Tieto peniaze správca cesty využije na zvyšovanie pasívnej bezpečnosti na cestách I. triedy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.
„Zvyšovanie pasívnej bezpečnosti je zamerané na zlepšenie prevádzkových parametrov komunikácie v súvislých úsekoch a odstránenie lokálnych nedostatkov ohrozujúcich užívateľov komunikácie,“ vysvetlila v minulosti hovorkyňa Slovenskej správy ciest Lucia Karelová.
V praxi to bude znamenať obnovu zvodidiel či vodorovného a zvislého dopravného značenia.
Projekt by mal priniesť aj spomalenie dopravy na vjazde do niektorých obcí. Dopomôcť by k tomu malo napríklad doplnenie takzvanej optickej brzdy. Jej stredové čiary budú zvýraznené v smere jazdy do obce aktívnymi LED gombíkmi, vľavo biely a vpravo červený.
Pribudnúť by malo aj značenie upozorňujúce na dovolenú rýchlosť v obci a značky, ktoré upozorňujú na priechod pre chodcov. Tie budú na fluorescenčnom podklade.
Vybrané priechody pre chodcov zvýraznia aktívnymi LED gombíkmi, ktoré sa pred prichádzajúcim autom rozblikajú.
Prvá etapa projektu zahŕňa cestu I/9 od Mníchovej Lehoty po hranicu Banskobystrického kraja. Zvýšenie pasívnej bezpečnosti sa konkrétne dotkne niektorých častí z úsekov Mníchova Lehota – Nováky, Križovatka Banská – Veľká Čausa, Handlová – hranica Banskobystrického kraja. Celková dĺžka riešeného úseku je 55,526 kilometra.
Opráv sa dočkajú aj zvodidlá v handlovskej mestskej časti Nová Lehota. Cesta v tejto lokalite je pomerne úzka.
Keď sa v zákrutách stretávajú dva kamióny, musia spomaliť rýchlosť. Krajnica sa na niektorých miestach prepadáva a asfalt je tam poškodený.
„Aj krajnice a svahy v celom úseku Nová Lehota až po hranicu okresu Žiar nad Hronom rieši spomínaný projekt,“ informovala Karelová.
Práce uskutoční zmluvný partner Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja, stredisko Prievidza. Rekonštrukčné práce zaregistrujú aj vodiči, ktorí budú úsekmi prechádzať.
„Opravy budú vykonávané tak, aby bola zachovaná prejazdnosť aspoň v jednom jazdnom pruhu,“ dodala Lucia Karelová. Finále projektu sa predpokladá v júni 2022.
