BOJNICE. Celý jeho profesionálny život je spojený s nemocnicou v Bojniciach, kde nastúpil ako absolvent lekárskej fakulty v roku 1997. Primárom interného oddelenia je už takmer osem rokov.
V rozhovore priblíži, o čom je interná medicína a komu je určená a na čo je pri svojej práci hrdý. Prezradí aj svoju víziu, ako by malo jeho oddelenie v budúcnosti vyzerať. PAVOL MAJDÁK.

Čomu sa venuje interná medicína a kto sú vaši pacienti?
O internej medicíne sa hovorí, že je kráľovnou medicíny. Je to tak preto, že predmetom jej záujmu sú všetky systémy ľudského organizmu. Diagnostikuje a lieči kardiovaskulárne, gastroenterologické, endokrinné, infekčné, reumatologické a mnohé ďalšie ochorenia. Jej úlohou je celistvý prístup k pacientovi. Preto je naším pacientom často polymorbídny človek, neraz vyššieho veku, ktorý vyžaduje komplexnú starostlivosť. Od infarktov, zlyhania srdca, cez metabolické dekompenzácie až po závažné systémové infekcie a sepsy, diagnostika a komplikácie nádorových ochorení a podobne.
Akú úlohu zohráva interné oddelenie v Bojniciach v zdravotníckom systéme hornej Nitry?
Interné oddelenie je jedným z kľúčových oddelení nielen nemocnice, ale aj celého regiónu. Naša nemocnica má jeden z najväčších spádových regiónov v rámci Slovenska. Po náhlom zániku interného oddelenia v Handlovej a postupnej redukcii činností v menších okolitých nemocniciach reálne zabezpečuje starostlivosť o takmer 200 000 obyvateľov Hornej Nitry. Takouto spádovou oblasťou nedisponuje ani krajská FN v Trenčíne, ani mnohé fakultné nemocnice. Medicínsku úroveň nášho interného oddelenia považujem za porovnateľnú práve s nemocnicami tohto typu.
Čím sa môže vaše oddelenie pochváliť, na čo ste hrdý?
Najviac som hrdý na pracovný kolektív interného oddelenia. Tešia ma výsledky našej práce, schopnosť kráčať súčasne s najaktuálnejšími medicínskymi odporúčaniami. Ako jeden z príkladov môžem uviesť metódu takzvanej fekálnej mikrobiálnej transplantácie, ktorú sme u nás uviedli do praxe ako jedno z absolútne prvých pracovísk na Slovensku. A stala sa naším štandardným terapeutickým postupom, ktorý už dokázal zachrániť nejeden ľudský život. Výsledky našej práce v rôznych oblastiach interny boli mnohokrát publikované v slovenských i zahraničných odborných periodikách a s úspechom prednášané na vrcholných slovenských a medzinárodných fórach.
Ako ste spokojný s personálnym obsadením interného oddelenia v bojnickej nemocnici?
Časom sa nám podarilo pomerne kvalitne sanovať lekársky personál. Ide zväčša o mladý tím perspektívnych, vzdelaných a osobnostne hodnotných lekárov, ktorý je najväčšou devízou interného oddelenia. Stále však treba myslieť aj na to, že interné oddelenie slúži aj ako školiace pracovisko a deficit ambulantnej sféry je enormný.
Chýbajú vám iní zamestnanci?
V súčasnosti najväčšie problémy prináša nedostatok zdravotných sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Len vďaka maximálnej profesionalite a obetavosti celého personálu dokážeme plniť naše úlohy a poslanie.
Pociťujete nejaké rezervy v materiálno-techno-logickom vybavení oddelenia?
Bohužiaľ, materiálno-tech-nické vybavenie zaostáva za našimi predstavami. O každý prístroj potrebný pre našu prácu musíme tvrdo bojovať a neraz aj vlastnými silami a zdrojmi podporovať prevádzku oddelenia. K tomu nám veľmi pomáha aj naše OZ Interné Bojnice, ktoré vedieme v rámci oddelenia. Myslím si, že práve v tejto oblasti pociťujeme výrazný hendikep oproti štátnym nemocniciam. Nehráme s rovnakými kartami. Hoci liečime rovnakých pacientov, s rovnakými ochoreniami.
Ako je zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti na bojnickej interne?
Interné oddelenie má 50 lôžok. Približne 96 % pacientov je prijatých v akútnom režime. Zväčša cestou systému RZP a RLP. Väčšina týchto pacientov prichádza za dramatických, akútnych okolností, neraz v ohrození života. Len menej ako 4 % hospitalizácií je plánovaných, čiže v predstihu niekoľkých dní naplánujeme čas prijatia pacienta. Najčastejším dôvodom plánovaného príjmu je elektrická kardioverzia, ktorá sa realizuje na internej JIS a vyžaduje prípravu pacienta na výkon.
Aká je obsadenosť lôžok na interne?
Interné oddelenie je takmer sústavne plne obsadené, neraz sú naši pacienti hospitalizovaní aj na iných oddeleniach, čo neradi vidíme. To znamená, že je vážnym a prakticky každodenným problémom, kam uložiť interného pacienta, pretože naše lôžkové kapacity sú nepostačujúce. Najviac nám chýbajú lôžka na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Päť lôžok internej JIS pre tento región absolútne nepostačuje.
Čo sa zmenilo za posledné mesiace?
Fungovanie nášho oddelenia a celej nemocnice katastroficky zasiahla koronakríza. Kapacita interného oddelenia sa zredukovala na približne polovicu. Interní pacienti sa nachádzajú na rôznych oddeleniach nemocnice, na chirurgii, traumatológii, urológii a podobne. Personál interného oddelenia bojuje s covidom -19 aj priamo na covidových oddeleniach. Nikto z nás ešte vo svojej profesionálnej praxi nič také nezažil. Prievidzský okres je jedným z najpostih-nutejších regiónov v rámci Slovenska. Je to dané jednak obrovským spádom, jednak dlhodobo vysokou lokálnou premorenosťou populácie. A tragický dosah podčiarkuje absencia predovšetkým personálnych rezerv nemocnice. Na ilustráciu uvediem, že na covid-19 postupne ochorelo na internom oddelení 13 lekárov a množstvo ostatného zdravotníckeho personálu. Viacerí s ťažkým priebehom. Myslím si, že v období novembra mala naša nemocnica v danom čase najvyšší počet hospitalizovaných pacientov s covid om-19 v rámci Slovenska, s ťažkými život-ohrozujúcimi priebehmi. Ich počet presahoval kapacity zdravotníckeho zariadenia, čo sa odrazilo na množstve covid PN z radov personálu. Neraz na úrovni 70 až 80 zdravotníkov v danom čase. Len s vypätím všetkých síl je ešte poskytovaná akútna starostlivosť.
Máte na oddelení plány do budúcnosti? Čo by ste chceli dosiahnuť?
Samozrejme, plánov máme veľa. Niekoľko rokov urputne bojujeme o zvýšenie kapacít internej JIS. Nevyhnutnou podmienkou prevádzky je aj personálne zabezpečenie rešpektujúce normatívy. Máme aj doteraz nenaplnené technické plány a vízie, ktoré zahŕňajú napríklad nový ultrasonograf, transezofageálnu echokardiografiu a ERCP.