejšie detské hračky patria medvedík, psík, zajko, mačka. Ďalej sú to rozprávkové a filmové postavičky, ako napríklad Avengeri. Bola to téma, ktorú som chcela dlho vyskúšať.Radka: Niečo, čo som aj sama vymyslela, bol dráčik Didi. Bolo to podľa rozprávky. Jazyková škola ju používa ako námet, aby sa deti lepšie učili angličtinu. Podľa obrázku, ako je tento dráčik nakreslený, tak som ho vytvorila. Dráčik bol naozaj náročný, trvalo to dlho. Možno aj tri a pol týždňa.
Ale potom to asi stojí za to?
Radka: Určite áno. Je z toho veľká radosť.
Niektorí ľudia majú alergiu na plyšové hračky Sú háčkované hračky možno zdravšie ako tie kúpené?
Radka: Na hračky sa používajú rôzne materiály. Najobľúbenejšia je stopercentná bavlna. Keď sa použije vlna od výrobcu, ktorý ma na ňu certifikát, tak určite je zdravotne v poriadku..
Nepoužívajú sa tam škodlivé farbivá. Tým, že ako výplň používame antialergické