BOJNICE. Na oddelení, ktorému šéfuje Mária Šramková, väčšinou bojujú o pacientov život. V súčasnosti sa rozšírilo o infekčnú časť, kde ležia pacienti s najťažším priebehom ochorenia covid-19.
Primárka hovorí o tom, čo musí personál na oddelení denne prežívať, v akých podmienkach pracuje, ale aj o tom, čo dobré sa im podarilo zabezpečiť a čo by potrebovali k tomu, aby vedeli zabezpečiť potreby všetkých pacientov.
MÁRIA ŠRAMKOVÁ pôsobí v bojnickej nemocnici na poste primárky OAIM desiaty rok. Predtým pracovala na rovnakom oddelení v nemocnici v Partizánskom.

S akými ochoreniami sa k vám pacienti najčastejšie dostávajú?
Na naše oddelenie prijímame pacientov s nestabilnými životnými funkciami a nutnosťou umelej pľúcnej ventilácie pri zlyhaní dýchania, napríklad pri celotelovom zápale, sepse, v toxickom stave, s rozsiahlymi popáleninami, polytraumatizmom, aj po operácii a ošetrení napríklad v traumacentre, na neurochirurgii, hrudnej chirurgii, či po intervencii v kardiocentre, či po infarkte.
Čo je vašou prácou?
Naša najhlavnejšia činnosť prebieha na oddelení intenzívnej medicíny, kde sa resuscituje, teda oživuje, umelo ventiluje a snažíme sa vrátiť pacientov s ohrozenými životnými funkciami späť do života. Najkrajšie je, keď sa po čase príde pacient pozrieť, kde bol oživený... po vlastných nohách. Súčasťou našej práce je aj anestézia pri operáciách. Do každej operačnej sály sú vysielané každé ráno anestéziologické tímy: lekár a sestra, ktorí celý deň podávajú celkovú alebo regionálnu anestéziu pacientom-operantom. Bez nej by sa operačný zákrok nemohol uskutočniť.
Súčasťou vášho oddelenia je aj algeziológia. Čo je to?
Algeziologické pracovisko sa venuje aj diagnostike a liečbe nádorovej bolesti, pričom sa prelína aj do problematiky starostlivosti o paliatívneho pacienta, v spolupráci s mobilným hospicom, ktorý pôsobí v regióne.

Prečo je podľa vás algeziológia dôležitá?
Keďže som videla, že tento banícky kraj s množstvom úrazov a dôsledkami ťažkej práce na organizmus obyvateľstva potrebuje pomoc v chronických bolestiach, s pomocou vtedajšieho vedenia nemocnice sme zväčšili algeziologický stacionár na deväť lôžok. Pod vedením doktora Ferenčíka na algeziologickom pracovisku sa realizuje diagnostika a liečba chronických bolestivých stavov nenádorového či nádorového pôvodu. V terapii sa uprednostňuje kombinácia farmakoterapie s relaxačnými metódami či miniinvazívnymi anestéziologickými technikami. Na pracovisku sa realizujú aj novšie, ale veľmi efektívne metódy na liečbu špecifických typov bolestí.
Ako chod vášho oddelenia ovplyvnila pandémia koronavírusu?
Počas pandémie sme museli vytvoriť takzvané infekčné OAIM. Pracuje tam tím dvoch sestier a jeden lekár, hoci náročná intenzivistická práca vyžaduje podľa normatívov oveľa viac ľudí. Personál však máme len na jedno oddelenie OAIM. Úžasní ľudia, ochotní pracovať v ochranných odevoch dvanásť hodín v kuse.
Prajem si, aby sa tento krízový stav skončil skôr, než dôjde k vyčerpaniu