BOJNICE. Pandémia koronavírusu ukázala, v akom skutočne zlom stave je naše zdravotníctvo.
Personál pneumologického oddelenia v nemocnici v Bojniciach zažíva ťažké týždne. Zdravotníkom by pomohlo, keby ľudia nepodceňovali situáciu a dôsledne dodržiavali opatrenia – rúška, dezinfekcia, odstupy.
Na starostlivosť o covidových pacientov dozerá primár oddelenia JOZEF KUBÍK. Ako vysvetlil, bol už pri množstve chrípkových epidémií, vrátane prasacej chrípky, ale toľko pacientov s ťažkými vírusovými pneumóniami ako počas korona-krízy ešte nezažil.

Akú úlohu zohrávajú pneumológovia v boji s koronavírusom?
Pľúcne oddelenia a vôbec pneumológovia majú v dennej praxi riešiť respiračné infekcie, či už vírusové, alebo bakteriálne. Pľúcne oddelenia boli a sú určené na boj s takýmito infekciami. Samozrejme, máme v náplni odboru široký záber ochorení dýchacích orgánov, ale respiračné epidémie sú každoročne našou doménou. Všade, kde sú pľúcne oddelenia, vedia že v chrípkovej sezóne sú maximálne vyťažené.
Čo sa zmenilo počas pandémie?
Od začiatku pandémie koronavírusu sa akoby na pneu-mológov úplne zabudlo. Hoci prakticky všetky oddelenia, ktoré ešte na Slovensku ostali, sa preformovali na covid oddelenia. Personál pľúcnych oddelení je na boj s takýmito infekciami asi najlepšie vytrénovaný.
Aj naše oddelenie je v prvej línii od začiatku pandémie. A myslím si, že aj vďaka nášmu oddeleniu a jeho personálu, jeho trénovanosti, psychickej aj fyzickej odolnosti a znalostiam o respiračných infekciách sme zatiaľ v našej nemocnici ako tak situáciu zvládli. V najkritickejších chvíľach práve naše oddelenie zabralo najviac.
Ako sa správajú ľudia počas druhej vlny pandémie?
Disciplína ľudí je v druhej vlne horšia ako bola v prvej vlne. Čo, samozrejme, zhoršuje situáciu. Keby ľudia dodržiavali prísne určité opatrenia, už sme mohli mať situáciu oveľa lepšiu.
Aký je z vášho pohľadu rozdiel medzi doteraz známymi respiračnými ochoreniami a covidom?
Infekcia covid je vírusová infekcia podobná iným virózam, najviac sa asi podobá chrípke. Oproti nej však má oveľa dlhšiu inkubačnú dobu, má niekedy viacfázový priebeh, priebeh je nevyspytateľný a často až individuálny. Čo je však najhoršie, je veľký nárazový výskyt vírusových pneumónií pri covide. Za 26 rokov mojej praxe som už zažil veľa chrípkových epidémií, bol som aj pri epidémii chrípky H1N1, takzvanej prasacej chrípky, ale toľko pacientov naraz s ťažkými vírusovými